1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

kayalar eklendi ama sanrım bazı sorunlar var...

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde can24 tarafından 1 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. can24

can24

İsim:
    can
    Herkese marhaba...
    Kayaları ekledim ama bazı sorularım olacak,
    Akvaryumcuda kaya seçerken yosunlu bi tane çok haşuma gitti üzerinde bordo renk te bi bitkide var çok güzel gözüküyor ama kötü etkilermi ?
    Fotoğraftaki en soldaki kayada küçük beyaz böcekler var bunlar nedir ve zararlımıdır ?
    Bir de cama yapışan canlılar var beyaz bir nokta üzerinde etrafında tüyleri var 7-8 adet var akvaryumda acaba bunlar nedir fotoğraflarını çektim ama toplu iğne başı kadar bile değiller o yüzden bi şey belli olmuyo bende eklemedim.
    Hayırlı akşamlar...

http://i1003.hizliresim.com/2010/3/1/1102.jpg

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun kayalarınız. Fotoğraf açılmıyor sanırım sorunlu. Kaya üzerindeki yosunu görmek gerek ama o tarz yosunlar zararlı değildir genelde. Camlarda gördükleriniz pod oluşum evresi diyebiliriz yani faydalı canlılar.

3. can24

can24

İsim:
    can

Işığı devamlı açıkı tutmalıyım temel abi günde 6 saat civarı yakıyorum ve de sadece gün ışığı yanıyo mavileri de yakmalımıyım?
    Ve bu beyaz böcekler zararlımı?

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Aslında Deniz akvaryumlarına T5 mavi olması lazım, ışık süresi canlılara göre değişir. Örnek sert mercanlar yüksek ışık ister, örnek 10 saat. En iyi 10-12 saat yakın ışığı. Tabii buna üstadlarım size söyler. :) Böcek gibi dedikleriniz sanırım yosunların içinde saklanıyor onlar pod'tur zararı yoktur podların. :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canli kayalar eklendikten sonra birkac gun aydinlatma yakilmayabilir ve ardindan isik artirilir ve normal isik tam anlamiyla yakilir ve daha saglikli bir diyatom evresi baslar. Cepten fotograf goremiyorum ancak pod ve kabuklu olusum evresinde bu canlilarin ortaya cikmasi cok normal ve olmasi gerekendir.

Rahat olmak en guzeli, canli kayalar eklenmis gelisimi gozlemleyelim. Bu donemde gereksiz bir mudahale yanlis olur. Kisaca keyfimize bakalim tahmininden daha kolay ve guzel olacak.

Imla klavyeden.

6. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Merhaba Can.Akvaryumun hayırlı olsun.Senin yosunlu kaya olarak bahsettiğin kayanın üzerindeki yosun sakal yosunu galiba.Yani istenmeyen tür.Benimde başım sakal yosunu ile dertte.Akvaryumu kurarken malesef çeşme suyu kullanmıştım.Şimdi sık su değişimi ile sakal yosunu ve cyanobacteriadan kurtulmaya çalışıyorum.Tabi şimdi damacana su kullanıyorum. Temel hocam senin fotoğrafları görünce daha iyi değerlendirme yapacaktır.Saygılar.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet yosunlu olan kaya iyi şartlardan gelmemiş fakat üzerindekiler zamanla kaybolur. Ancak dilersen kayayı dışarı al ve diş fırçası ile bir kova içinde güzelce temizle olsun bitsin. Sıçrama yapma olasılığı da kalmaz. Kırmızı olarak görülen bir yüksek yosun türü daha var orada ama zaten zamanla kayboluyorlar. Bence temizle kayayı rahatlayalım. burda:gif

8. can24

can24

İsim:
    can

Tamam abi benimde kafama takılmıştı o kaya en iyisi temizlemek ilgilendiğin için sana ve mustafa abiye teşekkür ederim yavuz kardeşimide unutmamak lazım.. sağol.gif

Sayfayı Paylaş