1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

kafa motoru revizyon ps için çırpıcılı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 23 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir motorlu ps yapımları üzerine çalışmalar yapıyoruz, süper verimde ps'ler yaptık. Ancak kafa motorlarınında dıy olarak yapılmasına veya çevrilmesine çalışıyoruz. Çamaşır makinası motorundan ps için kafa motoru çalışmalarını takip etmişsinizdir. Bu paylaşımda Atman iç filtre kafa motorunun revizyonuna bakacağız. Verimi hakkında yorumu son olarak yaparız.

Önce gerekenler, kafa motoru, enkamat veya türevleri, bir bardak çay, yapıştırıcı, damacana kapağı, emek ve özveri.

Önce pervanesini kesip altında düz bir alan bırakacağız, bu bölüme damacana kapağından yuvarlak aparat çıkararak taktım.

Enkamatı takıyoruz ve damacana kapağına deldiğimiz küçük deliklerden kablo tuturucusu ile tuturdum.

Pervaneyi motora geri yerine taktım. Motorun su alış kısmına hava motoru bağladım. Daha genişi ile yapılması daha iyi olurdu aslında.

Sump içinde denedim, genel görüntü ve kabarcık miktarı.

Bir ps'yi rahatlıkla götürebilecek kabarcık oranına ve kalitesine sahip görünüyor. Ancak beni gelmek istediğim noktada tatmin etmedi, çok daha iyisi olmak zorunda ve olacak. ;)

www.akvaryumportali.com bak:

Saygılarımla...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel hocam en sonunda iyice şişirdin hobiyi.Uçurup patlatmaya az kaldı. :helalolsun:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Olcay, kötü değil kabarcık oranı ama istediğim gibi de değil açıkcası. Ancak bir yol bulunacak elbet, araştırmalara devam. Yorumuna ayrıca teşekkür ederim. Olacaksa sizler sayesinde olacak, şişirme, uçurma ve patlatma... Yani hep birlikte. ateş:

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Emeğine sağlık abi. Dıy'dan anlamazdım ama artık sayenizde cesaretim arttı.

Saygılar...

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Ellerine sağlık hocam,

Farklı ve daha güçlü motorlar ile deneme yapmamız gerekiyor.Tabi fiyat olarakta uygun motorlar olsun ki DIY işi daha anlamlı olsun.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Katılıyorum Levent, devam edeceğiz elbet. Elimde olan bir motor olduğundan bunu kullandım. Ps topladı aslında ancak, yeterli gelecek düzeyde değil. Ama belli bir hacime kadar yeter. Konuya motor maliyeti yönünden bakınca bu büyüklükte ve güçteki motorla daha fazla verim alınmalıyıdı. Aslında damacana kapağından yaptığım yuvarlak kısım esniyor, kafamda acaba bunun yüzünden verim düşer mi diye geçirmedim değil. Bakacağız artık.

7. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Temel hocam çırpıcılı motor haline getirmeye çalıştığınız kafa motorunun gücü yabana atılır cinsten değil ama yaptığı vazife düşük. Bence şaşaldan kestiğiniz zemine takılan enkamat yetersiz veya ince gibi gözüküyor. Bu güne kadar anlattıklarınızdan motorun gücünden çok suya verdiği oksijen önemli demiştiniz ama bence o motor biraz daha enkamat yükünü kaldırır gibi geliyor.

Birde temel hocam geçen gün aynanın karşısında saçımı tararken saç fırçasının bu işe uygunluğu geldi aklıma ne dersiniz bir sürü sert kıl yuvarlak bir zeminde; bunu uygun bir şekilde kesip pervaneye uygulama imkanı olurmu. banyoda tarak fırçaları koduğumuz yerde birde kızımın fırçası var o da avuç içi gibi düz plastik bir zeminde yüzlerce iğne kalınlığında plastik lerden oluşuyor. :) :)

Bu aralar nereye gitsem herşeyden fikirler geliyor aklıma :) :)

Dişliler sıyrılıyor gibime geliyor ya hadi hayırlısı.

