1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kıbrıs Rotifer ve Fitoplankton Üretimi

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 20 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Arkadaşlar formumuzda son zamanlarda rotifer ve plankton yetiştirmek ile ilgili birçok kişi girişimlerde bulununca bana da bir cesaret geldi. Özellikle Halil arkadaşımızın girişimleri beni cesaretlendirdi. Ve Temel abiyi de unutmamak lazım, desteğini hissetmek güzel Temel abi, güven veriyor.
    Ben de hiç olmayacak bir yerde hiç olmayacak bir işe girdi yine. İngiltereden bugün gelen bir akrabamıza şu meşhur rotifer plankton kültürlerinden getirttim. Sağolsun o da beni kırmadı ve kültürleri Kıbrısa kadar getirdi.

Rotiferler sanki canlı değillermiş gibi bir his içerisinde olmakla birlikte önceden kurmuş olduğum düzeneğe aşılamayı yaptım. İlerleyen günlerde detaylarla ve yeni bilgilerle yine sizlerle birlikte olmaya çalışacağım.
    İlk aşılamaları 5 er litrelik bidonlara 40 ml lik aşılamalar ile yaptım. Bu kültürler balkonda konuçlandırıldı. Soldaki rotifer bidonu, sağdaki plankton. Gün boyu yaklaşık 10 saat direk güneşe maruz kalacaklar. Bakalım neler olacak.

İkinci aşılamaları 1,5 er litrelik bidonlara 10 ml lik aşılamalar ile yaptım. Bu bidonlar akvaryumun sumpının içinde ve akvaryumun yapay ışığı ile günde 10 saat ışık alacaklar.

Nadir, TencoMelih, Erdem. ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Vallahi hocam kültürleri kaplara ekleyeli yarım saat olmadı. Biraz araştırmadan sonra belki sıvı çiçek gübresi olabilir.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özgün abi hayırlı olsun ama rotiyi o sekilde değil de temel abi gibi tuz kovasına koysan daha iyi olur . İsiga gerek yok .
    Birde rotileri fito olana kadar neyle besleyeceksin .

Edit. Tamam resim açılmadı besin almissin onu dolapta tut .

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özgün hayırlı olsun ellerine sağlık. :)

Güneş direk alacaksa aşırı ısınma olabilir mi pet şişeler içinde? Oda da klima var mı? Fitoplanktonların bir an önce oluşup rotiferlere yetişmesi iyi olur.

Ben çok beğendim bu kovaları ve aldım, bakımı da çok kolay oluyor.

Rotifer kovası.JPG

Artemia kovası.JPG

Nadir, TencoMelih, Erdem. ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Ah Temel abi ne şartlarda zorluyorum bu işi bir bilsen. Kovalar süper de gel de Kıbrısda bul bulabilirsen :) Ben yarın bir kova ayarlarım onlara. Isı konusunda haklısın Temel abi. Muhtemelen çok ısınacaktır su. Onları yarın kovaya almak şart. Umarım halen daha hayattadırlar çünkü çıplak gözle çok minnacıklar, hareket edip etmediklerini göremiyorum :bilmem:

TencoMelih bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Suda hafif geziyorlar anlamak zor evet. Rotifer için ışık gerekmiyor, beyaz tuz kovası olabilir bildiğin. Yuvarlak köşesiz beyaz olması ama şeffaf olmaması daha iyi. Rotifer dayanıklı canlı merak etme bir şey olmaz.

Mahir zaten bu konuda hepimize ön ayak ve bilgi desteği sağlayan arkadaşımız. Arkamız sağlam rahat ol.:)

TencoMelih, ozgun_cyprus ve Alparslan bunu beğendi.
  7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Mahir bey detaylar için teşekkür ederim. Aslında formda yazmakta olduğunuz yazıları takip ediyorum. Verdiğiniz bilgiler de bu canlıları beslemeyi denemek adına oldukça cesaret verici. Ancak birkaç saattir gelen rotifer kültürünü inceliyorum. Gerçekten de hiç kıpırtı yok. Sanki hepsi telef olmuş gibi duruyor. Plankton kültürünün de geldiği poşet içinde yeşil kağıt gibi plakalar var. Belli ki çökme yapmış. Sadece tüm planktonların ölmemiş olmalarını umuyorum. Son olarak yoğunlaştırılmış planktondan oluşan yem de biraz kötü kokuyor, sanırım o da bozulmuş olabilir. Kötü şans mı desem bilemiyorum ama halen daha ümidimi kesmiş değilim. Umarım...
    Yanılmıyorsam sizin bir yazınızdaydı rotifer kültürü çökmüş bile olsa çöken rotiferlerin kistlerinden yeni yavruların, şartların iğleşmesi durumunda çıkabileceğinden bahsetmiştiniz. Bir ümit :)
    Planktonu da akvaryum içinde 1,5 litrelik kapalı şişe içinde 50 ml aşılama yaparak tekrar yerleştirdim. Su sıcaklığı 25 civarı olacak ama 10 saat kaliteli ışığa sahip olacak. Bir de havalandırma bağladım, bakalım...

