1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaya ve Kum Hk.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Yiğit44 tarafından 12 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Merhaba arkadaşlar. Akvaryuma 2.el kaya ve kum tedarik ettim. Kayalar güneşte kurutulmuş. Kumlarda henüz yıkanmamış ve kovada bekliyor.

Sizce kayaları ve kumları dezenfekte etmeli miyim ? Eğer etmeliysem bunu neyle ve nasıl yapabilirim ?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Keşke tedarik etmeden önce bir danışsaydın. Bu iki malzemeyle kurulum yaptığında başta amonya sonrasında nitrat belası seni çok uğraştıracak belki hobiden soğuyacaksın. Olmaz demiyorum olur çok iyi yıkamayla ancak uzun süre bu dertlerle uğraşmak seni yorabilir. Kumu ne kadar yıkarsan yıka her seferinde yine kirli su akacaktır, giderek azalsa kir durumu yineden kirli kalacaktır kum tam olarak malesef temizlenmiyor. Kayalar ayrı bir durum madem güneşte kurumuş ne durumda bırakıldı da kurudu bilinmiyor, direk tanktan çıktı da mı kurudu yoksa güzelce temizlendi de mi kurudu. Kayaları bu durumda önce kaynatıp sonra sirkeli suyla güzelce yıkayıp durulayabilirsin, hatta oto yıkamacıda tazyikli suyla da yıkarsan iyi olur. Ancak unutma ki bu kadar temizlikten sonra bile nitrat amonyak sorunu yaşamayacaksın diye bir şey yok çünkü kaya içi gözeneleri temizlek zor.

Yiğit44 bunu beğendi.
  3. Kumu kullanmayın, sıfır kum alın. Kayaları ise bence, önce sirkeli suda 3-4 gün sonra 2 defa RO suda 4 er gün gibi bekletirseniz iyi olur. Hatta öncesinde kaynatabilirsiniz. Suya dalga motoru da koyarsanız daha iyi olur. Ben böyle yaptım herhangi bir alg veya nitrat sorunu yaşamadım. Fakat halen fosfat salınımı var kayalarımda. Fosfat medyasını çıkarınca camlar 1-2 günde kirleniyor, medyayı yeni değiştirdim, 4 gündür bir leke oluşmadı.

Yiğit44 bunu beğendi.
  4. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Merhaba. Kumu kullanmayın derken hiç mi kullanmayalım ? Yani para verip almıştım çöpe mi gidecek kum ? :( Kayalar için dediklerinizi uygulayacağım.

5. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Hocam keşke almadan dediğiniz gibi sormuş olsaydım. Kayalar çok yüksek ihtimalle direkt akvaryumdan çıktığı gibi kurumaya bırakıldı. Kayaları dediğiniz şekilde tanzikli su ile yarın yıkayacağım. Hatta kumu bile tanzikli su ile yıkayabilirim tabi kumun tanzik vurunca dağılmaması için bir önlem alarak yıkayabilrim.

Sayfayı Paylaş