1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küçük su perisi Najas minör

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Emrah Ece tarafından 8 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hakkaten haklısın valla.. Ama Emrahçım reklamı Abdullah yapıyor sen arada kaynıyorsun :bilmem: Vahşi ortamdan getirdiğin için sana , ehlilleştirdiği için Abdullah'a teşekkür ederiz o zaman ;) (Bu şekil nasıl huh: )

Tamer abi bahsettiğin bitkiler iyi güzel hoşta , iyice büyüdüklerinde tankın tüm aydınlatması boşa gidiyor.Bahsettiğin bitkilerin güzelliği 200u x 70y x 70e olan bir tankta tam manasıyla ortaya çıkar ve birbirinin güzelliğini gölgelemezler kanımca.. Bende ki crypto harika bir hale gelmişti ama ne yazık ki ışığı kestiği için diğer bitkiler arıza çıkarmaya başlamışlardı. :(

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Emrah, Abdullah, Murat'ın ne önemi var... Biz Akvaryumportalı olarak...

Tabii şunu da ekleyelim... Biri bulmuş, biri hazırlamış, biri pişirmiş... :F

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

toka:gif
    Volkan abide hani bana hani bana demiiiiiş :)

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bir nasıl olsa doğru yolu bulacaksın hocam. haha:

Volkan'cım ben aynı sözü veremem, her sitede kucağında tüple olan resmini yayınlayacağım. :F

Benim tankıma najasın girmesine verile sensin Emrah. Kahramanım benim. haha:

Tamer abi sen merak etme, benim tarlada çok çıkar bunlardan. Bundanda portal yararlanır. Bazıları üç ayda büyütüyorsa bir haftada bol bol olur bende. Korkuyorum, mangrow kökleri çiçek açacak diye. Yaşasın Co2. :D :D :

Eyvallah kardeşim doğru karar, iyi bir aşçıyımdır. İnanmassan bana gel kanıtlayayım. ;)

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi bende inşallah rotala wallichi'leri iyice bir çoğaltıyımda herkes faydalansın.. Sonrada sırayla başka bitkilere geçeriz.. ;)

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Geçen hafta budamadım tankı, resmen orman oldu. Bu pazar bahçivan makası ile gireceğim, istersen sana göndereyim benim tarladan Volkan. dil:

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Yüksek ışık Najas minor yapraklarının sertleşmesine, yaprakların kalın-kısa olmasına ve bitkinin çalı görünümünü almasına neden oluyor... Daha yoğun duruyorlar ancak çok sertler...

Orta düzey ışıkta ise bitkinin yaprakları daha uzun ve daha zarif bir halde kalıyor...

Bu akşam resimlerini çekip ne demek istediğimi gösteririm...

Murat Hoca, sende durum nedir?

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat abi ayda 1 cm uzayan bir bitki lazım bize.. Uza uza nereye kadar.. Ya bu arada bişey diycem biz bitkili akvaryum sakinlerine AK-ÇİVAN desek yanlış olmaz dimi :) Literatüre kazandıralım böyle bir kelimeyi :) Yok benim bildiğim kadarıyla.. .8.

Abdullahçım yüksek ışıkta yapraklar kısalıyor demişsin , acaba yeterli ışığı alıyor diye bitkiler bu hareket tarzını uyguluyor olmasın :bilmem: Aydınlatmam 4 florasan iken limonların yaprakları neredeyse avuçiçim kadar büyüyorlardı.Ne zaman 7 florasana geçtim yeni çıkan yapraklar daha makul ve abartısız olmaya başladı.. Yaprak formunu büyütme hareketini acaba daha fazla ışık almak için yapıyor olabilirler mi ?

Benim gözlemim ;

Loş ortamda yapraklar ufak
    Yetersiz ışıkta yapraklar çok büyük
    Çok ışıkta yapraklar makul boylarda oluyor.

Çınarlar loş ortamda yerinde sayıyor ama ışığı gördüğü anda tutana aşkolsun.. Işığı az alırken daha fazla ışık alayım diye su üstüne çıkmıyorlar yani , bilmem anlatabildim mi ? Tamam az ışık az fotosentez ve gelişim yavaş oluyorsa gelişimin az olduğu bir bünyede ışığa uzanmak için bitkiler nasıl boylanırlar.. Biraz bunun üstüne yorumları almak istiyorum.. yada yeni konu açalım karar sizin saygılar:gif

9. emir kocaeli

emir kocaeli

İsim:
    emir kocaeli
    bu bitkiden nerden alabiliriz acaba

Sayfayı Paylaş