Bu arada Halil, sendeki rotifer yeminin kokusu nasıl ?

TencoMelih bunu beğendi.
  8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Perşembe günü çıktı, cuma günü Londraya vardı, cumartesi günü de Kıbrısa hocam. Şaşırıyorum çünkü 2 günde tamam belki kültürün bir miktarı çökebilir ama hepsi mi çöker.

TencoMelih bunu beğendi.
  9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Bende ki yemin kokusu mis içesim var .

Saka tabi öğle bir iğrenç koku olamaz ne katmışlar icine bilmem . Bu arada Allah'tan ev icinde değil rotifer suyuna Koyunca iğrenç bir kökü çıkıyor .evde olsak kesin hanım kibar di .

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Seranın hazır artemia yumurtalarından vardı evde. 3 yıl önce Ankaraya geldiğimde almıştım. Baktım son kullanma tarihlerine, 2014, dedim hadi bir kap da artemia koyalım bakalım, nasılsa havalandırma çalışıyor. Bakalım neler olacak :)

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Nur topu gibi artemialar çıkacak :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çıktıktan sonra konsantre fito ile beslersen baya büyüyorlar. Ürerler aynı zamanda.

13. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Abi rotiferler ve planktonlar büyük ihtimalle ölü geldi. Ben de kendimi avutmak için artemia çıkarıp konsantre fito ile büyütmeyi deneyeceğim. Çünkü boşa giden çabalardan nefret ederim :)
    Ama konuyu kapatmayacağım çünkü ilerleyen aşamalarda fito ve rotifer olacak elimde. Hiçbiryerden bulamazsam uçağa binip, gidip İngiltereden alacağım. Yolu yok !

TencoMelih bunu beğendi.
  14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özgün abi sistemi bozma rahat ol elinde sonunda o bidonda rotifer göreceksin aynı kuruntuyu bende yaptım üstelik bizimkiler 6. günde elime geçti.

15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Evet ilk güzel haber rotifer kültüründen geldi. Mahir beyin yönlendirmesi ile kültürü 500 ml lik bir kaba almıştım. Az önce detaylı inceleme sonucunda not alıyorum. Şu anda kap içinde binlerce rotifer olduğunu umduğum canlı var :) Aşılamadan 48 saat sonra ilk canlıları gördüm. İşte ilk görüntüler.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Maşallah abi arkasinyumurta bile var çoğalma başlamış ama suyu konsantre fito ile yesillendir. Biraz daha

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  17. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Akvaryumun içine yerleştirdiğim 2 kültürü de kontrol ettim onda da hareket başlamış. İkisinin suyunu da hafiften yeşil-sarı renge döndürdüm. Ama sanırım plankton kültürü tamamen çökmüş. Kültürü ektiğim kabın içindeki suyun rengi her geçen gün açılıyor. Beklemedeyim, bakalım neler olacak.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende DIY Fitoplankton yaptım.:) Rotiye verdim. Bakalım ne olacak.:)

Fitoplankton yapımı.jpg

Fitoplankton kültürü besin.jpg

Oceanic, ozgun_cyprus ve Alparslan bunu beğendi.
  19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Çok yağlı olmuş, obez olur o rotiler temel.:D
    Özgün kısıtlı imkanlarla yaptığın çalışmaları taktir etmemek mümkün değil. Artemia gibi dondurulmuş formunu bulabileceğin ürünleri üretmek için uğraşma bence. Birkaç paket stoklarsan yıl boyu yeter sana.
    Rotifer de amaç mercan besini ise onun da kurutulmuşu var elimizde, hemen ulaştırırız,haber ver yeter. Ayrıca mercan besini olarak alternatifi de çok dondurulmuş formda. (Dondurulmuş cyclop müthiş)
    Yani üretim düşünmüyorsan şart değil canlısı ;)

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bırakın bu işleri arkadaşlar.:D

Biriniz kısıtlı imkan diyor bende olmayan ne varsa elinde var. Ben o kültürleri alamadım mesela, fito konsantre için tatil bekle, rotifer zenginleştirici zaten hiç görmedim, üstelik blac ice snowflake besliyor.:D

Biriniz hazıra yönlendirir, sosyetik ABD ürünü ben aldım, eee ben alamadım? :D Yağlı olmuş, bacak kasları gevşek olmuş, bardakta suni fito yapmışım kardeşim bir dur da görek yahu. Tepedeki Nasrettin hoca'yı niye koyduk oraya? Ya tutarsa? :D

murat parin, ozgun_cyprus ve Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş