1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kabuksuz Artemia Çıkarmak

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde Montimahir tarafından 13 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Son denemede LED spot denedim, 13- 14. saatler içinde mikroskop altında incelemeye aldım ve yeni yeni çıkmaya başladıklarını gözlemledim. Hedefim 12 saatti fakat malesef olmadı, 24. saatte hasat ettim (araya uyku girdi). :)

Nauplii' lerin nasıl çıktıklarını merak edenler için de bir video çektim, dekapsülasyon işleminden sonra geriye jeodezik yapıda (Beşgen ve altıgenlerden oluşan) şeffaf bir kabuk kalıyor, nauplii bu kabuğu delerek yine bir zar içerisinde çıkıyor. Sonra da bu zarın içinden suya giriş yapıyor. Tüm bu süreç yaklaşık iki saat sürdü, videodaki genel çekimler 10 kat hızlandırılmıştır. Nauplii' lerin çıkış anları ise gerçek zamanlıdır.

TencoMelih, Oceanic, erdoganv ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Süper ötesi görüntüler.Gerçekten teşekkürler Mahir, bunları bizimle paylaştığın için.Belgesellerde izleyebileceğimiz görüntüleri amatör olarak, profesyonelce bizlere aktardığın için...

Tapatalk...

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ben teşekkür ederim, umarım faydalı olur.

TencoMelih bunu beğendi.
  4. hayhay1969

hayhay1969

Yer:
    istanbul
    İsim:
    hayri yazıcıoğlu
    Faydalı olmak ne demek.Sayenizde artemia hakkında neredeyse bilinmedik bir şey kalmadı.Ellerinize sağlık.

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Teşekkür ederim. İyi kötü deneyimlerimizi paylaşmak için buradayız Hayri Bey.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Mahir abi mükemmel Bir video olmuş anca izleyebildim. Biraz geç oldu ama harbi hakan abinin dedği gibi belgeselde bile artemia görmemiştim.

Montimahir bunu beğendi.
  7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Derinlerde kalan bir konu, hortlatayım dedim.
    Kullanacaklar için çok etkili bir yöntem.
    Bende fazla teferruatlarla uğraşmıyorum ve 20 dk suda kaynatılarak yumuşatılan yumurtaları 8 dk direk çamaşır suyunda kaynatıp iyice duruluyorum.
    Bu işlemi yaparken bol miktarda yumurta soyuyorum ve kullanacağım kadar miktarını alıp geri kalanı bir miktar tuzlu su ile dolabın yumurta gözünde saklıyorum.Hergün gerekli miktarı alıp kalanını yine aynı yerine koyuyorum.Bu şekilde toplamda 7-8 gün idare edebiliyorum, daha uzun süre dolapta dayanırlarmı bilmiyorum ama bana bu kadar süre yeterli geliyor.
    ImageUploadedByTapatalk1451073411.743404.jpg

burak ozu, jildrime, nhtkmn ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ben de dün akşam "nasıl mysis üretirim" ' i araştırırken nauplii ile beslendiklerini okuyunca bu eski konulara geri dönüverdim. Kullandığın kist markasını da açıklarsan piyasadaki diğer tırt markalardan sıyrılmış oluruz Hakan.

Bildiğim kadarı ile %100' e yakın bir verim alıyorsun.

9. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Bende uyguladım salt lake artemia ile ama sirke ile nötrleme uygulamadım ve yüzde90 civarında olduğunu söyleyebilirim, yumurtalar baya eski olmasına ragmen

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yumurtanın markası salt lake ancak bu marka olduğunu iddia edip satıcılardan açık ürün aldığımda hüsranla karşılaşmıştım.Bu yüzden tekrar konserve olarak aldım ve gelen yumurtalardan son derece memnun kaldım.
    Soyma işlemini yaptıktan sonra çıkım oranı ilk gün neredeyse %100 yakın oluyor ve çıkışlar ilk 8-10 saatte gerçekleşiyor.Fakat dolapta kalma süresine bağlı olarak çıkım oranı giderek azalıyor ama yine de totalde çok fazla değil.Zaten kabuklardan arındıkları için kullanımlarında herhangi sakıncaları olmuyor.

Pennywise, burak ozu ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş