1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karadeniz Doğal Deniz Suyu İle Akvaryum Kuruyoruz

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 27 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kartal ve Pendik boğaz değil ve akıntısı yüksek boğazlardan su almak elbette avantajlıdır temizlik açısından biraz daha. Ancak su aldığımız Kartal kayalığı inanılmaz dalgalı bir yer ve açık denizden gelen dalgalar suyun değişmesine yeterince vesile oluyor ve yerinde durmayan dalgalar ve gel gitler ile Kartal'daki atık akıntıyla boğaza doğru gitmiyor mu sanki ? Suyu alacağımız gün ve rüzgarı iyi seçerseniz sıkıntı yaşanmıyor.

Kıyıya su almaya gittiğimizde su alınıp alınmayacağını bariz anlıyoruz. Üstelik su almayıp geri döndüğümüz günlerde bile dışardan bakan biri belki de pis olduğunu anlayamaz bile.

Soruya yanıt alamadım ama ben yazayım. Protein skimmer bu iş içindir. Yani sudaki atıkları, atık haline gelecek maddeleri toplamasıdır. Eğer akvaryum yeni kuruluyorsa 20 gün sistemin çalışması sorunsuz ortaya çıkarır. Yok oturmuş bu suyla kurulu eski akvaryumunuz varsa hep dediğimiz şekilde iyi bir ps sahibiyseniz su değişimi için ekleyeceğiniz bir veya iki damacana deniz suyu içinde atık varsa ps'nin alması çocuk oyuncağıdır kısa sürede.

Hal bu olunca keskin ifadeyle parayı verdiysen bırak işe yarasın...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Uzun uğraşlar sonucunda resimleri pc ye atmayı başardım. Buyrun resimler.

Sabah Mesut hocayı almıştım. Adam ters tarafından kalkmış sanırım. Dövecek gibi geliyordu resmen.:D Ama doğum günümü kutlayınca korkum geçti.:D

Şile yolunda mola verdik. Adamlardaki keyfe bakarmısnız. Çok tehlikeli ikili bunlar.dans:

Suyu alacağımız yere geldik. Gerçektende harika bir yer burası.

Su almak için ideal bir yerdi gerçekten. Su okadar berrak ve temizki insanın içesi geliyor nerdeyse.Fakat kumu beğenmedik. Midye kırığı ile karışık kalın kumdu.

Kumları inceledikten sonra kim tutar beni.:) Kendimi hemen denize attım ve ilerdeki kayalıkları gözüme kestirdiğim gibi başladım kulaç atmaya. İlerdeki kayanın içersinde çok güzel bir mağara vardı. Resim çekme imkanım olsaydı keşke.

veysel, Erman Pehlivan, murer ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Analar ne yiğitler doğuruyor beaa.Şu atlayışa bakarmısnız. Balıkmısın be mübarek.super:gif

Murat abide süper bir yüzücü.super:gif

Suda gerçekten çok güzel taşlar vardı.Temel abinin arabasına acımasaydım bir bagaj dolusu alacaktım bunlardan.

Artık bukadar eğlence yeter. Sıra geldi damacanalarımızı doldurmaya.

Temel abiyle ikimiz karadenizin hırçın sularından almaya çalışırken bazılarıda güneşin tadını çıkartıyolardı.

Bazılarıda karizmasını tescillendiriyordu.:)

Nihayet sularımızı doldurduk.

veysel ve ozgr bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :F Atlayış güzel ama bir açıklama yapmam lazım. Denize girmeyi pek aklıma getirmemişim sanırım yanıma şort almamıştım. Oradan bir ucuz şort aldık ve bir tane vardı seyyar satıcıda. Rengi açık ten rengi yani altımda şort vardı yanlış anlaşılmasın. :F :F

murat parin bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Sularımızı aldıktan sonra kumumuzu alacağımız bölgeye gittik. Manzarası karşısında resmen hayran kaldım.

Etrafta çok güzel kayalar vardı. Ancak onları alıp getirmeye aracımız müsait olmadığından almadık. aten araba tıka basa doluydu taşları koyacak yerimiz yoktu. Bu yüzden sadece inccelemekle kaldık kayaları.

Tabi bu sırada Temel abinin keskin gözlerinden domates anemonları kaçmadı. Anemonları görünce kumu kayayı unuttuk başladık anemon toplamaya.:D

Bu sırada dikkatimi çeken biri oldu. Bu dikkatimi çeken kişi Teoman abiydi ve aramızda çok komik bir diyalog geçti.:)

Ben: Teoman abi ne yapıyorsun sen ? Burda denize donla girmek yasak.
    Teoman abi: Ne yapalım kardeşim? Donuda mı çıkartayım ?

Gülmekten yıkıldım yaa.
    :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Seviyorum seni Teoman abi.saygılar:gif

Artık geri dönmüştük.Atölyeye suları ve akvaryumu indirdim ve herzamanki aceleciliğimle akvaryumu kurmaya başladım.( Şu aceleciliğimden nefret ediyorum:der: )

Benim canavar akvaryumu güzelce yıkayıp temizledi sağolsun.

Akvaryumu yerine koydum fakat yer biraz dar. Sanırım başka biryer ayarlamam lazım.:smiley33:

İşte akvaryumu kırdığım an.:der: Bir kova dolusu yaş kumu boca edince akvaryumun altı paramparça oldu.Ah bu aceleciliğim ah.:der:

Akvaryumun tabanını temizlerken klasik Olcay Aksu vakası.:der: Adım sakar Şakire çıktı yaa.:D

Akvaryumu hazır elime almışken arka camdaki boyaları kazıdım. amanla çizilmiş boya ve pek hoş görünmüyordu. Bunu folyo ile kaplayacağım artık.

Artık olan oldu akvaryum kırıldı yapacak bir şey yoktu ama ben ya sular bozulursa diye yusuf yusuf ediyorum. Suya bişe olursa acırım onca emeğe. İşin kötüsü suları boşaltacak bir kabım yok ve damacanalarada tek tek motorda takamazdım.Temel abi her nekadar sulara bişe olmaz desede sonuçta sabah akvaryumu yapıştırsam en erken ertesi gün doldurabilirdim. Ne yapıp edip akvaryumu akşamdan yapmalıydım ve aklıma mahalleden arkadaşım olan Vahit ustayı evinden kaldırıp dükkanını açtırdım. Sağolsun kırmadı beni ve akvaryumun tabanına cam kesip yapıştırdık.

Hayırlısıyla bugün akşam suyu dolduracağım akvaryuma. Sonrasında ise sıra sump ve ps işlemine gelecek.

Şimdilik bukadar görüşmek üzere.saygılar:gif

veysel, Courageous ve ozgr bunu beğendi.
  6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerine sağlık Olcay.

Teoman abinin yakın çekimi yokmuydu, onuda koysaydın yaa.:F:F:F

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abi vardıda Teoman abi parçalar beni korkudan koyamadım.:D

veysel bunu beğendi.
  8. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Foto muhabiriniz olarak her ayrıntıyı yakaladım ama yayıncılık gereği bunu ben yayınlayamazdım Olcay hocamın adı sorunlu yöneticiye çıktığı için ona serbest yayınlamış ama yayınlamadıkları resimler var onlarıda yayınlarsa kirli çamaşırlar ortaya dökülebilir.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Aman hocam ne diyorsun? Yayınlanmayanları eklersem Temel abi 14 lüyü kaptığı gibi soluğu burda alır. Benimi vurdurcan bu genç yaşta.:D Sorunluluk,delilikte biyere kadar yaa.:F

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Olcay güzel bir hafta sonu geçirmişsiniz. Karşıda mı oturmak lazım :D bu etkinliklere katılmak için.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Olurmu öyle şey Özkan? Karşı dediğin iki adımlık yer. Kalkıp gelirsin birgün nasip olursa. Bizdeki bu akıl oldukça daha çok tırmalarız sucul alanlarda.Devamı kesilmez bu organizasyonların yani.:)

Courageous bunu beğendi.
  12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ne güzel bir gün geçirmişsiniz tam kadro. :) Keşke aranızda olabilme ihtimalim olsa :(

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir gündü ama aramızda oruç tutanlar vardı. Fotoğrafların birinde önünde çay olan iki kişi tutuyordu önünde çay olmayan 3 kişi tutmuyordu. Fotoğraf çekilirken çaylar oruç tutanların önüne gitmiş nasıl oldu anlamadım. :F

Gerçekten ilk gittiğimiz bölge dibi kalın kum olmasıyla inanılmaz berrak ve temizdi, üstelik denize girenler olmasına ramen kıyı suyu bile berraktı. Tuz yoğunluğu 1.010 çıktı Karadeniz'in. İlk defa ölçtük ve Marmara'dan daha tuzlu diye bilirken tam tersi düşük çıktı. Fakat dediğim gibi süper bir suyu var. Akvaryumun biyotop olması yanıltıcı olmasın yani kumu ve kayaları oradan aldık ama suyu işleyeceğiz ve canlı kaya ilave olacak. Bana öyle geliyor ki sorunsuz canlı adaptasyonu gerçekleşecek.

