1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalkwasser Kullanımı Kalsiyum ve pH Yönetimi

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Montimahir tarafından 20 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu hobi yakın zamanda hep eski deneyimlere yöneliyor, nedeni doğruyu ararken doğrudan uzaklaşmak mı acaba?
    Ne varsa eskilerde mi var?

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Valla dogrusunu soylemek gerekirse "en ekonomige" dogru yonelme var.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Onurs bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    ph kontroller da virgulden sonra 2 basamak hassasiyetinde ölçüm veren bir cihaz tavsiye ederim ben milwaukee kullanıyorum tek basamak verdiği için akvaryumda kullanamıyorum sadece ca rektöründe kullanabiliyorum.
    birde kalk anında tank ph ini ziplatma o karışım suya karışana kadar biraz zaman geçer dikkatli planlamak gerekir.

Montimahir bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hangi model acaba ?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bendeki model
    Milwaukee mc122 ph kontroller.
    Bu model virgulden sonra 1 basamak ölçer

Sent from my iPhone using Tapatalk

Montimahir bunu beğendi.
  6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Eskiye dönmüyor aslında zaten eskiler bu işi çok sade ve pratik şekilde basit kimya bilgisi ile abartmadan çözmüşler sonradan gelen bütün çözümler ilk bulunanların üzerine makyaj yapmaktan başka bir şey değil kalk bu işin temelinde varmış zaten adamın biri bundan esinlenip two part katkılar geliştirmiş.sonra balling denen adam karbonatı kalsiyumu ve nacl siz tuzu vereyim ayrı ayrı demiş falan felan.
    Neticede bu hobi hala ilk günkü kadar basit ve sade aslında kalsiyum karbonat magnezyum ve düzenli Su değişimi ile yürümeyecek tank yok burada kalsiyum karbonat ikilisini En ucuz hali ile veren yöntemler kalkwasser ve ca reaktörü 2 sinide kullanıyorum ve çok basit ucuz ama bir o kadarda etkili yöntemler her ikiside .
    Aynı şey aydınlatma içinde geçerli her ikimizde önce florasan ile başladık şimdi metal halide kullanıyoruz. florasan sistemi 6 ayda bir değişen lambalar nedeni ile mh den daha pahalıya geliyormuş aslında bunu farkettim ben ayrıca mh florasandan çok daha kaliteli bir aydınlatma ve derin tank imkanıda sağlıyor.
    Yakındada yok grotech abc vs.. Derken nacl free tuz ile devam edersek kimse şaşırmasın piyasada para ile satılan katkıların %95'i benim kanaatimce yalan dolan ürünler neredeyse hepsini denedim içlerinden sadece 1-2 ürün hayatı kolaylaştırıyor başkada bir numaraları yok .kz gibi ******* katkıları bu sözümün dışında tutuyorum ama onların da bir çok katkısı sudan başka bir şey değil

Sent from my iPhone using Tapatalk

Düzenleme: 28 Eylül 2015
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    https://www.hamzasreef.com/Contents/Calculators/KalkContribution.php

Direkt Kalk ekleme uygulamaları için bir hesaplayıcı, kullanımını ve doğruluğunu test etme imkanım olmadı ancak denemek isteyenler için aşağıya koyalım.

kalk2_TABLO.jpg

Şahsen damla ekleme ile gündelik kalk ekleme uygulamasını yapmaktayım. Aşina olanlar pH' a olan etkisinden dolayı bir anda eklenmemesi gerektiğini biliyorlardır ancak yine de uyaralım.

Tam doymuş (%100) kalkwasser çözeltisi 25ºC' de 12,54 pH' a sahiptir. Çözelti sıcaklığı düştükçe pH değeri de artar.

Direkt çözelti eklemelerinde damlama yöntemi en güvenli yöntemdir. pH ölçer veya kontrolör ile kullanılması çok çok daha iyi olacaktır. Uygulamada her türlü sorumluluk hobiciye aittir. Göz kırpalım ;)

Düzenleme: 12 Mart 2018
    Fatih BARLAS ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş