1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalsiyum Katkısı Seachem

Başlığı 'Katkılar ve Kimyasal Filtreler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Seachem kalsiyum deniz akvaryumunda kalsiyum değerlerini doğal deniz suyu kalsiyum mertebesinde sabitlemek amaçlı kullanılır. Asıl isim olarak Reef Advantage Calcium olarak piyasada bulunur. Seachem kalsiyum akvaryum malzemesi yardımcı bilgileri ile deniz akvaryumu bünyesinde kullanımı hakkında da fikirler sunmaya çalışacağım. Seachem kalsiyum ve genel olarak kalsiyum elementi özellikle tüketimi bol olan akvaryumlarda önemli bir elementtir. Mercanlar veya coraline alg oluşumları gibi canlılar tarafından yoğun kullanıldığında kalsiyum su değişimleriyle karşılanamıyor. Seachem kalsiyum bu tarz sistemlerde ek kalsiyum ihtiyacının tamamlanması içindir. Seachem genel ürünleri yaygın kullanıcısı olan ürünlerdir ve özellikle reef builder gibi bazı ürünleri kalıplaşmış kullanıcıya sahiptir.

  Seachem Kalsiyum Özellikleri:

  Seachem Kalsiyum.jpg

  Seachem kalsiyum deniz akvaryumu katkıları içindeki kostik (pH 8,3-8,6) optimize karışım olan kalsiyum ürünüdür. Birçok mercanın sağlıklı büyümesi kalsiyum elementine bağlıdır ve yokluğunda büyüme kesintiye uğrar. Aynı zamanda tipik kullanım sırasında Seachem deniz akvaryumu kalsiyum Mg: Sr 100:5:0.1, Ca ile orantılı olarak magnezyum ve stronsiyum ihtiyacını karşılar. Kutu boyutları 50 g, 250 g, 500 g, 1 kg, 4 kg, 20 kg şeklinde piyasaya sürülmüştür. Günlük Seachem kalsiyum kullanımı gerektiren akvaryumlar için en ideal kutu 500 gr olarak pazarlanan kutudur.

  Seachem Kalsiyum Kullanımı:

  150 Litre başına 5 gram yani 1 çay kaşığı kullanılabilir. Seachem kalsiyum Haftada iki kez düzenli olarak kullanılmalıdır. 1 su bardağı tatlı su içerisinde eritilerek akvaryuma uygulanabilir. Akvaryumun 2 haftada bir kalsiyum karbonat düzeyleri kontrol edilmelidir ve çıkan onuçlara göre gerektiği kadar ilavesi yapılmalıdır. Yakalamanız gereken kalsiyum değeri 380-420 aralığıdır. Çıkan sonuçlara göre mg / L Her 5 g/150 L 12 mg / L kalsiyum ilavesi yapılabilir. Ancak, günde 10 g/150L doz aralığını aşmamak gerekir. Damlatma sistemi uygulamak isteyen daha dikkatli olmalıdır, bu tarz kullanım şekli uzman bir kullanım alanına girer. Akvaryumun kalsiyum tüketim oranını belirledikten sonra sapmaksızın aynı sürede damlatma metodu uygulanır. Bunun için damlatma sistemi kurmak gerekir. Bu konuda serum şişeleri ve serum hortum aparatları size yardımcı olabilir. Örnek olak 200 litre bir akvaryuma sahipsek ve 25 mg / L kalsiyum oranı yükseltmek istiyorsak o zaman suya 200x25/400 = 12.5 g eklemek gerekir. Seachem kalsiyum kullanımında doz aşımı olmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü, aşırı kalsiyum karbonat alkali kaybını artırabilir. Aynı anda karbonat ilavesi yapmamak gerekir, aralarında bir gün fark olması en ideal kullanım şeklidir. Balling yöntemi uygulanacaksa dikkatli olmak gerekir. Özellikle yaşanan bazı olumsuzlukların başında tüm hazırlanan şişenin bir anda akvaryuma boşalmasıdır. Her sistemde kötü etkiler yapmayabilir ama küçük hacimli akvaryumlarda ani etkilenmeler görülebilir. Bu açıdan Seachem kalsiyum ürününü balling yaparak kullanırken damlatma sistemini oluşturacağınız aparatı çok iyi seçmeniz gerekir.

  Seachem Kalsiyum Akvaryum Etkileri:

  Seachem kalsiyum resmi ürün tanıtımında geçmiyor olsa da içeriğinde şeker bazlı kalsiyum barındırdığını düşünüyorum. Aslında bu kanıya coraline alg üzerindeki tetikleyici etkisinden kapıldım ve araştırmak istedim. Araştırmalarıma göre Seachem kalsiyum için yabancı birkaç forumda aynı konu üzerine yorumlara rastladım. Akvaryum genel yapısında bir zararı yok diyebiliriz ama şeker bazlı kalsiyum biyolojik yaşama etki edebilir, şeker bilindiği gibi bakterilerce besin olarak kullanılır. Hatta bazı hobiciler Nitrat değerini düşürmek için uygular. Elbette geçici olan çözümler hiçbir zaman köklü ve doğru uygulamaların yerini alamaz. Seachem kalsiyum kullanımını coraline alg artırma arzunuz varsa tercih edebilirsiniz. Özellikle Seachem Reef Builder - Yararları ve kullanımı ile birlikte öneriliyor. Eğer düzenli olarak kalsiyum, karbonat ilavesi yapıyorsanız ve Seachem kullanmayı tercih etmek isterseniz Seachem magnezyum katkısı yanlarına ilave edilerek üçlü oluşturulabilir.Seachem kalsiyum kullanım ve bilgi yazımızın faydalı olmasını dilerim.

  Akvaryum Portalı
   
  barabelli, barbs, taakaa ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bunlar yapının temel taşları gibi...:)
   

Sayfayı Paylaş