Sevgiler.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :D :D :D Orhan Abi, kafa motoru konusunda çok hem de çok haklısın. Zaten paylaşımın sonrasında aynen düşüncelerini yazdım. Damacana kapağı esnedi, enkamat az geldi vs vs. Fırça işini şimdi ben de hayal ettim huh: siyah bir plastik üzerinde fırçalardı yanlış hatırlamıyorsam, deneyeceğiz abi, olacak, olmayacak derken çıkaracağız. Ha diyince olmuyor. Seni bilmem ama ben baya zevk alıyorum bu işten. Özellikle biz yaptıkça kötüleyenler çıkınca. Çünkü demek ki yol doğru. :D :D

9. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Orhan Abi,senin fikrinin üstüne fikir yürütmek küçüğüne (bana) yakışmaz ama saç fırçası yerine boru fırçası kullansanız? :D
    Merkezi daha ince,kılları daha uzun,istediğiniz kadar kesebilirsiniz.Hatta onların çelik tel kıllıları var(kıllıları var biraz garip oldu ama bulamadım başka söz).Kaynak makinası varsa dibinden mile kaynatırsınız,bir daha ömür billah kopmaz çalışır o motor huh: İlle de plastil olsun derseniz ince,derin bardakların içini temizlemek için yine aynı şekilde fırça var.Şimdi saç fırçasını kullanırsanız sonra Olcay Abi'nin başına geldiği gibi hanımınızla papaz olmayın :)

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel hocam bugün gelirken o yaptığın motoruda getirmeyi unutma. Birde topluca bakalım neler yapabiliriz diye.

Hocam birde bizim işyerinde kulanılan bir yapıştırıcı var. Demir,tahta,plastik, beton vs herşeyi yapıştırıyor.Hatta öyle bir yapıştırıyorki birdaha sökmek imkansız. ;) O malzeme ile o çırpıcı kanatı monte edebiliriz motora.

11. Kadr1maN

Kadr1maN

Temel abiyle de konuşmuştuk. Kılların sıklığı açısından diş fırçasıda işe yarayabilir.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yok abisi; ben bugün canlı ve heyacanlı bir şekilde o malzemeyi inceledim. Kesinlikle fırça ile olacak iş değil. ;) Ancak ona uygun malzeme ne ile tedarik edilir onun araştırması içersindeyim. ;)

13. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Ben bu güne kadar enkamat denen malzemeyi sadece resimlerinden görüyordum. Temel hoca sağolsun yaptığı motoru getirdi'de yakından inceleme imkanı buldum. Bu güne kadar suyu nasıl daha fazla parçalayıp, oksijen kazandırıp PS ye yükleyebilirim diye. Biaboldu, saç fırçasıydı. diş fırçasıydı bulaşık teliydi vs. Bunlara benzer daha birçok şeyler gelmişti aklıma.

Fakat bu saydıklarımın içinde enkamatı tek geçerim. Yukarıda bahsettiklerimden hiç birisi enkamatın yapacağı işi görmez. Sıklık bakımından suyu rahatlıkla içine alıp mümkün olduğunca fazla parçalayıp PS ye gönderiyor. Plastikten ve kıl gibi de ince olmasına rağmen bir o kadarda sert. Zaten işe yarayan bir malzeme olmasa dünyaca ünlü ATİ markası bile çırpıcı pervaneli kafa motorlarında bu malzemeyi kullanmazdı.

Benim tavsiyem, böyle bir malzemeye ulaşma imkanı olan arkadaşlar diğerleri ile boşuna zaman kaybetmesinler.

Birde bu enkamat'ı pervanede yaptığımız zemine plastik kelepçe ile değilde daha az yer kaplayıp enkamatı sıkıştırmadan monte etmenin bir çaresini bulursak. Bulursak'ı yok :) zaten Yolun yarısını çoktan geçtik. Başkada bir sorun kalmıyor.

Sevgiler.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Orhan abi;bende ilk başta enkamatı başka bir şekilde yapıştıralım dedim ve hani sana bahsettiğim yapıştırıcı vardıya,onunla yapıştırma fikri geldi aklıma fakat zamanla o enkamatın değişmesi gerekiyormuş.Yani plastik kelepçe olmasa bile onu öyle bir şekilde monte etmeliyizki,zamanla değiştirilebilsin.Yani seyyar olması lazım. ;)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bir ziyaretçimizin bu konuya baktığını gördüm. Neydi diye bir bakmak istedim o da ne...

Koca Atman kafa motorunu malamat etmişim ve bir halta yaramamış. Aşağıdaki videodaki motoru daha sonra bu çapalar sonunda ortaya çıkarmıştık. Özel mesajlarla bizden markası istenen motoru bulup yapana kadar ne motorlar heba olmuş, emekler çöpe gitmiş. em32.gif

Yapılan arşaştırmalar ve verilen emeklerin sonunda edindiğimiz tecrübe ve bulduğumuz motoru bugün düşününce değmiş dedim. :)

[izlesene=432,344]964684[/izlesene] ​
    :horon:

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam o motorlar ve emekler çöpe gitmedi. Tam tersine çok işe yaradı.Zira onca tecrübeyi bu motorlar üzerinden edindik. ;)

Sayfayı Paylaş