1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kedili Nano 2 - Red Sea Max 130

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Sena tarafından 3 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Yeni kurulan tankla çok oynuyorsun bence, birşey ekledikçe diğeri bozuluyor, biraz sabret hiçbirşey yapmayıp zamana bıraksan kendi dengesini buluyor zaten...

2. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Tank yeni, kumu yeni de problem eski.

3. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    ben de tank kurduktan sonra; bakteri patlaması dumanlanma yaşadım, yosun patlaması yaşadım, cyno oldu, dino oldu, fosfat patladı vs... olduda oldu yani :) her yeni tankta oluyor zaten bunlar, hemen hepsinide katkısız küçük müdehalelerle çözdüm, gerçi ben çözmedim biolojik denge kendi kendine çözdü ben fazla bişey yapmadım :)
    aquaforest ürünlerinden bahsetmişsiniz, bu aşamadaki bir tankta neden ihtiyacınız var bunlara? Karıştırdıkça çorbanın tuzu kaçıyor gibi :D

4. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Sena.. Aklima geldi.. Sen onu boz, ben polisaj makinesini alip geliyorum..

5. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Normalde hiç niyetim yoktu ama madem macera arıyorsun buyur gel bir sıfırla şu tankı. Kumu, çamaşır suyunu falan ben alırım sen zahmet etme kardeşim. Boştaki skimmerı getirsen yeter :D

YMR_AY bunu beğendi.
  6. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Ankara li hobidaslari gectiniz kurup bozmakta. Hayirdir bilmedigimiz bir idda falanmj oldu en cok tanki biz kurariz diye o_O

veysel bunu beğendi.
  7. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Ajanlar var abi aramızda. Alttan alttan şöyle yapsan ne güzel, böyle yapsan süper diye zehirliyorlar. Herkes dikkatli olsun.

veysel, YMR_AY ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  8. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Aynen dikkatli olalim. En azindan bir kurulum tankimiz en az 1.5 2 sene yasasin. Gelmeyin oyuna

Sena bunu beğendi.
  9. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Skimmer senin oyuncağın olsun nedir.. :cool: BM C3 150-300lt var ya cuk olur, sıfır kutusunda yeni kokusu üstünde, arasan yok eşi.. temo2 zaten 13 dolar içerdeyiz saıdhjkasjnasd

Sen ne yap biliyor musun... :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

:rolleyes:

temo3

veysel bunu beğendi.
  10. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Sıfırlamayacağım, alttan sump falan da yapmayacağım ama ama ne olur ne olmaz diye eski tankı temizleyip kenara koydum :)

Bir de bu sırttan delme işi mantıklı geldi:

[​IMG][​IMG]

11. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Delmek, bizim işimiz..

matkap.JPG

12. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Önemli güncelleme :)

Öncelikle tanktaki oluşumların dino olduğu konusunda bir şüphem kalmadı. Mikroskop almaya niyetlenmişken, tabii ki deneme yanılma yolunu tercih ettim ve Fauna Marine Dino X alıp kullanmaya başladım. Su değişimlerini bıraktım, karbon ve Rowa Phosu çıkarttım, 2. dalga motoru ile yüzey akıntısını kuvvetlendirdim, yemlemeyi arttırdım ve gün aşırı 5ml Dino X vermeye başladım. Birazdan 4. dozu ekleyeceğim. Şimdiden kayalardaki oluşumların neredeyse tamamı, kum üzerindekilerin ise çok büyük bir kısmı yok oldu. Arka camda hala varlığını sürdürenlerin de 1 haftaya kalmaz temizleneceğini düşünüyorum. Tabii esas durumu su değişiminde göreceğiz.

Skimmer kabının dolması 2 günü bulmuyor ve tam manasıyla lağım gibi kokan bir su topluyor.

Su seviyesini kurcalamam neticesinde yüzey yağlanması bitti, yumruk büyüklüğünde köpük topluluğu suyun sumpa döküldüğü noktada dönüp duruyor. Hiçbir şeye dokunmadığım gibi ona da dokunmuyorum :)

Şimdi gelelim esas meseleye;

Niyet ettim eyledim ben bu tankı delip sumpı alt tarafa alacağım. Ve bunu tankı boşaltmadan yapacağım. Sevgili karşiimm @Rubbertooth da delme konusunda pek hevesli olduğundan ve kırar, döker, patlatırsa kendi akvaryumunu tüm ekipmanları ile birlikte hediye edeceğine söz verdiğinden :p beraber altından kalkacağımıza inanıyorum.

Planım, sumpı tamamen, ön taraftaki suyu da yarıya kadar boşaltıp arka camı su hizasının bir dirsek altından, biri emniyet biri emiş biri de geri dönüş olmak üzere 3 yerden delmek ve aşağıdaki örnek sistemin open channel olan 2. inişini iptal ederek kurmak. Taşırma kutusu olarak arka sumpı kullanacağımdan saçma bir yer kaybım olacak ama başka çarem yok.

1- Öncelikle yanlış veya cahilce düşündüğüm bir nokta ve en önemlisi bu projenin olabilitesi var mı? :D

2- Toplam su hacminin yaklaşık 170 - 180 litre olduğu düşünüldüğünde bu esasen tek inişli sistem stabil ve sessiz olur mu? Yoksa emniyet dışında 2. iniş şart mıdır?

3- Dolap içinde sump için sokup çıkarması rahat olacak şekilde 50x40cm'lik alanım var. (Kapağı söküp cuk diye oturacak bir sump yapmaya kalkarsam da +5er cm eklenebilir) Ne tesadüftür ki elimde 50x40x35 cm'lik bir tank mevcut. Bunu sump yapsam nasıl bölmem mantıklı olur? 40x13cm tatlı su haznesi bırakıp kalanı tek parça kullanmak uygun mudur yoksa skimmer ve dönüş motorunun bulunduğu kısımları ayırmak mı daha doğru? Bölmeye kalktığımda alan çok daralıyor, pratikliği kalmayacak gibi geliyor. Ya da direkt tavsiyeleriniz neticesinde bir sump da yaptırabilirim.

Yorumlarınızı rica eder, iyi akşamlar dilerim. :)

veysel bunu beğendi.
  13. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Senette imzaliim mi?:D

veysel ve Sena bunu beğendi.
  14. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Ooo hadi iyisin yeni bir nano tankın olacak :D Dolu tankı delmek risklidir 3 delik delmek ise tamamen zar atmaktır. Delinecek yüzey akrilik olsa hiç sorun değil 30 delik aç ama cam olunca işler değişiyor. Ufak bir açı hatasında camı boydan çatlatma yada kırma ihtimaliniz var. Amma velakin Burak kendine güveniyor yada tankını büyütmek istiyor da şimdikini elden çıkarmak için bahane arıyor olabilir :rolleyes: Yinede moral bozmaya lüzum yok olmama ihtimali olduğu gibi sorunsuz delinme ihtimalide var bu nedenle biz iyi düşünelim. Sorularından 1.sine bu cevap olmuştur sanırsam. 2.sorunun cevabı ise 2. iniş şart değildir 1 iniş 1 emniyetle de sessiz sistem yapılabilir benim önceki 60x60 öyleydi, şimdiki hele sadece tek iniş :koptum: Yine ses yok. 3.sorunun cevabı da bence su tamamlama için yer ayırıp ps kafa motoru kısmını tek parça bırak daha rahat hareket imkanı verir.

Sena ve Rubbertooth bunu beğendi.
  15. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Ocak’ta 120.70.45 demistim dimi ben:D

Dolu tank ama arada arka sump camı var, yani direk su basıncı olmayacak delinecek arka camda.. Ben sorun çıkmayacağını kurguluyorum ama bu uyarıdan sonra yine bir işinin ehli kişilere danışmakta fayda var sevgili @Sena

Bir de sump konusunda bence skimmerin su seviyesi sabit kalacak şekilde en azından 1 bölme olması lazım... Su değişiminde 1litre fazla su koysan örneğin tek bölmede sıkıntı.. O kadar psikopat olmaya gerek yok bence..

Sena bunu beğendi.
  16. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Ehli kişilere danışayım da, ehli kişinin alacağı risk değil tabii ki. Adam sadece delik delmek için kalkıp gelecek bir sıkıntı olduğunda bir dünya tatava çekecek falan. O yüzden boşalt getir deleyim diyecek. O da benim işime gelmiyor. Boşaltsam dahi tank taşımak başlı başına bir iş olduğundan yine olmaz :)

Dönüş işini belki delmeden halledebiliriz. Akşam o bölümün fotoğraflarını eklerim. Boruları yukarıdan getirip, eski dönüşlere bağlamanın bir yolu var mı bakalım.

Sump konusunda tembellik etmesem daha iyi gibi. Tatlı su haznesini arka kenara alıp ön taraf 2ye bölünebilir gayet.

17. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul

Yok ben ehli kişiye danışalım derken fikir olarak danışalım, yönlendirsin bizi olur olmaz vb..

Yoksa delme konusunda lafımın arkasındayım karşiim

18. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
  19. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Ama ne yazık ki palyaçolar sabahı çıkartamayacak gibi gözüküyor.

20. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul

Sayfayı Paylaş