veysel bunu beğendi.
  14. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Karadenizin tuzluluk oranı daha düşüktür Temel abi, bir iç deniz olması ve cevresinden çok fazla tatlı su kaynakları ile beslenmesinden dolayı daha az tuz oranına sahiptir. Birde dibinde yaşam olsa, bütün avrupanın kimyasal atıkları malesef karadenizimin dibinde bulunmaktadır. Bunda bizim suçumuz sadece boğazlarda yeterli kadar denetim yapmamak ama asıl suç diyer kıyıları olan balkan ülkeleri yıllarca kimyasal atıklarını karadenizimize akıtılar.
    Güzel bir kurulum olaçağından hiç şüphem yok ama karadeniz suyu marmara suyundan daha fazla katkı ihtiyacı oluçak gibime geliyor.

Etkinliklerden de haberimiz olsun Temel Abi diy druptan kimse görmedim aranızda :D sizin gibi ustatların yanımızda fazla bir katkımız olmaz ama belki bizlerde birşeyler kaparız sizden :F

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne demek Özkan her zaman. Bir dahaki sefere organizasyon geniş olur inşallah. Denizlerimize akıtılan birçok madde var zaten buna şüphe yok ama amacımız bu suyu temizleyip ve gerekenleri ekleyip kullanabileceğimiz sadece.

Hani Marmara kirli pis derler yıllardır ama bir kere bile sorun yaşamadım daha ilk günden buyana. Bertaraf ediyorum demek ki olumsuzlukları sistem içerisinde.

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar,gerçektende çok değişik bir hafta sonu yaşadım ben Şilenin bu kadar yakın olduğunu bilseydim Kartal suyu yerine onu kullanırdım ,işin güzel tarafı suyun kokmaması ,birde ramazan olduğu içinmidir bilinmez hiç kalabalık değildi resimlerdende anlaşıldığı üzere bayağı bi rahattım denize girmeye niyetim yoktu ama mecburen girdik gerçi Mesuttan aman abi 61 günden başlar dedi ama ağzımı çok sıkı tuttum vede su yutmadan denizle bütünleştim fakat suyun tadına bakamadım yoksa hemen oracıkta tuz,yoğunluk vede redox değerlerini açıklıyacaktım.Bence tuzlu su akvaryumu kurmanın bu kadar kolay olduğunu vede o kadarda abartılmaması gerektiği her yazımızdan ,her görüntümüzden ortaya çıktı deniz suyu,biraz tuz ,canlı kum ,biraz kaya birde ps ,yarında bir çift marmara tomatosu buyurun deniz akvaryumu bu kadar basit diyorum ama Olcay Mesut ve Özkan gibi hemen yavru alabilirmi onu zaman gösterecek .;)

veysel, cirol, murer ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Forumda reeften anlayan yok fazla Teoman abi böyle düşünenler var. :F Bir leather bir de iki parça xenia reef oluyor sanırım. :F Ağzımdan reef akvaryumum ifadesini duyan olmamıştır hep balıkcı bilirler ama reefin kralı bizdeymiş meherse haberimiz yokmuş. :F

Bu arada size haberim var. Akvaryuma iki angel girdi ve mercanlardan sadece brain coraller çıktı. Şimdi benim akvaryum reef mi marin mi Teoman abi sen daha iyi bilirsin. :F

18. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Temelim senin akvaryum için öğlene kadar reef öğlenden sonra marin diyebilirim zira ne zaman ne olacağı hiç belli olmayan bir akvaryum .;)

siftery ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Murat girdi kanıma Teoman abi gerçi sen benim imparatoru biliyorsun bankadaki onu geri aldım. Daha fazla dayanamadım.

Diğer angel türünü hiç sorma çok nadir bir hayvan eğer kazıklanmadıysak prestij balığıymış. :F

Murat illaki al dedi durdu kırmadım kendisini ben de. Balık nerdeyse araba fiyatına. Alırsın bir serçe rahat. :F Murat hediye edecek sandım meğerse sadece gazmış. :F

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abi resimlerini eklede bi görelim şu sercedesi.:)

Sayfayı Paylaş