1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kardinal Balığı

Başlığı 'Damsel ve Kardinal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 19 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kardinal balığı türlerinden toothed large oldukça yakışıklı bir tür ve çok fazla bilinen ve yaygın beslenen türlerden değil. Kardinal balığı toothed üreme aşamasından tutunda tipik vucüt yapısına kadar son derece ilginç ve bir o kadar da beslenmesi zevkli balıklardan biri. Kardinal balığı Toothed sürü halinde akvaryumda bakılabilir. Dişleri insanın çok ilgisini çekiyor ve dişlerini gördüğünüzde Large toothed kardinal balığı yırtıcı bir balık diyorsunuz ama akvaryum ortamında oldukça zararsız bir balıktır. Tabii zararsız ifadesi avlayabileceği balık yavrularını veya diyetine giren canlıları pek kapsamıyor. Bu tür kardinal balığı gerek renkleri ve gerekse Cichlid balıkları gibi ağızda üreme gerçekleştirme şekli tercih edilmelerine neden oluyor.

  Kardinal Balığı Toothed Bilgileri:

  Kardinal Balığı.jpg

  Kardinal balığI toothed bilimsel adı Cheilodipterus macrodon olarak geçer. Görünüm olarak yırtıcı ama davranış olarak mülayim bir balık. Diş yapıları beslenme biçimleri olan etçil ağırlık tarzını ortaya koyuyor. Genel bilgileri aşağıda sunulmuştur. Large toothed kardinal balığı bazı ortak isimlere sahip. Bunlar sırasıyla, Cheilodipterus lineatus, Cheilodipterus lineatus, Cheliodipterus macrodon, Apogon macrodon, Centropomus macrodon, Cheilodipterus macrodon, Cheilodipterus octovittatus, Cheilodipterus heptazona, Paramia octolineata olarak sıralanır. Large toothed kardinal balığı dişileri erkeklere göre daha cüsseli oluyor. Üremeleri konusunda pek bir bilgi yok ama bendeki apogon kardinal sürüsüne çok benzediğini düşünüyorum. Sakin bir bölgeye dişi erkek olarak çekiliyorlar, üreme için düz alana ihtiyaç duyuyorlar ve yumurtaları dölleyerek Cichlid familyası gibi ağızda topluyorlar. Genel olarak kardinal türleri aşırı akıntıdan hoşlanmaz, bu durum üremelerine de engel oluşturuyor. Diğer birçok türü ışıktan Large toothed kardinal balığı kadar rahatsız olmuyor.

  * Genel olarak adlandırıldığı isim büyük dişli kardinal balığı
  * Bağlı bulunduğu aile Apogonidae yani kardinal
  * Sıralama olarak ifade edilen ismi Perciformes (Perch-sever)
  * Sınıflandırması Actinopterygii, kısaca Ray-yüzgeçli balıklar
  * Kayıtlara geçen ulaşılan boyutlar 25.0 cm / 9.8 inç şeklindedir
  * Yaşadğı bölge Denizler ve resifler
  * Ana yaşam alanı menşei Batı ve Doğu Hint Okyanusu, Kuzeybatı, Güneybatı, Batı, Orta ve Doğu Orta Pasifik
  * Akvaryum huyu zararsız ama av olarak görebileceği canlılar var

  Kardinal Balığı Large Toothed Bakımı:

  Kardinal balığı toothed akvaryum ortamında biraz değişken davranıyor. Kısaca, akvaryumdaki tüm yaşam ışıkların yanmasıyla başlarken tam tersi olarak Large toothed kardinal balığı tüm gün boyunca karanlık bölgelerde gizlenme eğilimine girebilir. Bu açıdan akvaryum kurulum şartları veya akvaryumun genel dekor dizaynı bu gizlenme alanlarına sahip olmalıdır. İhtiyaç duyacağı gizlenme alanlarını canlı kaya kullanarak oluşturmak oldukça kolaydır. Büyük dişli cardinalfish için loş bölgelere ihtiyacı var diyebiliriz. Large toothed kardinal balığı çok sıçak sulardan hoşlanmaz, daha çok serin suları sever ama akvaryumdaki 25-26 derece aralığına rahatlıkla adapte olabilirler.

  Kardinal Balığı Large Toothed Beslenme:

  Kardinal balığı (büyük dişli kardinal) Large toothed beslenme diyetini baya zengin tutar, gıda olarak karides eti, kalamar, balık eti, kabuklular, solucanlar, dondurulmuş gıdalar, artemia salina, Zoobentosa, mobil omurgasızlar, küçük balıklar diyetini oluşturur. Large toothed kardinal balığı aslında kuru yem yememesi gereken bir tür, bu doğası ve renk güzelliğini koruması adına böyle ve elbette uzun vade de sağlıkları açısından da kuru gıda tavsiye edilmiyor. Aslında bu durum biraz çelişki yaratıyor. Akvaryum ortamındaki diğer balıkların kuru yemler ile beslenmesi olası olduğuna göre kuru gıdaya duyacakları isteğe veya yemelerine engel olmak zor görünüyor. Bu açıdan en doğru hareket ilk olarak Large Toothed Kardinal Balığı sürüsünün karnını doyurmak gerekiyor ve ondan sonra diğer balıklar beslenmeli. Bu durum biraz da karşımıza bakım zorluğu olduğu gerçeğini çıkarıyor.

  Akvaryum Portalı;
   
  Courageous ve BulentS bunu beğendi.
 2. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Güzel balıkmış heee.
  Alınır bulunursa, kaç erkek kaç dişi bulundurmak lazım.

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
   
 3. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Güzel bir balık fakat bakım zorluğu var. O' yüzden out diyorum.
   

Sayfayı Paylaş