1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küçük Reef

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Tarık KÜÇÜK tarafından 19 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Kayaları da akşam hanımın isteğine göre dizdik ancak benim bir kaç yerde dokunuşum olabildi. Taşla doldurma şunun içini zaten aldığın 2 balık onlara da yüzecek yer kalmıyor dedi :D

  WhatsApp Image 2018-07-12 at 08.07.13.jpeg WhatsApp Image 2018-07-12 at 08.07.13 (1).jpeg WhatsApp Image 2018-07-12 at 08.07.12.jpeg
   
  Ufuk_Arslan, YMR_AY, Çağatay Utku ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. Rubbertooth

  Rubbertooth

  Mesajlar:
  856
  Yer:
  İstanbul
  Kaya tasarımı çok alçak değil mi?
   
 3. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Yeap. Hanım isteyince böyle oluyor :D Balıklara bol bol yüzme alanı istedi. Kalan fiji ve caribsea kayaları da sumpa koydum bende. Gerçi seçeceğim mercan tercihlerine göre de bu yükseklik iyi gelebilir.
   
 4. hiter

  hiter

  Mesajlar:
  339
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Fuat BALKAR
  Yükseklik bana da az geldi ama iç işlerinin emri başımız üstüne :cool: en azından iki yana vadi şeklindemi açsan nasıl olur:rolleyes:
   
 5. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Dalga motorumuz geldi MP10 QD onu henüz bağlamadım en sona bıraktım benim canavarlar çekip çıkarmasın diye :rolleyes: Haftasonu su almayı planlıyordum ama su işini 2 hafta erteledim bu süreçte tank kablolama ve borulama konusunda herşeyi bitirip suyu öyle dolduracağım çünkü su dolduğunda tankı bir daha oynatamayacağım. Bu vesile ile sump aydınlatmasını yaptım, kapak açıldığında yanacak kapandığında sönecek. Bence güzel oldu yapılabilecek çok pratik ve 20 tl maliyetli bir sistem.  Kullanılan malzemeler:
  3 adet Soğuk Beyaz modül led
  1 adet Tekerlekli Micro Switch
  1 mt 2x0,75 Kablo
  1 mt 16x16 Kablo Kanalı
  12V 500ma adaptör

  Bunun dışında su tamamlama kısmını refugium olarak kullanacağımdan ve Jaubert sistemi kuracağımdan tabana güvercin malzemeleri satan yerden taban plastik ızgarası aldım onu su tamamlama kısmına göre kestim biçtim, dün akşam oraya koyacağım mercan kırığını yıkadım kurumaya bıraktım ayrıca üzerine koyacağım aydınlatma için de su tamamlama boyunda cam kesip 2 günışığı 1 kırmızı modül ledi cama yapıştırdım, klasik yöntem refugium aydınlatması geceleri çalışacak. Bugün tül sineklik alıp kumu sereceğim hazır hale getireceğim. Plastik ızgaradan kalan parçayı da sump içine koyduğum kayaların altına kodyum tortu birikmesi olmaması için böylece atıl malzeme kalmamış oldu. Akıllardaki soru su tamamlama için tatlı su bölümü ne olacak? kısmında tankın arkasına eski sistem ilkel yok damacana koyacağım ve içine mini dalgıç pompa atıp onunla tamamlama yapacağım.

  Aydınlatma'nın toplamasını yaptım aynı reflektöre geri bağladım bir süre beni idare etsin diatomu geçireyim diye. Ya flolarda bir sorun var yada kabloların birinde temassızlık var 4x24 olan kısım yanmıyor ancak ayrı ayrı olan 2x24'lük kısımlar çalışıyor bu da bana yeter şimdilik. Armatürü tekrar söküp uğraşmak istemedim. Birazcık ilerleyen zamanda belkim bir Domilux 6x24 gelebilir yeni seri %50 gümüş alaşımlı reflektörü olup ışığı %100 suya indirenden temo17
   
  veysel bunu beğendi.
 6. Moliro

  Moliro

  Mesajlar:
  682
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Cengiz
  ilk kaya tasarımı daha sade daha güzeldi :p
   
 7. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Bence de çok güzeldi hep mahalle baskısı işte illa ki kaya doldurulsun istiyorlar tanka :rolleyes: Çıkaracam hepsini Sumpa koyacam ortaya tek bir kaya bırakacam görecekler :D
   
 8. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Güncelleme Notları:

  Denizden 6 damacana + 60 LT'lik 1 varil su alındı. Ayrıca 3 çeşit alg türü de bulundu,
  Mixbed reçine kabı yeniden doldurulup RO cihaza bağlandı 1 TDS su elde edildi (reçine kabına su dolunda reçineyi birbirine yapıştırdığından ucunda biraz boşluk oluştu bu nedenle TDS 1 çıktı, bugün o boşluk kısıma tamamlama yapılacak),
  Sump içine media reaktörü olarak kullanılacak 2 adet 10" filtre kabı monte edildi,
  Su tamamlama için damacana ve midapo pompa ayarlandı hortumu bağlandı ancak daha yerine koyulmadı.

  Dün gece itibariyle tüm sistem soğutucu hariç çalıştırıldı, gözlemlediğim aksilikler Reef Octopus'un muhteşem hava emiş sesi olduğu ve rahatsız edici derecede olduğu, Newjet'e bağladığım 4lü dağıtıcı debiyi resmen sömürdü 4500lik motor 1000lik motor gibi su basıyor bu nedenle bugün sökülüp sistem değiştirilecek, ana iniş borusunda su inişi yeterli debide olmadığından su fokurdaması yapıyor ayrlamak için elimi vanaya atınca vana üstündeki rekordan su sızdırmaya başladı tüm elektriği kesip onunla uğraştım. Tankın konumu öyle kötü olmuş ki arkasına uzanmak için akrobat olmak gerek, vanayı söküp yeniden bağladım iyice sıktım tekrar elektriği verince su sızdırma olmadı ancak kafa motorunun su basışını çözdükten sonra vana ayarlaması yapacağımdan ellemedim.

  Sumpumuz çalışmaya hazır beklerken:

  1.jpeg


  Çalışmaya başladığında:

  2.jpeg


  3.jpeg


  4.jpeg


  PS hava emiş sesi:

   
  Melih Yılmaz ve resifadam bunu beğendi.
 9. Rubbertooth

  Rubbertooth

  Mesajlar:
  856
  Yer:
  İstanbul
  PS'in susturucuna uygun bir hortum takıp dolabın arkasına uzat abi.. Büyük oranda çözülücek..
   
 10. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Bu ps ile ilgili videoları izliyorum muhteşem sessiz çalışanları da var. Aldığımda hiç motoru vs temizlemeden direk kullandım ilk defa bir malzemeyi, acaba motorunu bir söküp sirkeyle temizlesem sorun çözülür mü diye de düşünüyorum. Eskiiii Skimz'de çünkü çırpıcıdan kaynaklı hava emiş sesi oluyordu aklıma o geldi.
   
 11. Rubbertooth

  Rubbertooth

  Mesajlar:
  856
  Yer:
  İstanbul
  Ha ben sıfır sandım,

  Venturi vb hepsini bir sirkeye at abi komple, sirkesiz tanka sokman hata..
   
 12. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  İlk defa bir malzemeyi temizlemedim o da sıkıntı yaptı. Yoksa bi gece sirkede beklemeden sokmazdım. Kaliteye güvendik diyelim :)
   
 13. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Az önce PVC malzemeleri aldım teoriye göre, 32lik erkek adaptörü 32-25 redüksiyonla düşürüp 25lik TE ile bölecem. Üst kısım 25lik olarak devam edip konik rekor bağlanacak ve yukarı basış hattına monte edilecek. TE'den bölünen kısım 20'ye düşürülüp 2 çıkış almak için 20'lik TE ile bölünecek ve her ucuna birer 20'lik dişi adaptör bağlanıp vana bağlanacak. Vanaların biri refugium'a diğeri soğutucuya su göndermek için kullanılacak. Eğer bu şekilde de debi çok düşerse 20lik kısımdaki vanalar hiç kullanılmayacak sadece yukarı basış olarak tek fonksiyon kullanılacak.

  Adsız.png
   
 14. Rubbertooth

  Rubbertooth

  Mesajlar:
  856
  Yer:
  İstanbul
  Şöyle bir örnek vereyim;

  Benzer şekilde bnde motor çıkışı 40'lık, redüksiyon ile 32 ye düşüyor ana boruya geçiyor, arada 1 Te var 20 liğe düşürüyor ( soğutucu için) motor +-4000 basışa ayarlıyken Te kısmından vana tam açık 800l/h veriyor geri kalan tanka dönüyor.

  Motorun gücünü düşürüp yükseltip denedim 20'lik borudan gelen su debisi pek değişmedi.

  Bilgi bilgidir..
   
  Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
 15. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Her bilgiye açığız.
  Bendeki de Newjet 4500 debi olarak yeterli güçte olacaktır. 20lik kısımlardaki vanaların birinden sendeki gibi 800l/h akış olacak diğer vanadan 400-500l/h refugium'a çıkış olacak. Bu durumda aşırı bir debi düşmesi olmayacağını düşünebilirim. Bu önceki 4lü dağıtıcıdaki kötü kısım şu; kafa motoruna takılan yerdeki delik serçe parmağı girecek kadar ve üstteki her bir çıkıştaki su geçecek delikte aynı büyüklükte bu nedenle su yukarı basılmada çok zorlanıyor.
   
 16. Rubbertooth

  Rubbertooth

  Mesajlar:
  856
  Yer:
  İstanbul
  Bence 4500 luk motoru 25 e dusurme 32 ile cikar yukari kafa basinci cok degistiriyor debiyi.

  Te yide 32 lik cikip aradan refi ce sogutucu cikislarini ayri iki 20lik planla.
   
 17. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Borulamanın devamı 25lik bu nedenle 25e düşürüyorum.
   
 18. Rubbertooth

  Rubbertooth

  Mesajlar:
  856
  Yer:
  İstanbul
  Arkada cift 25 lik cikis var gordugum

  25 e donene kadar cift cikis icin 32 ile revize ederdim ben olsam...
   
 19. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.786
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Suyu doldurdum ve tank o alana resmen çakıldı tüm suyu tekrar boşaltıp borulama yapmak daha zor. Bu şekilde deneyeyim yeterli görmezsem başka bişeyler düşünürüz gerekirse TE koymadan düz yürütürüz soğutucu ve refi'ye su taşıması için Nyos'u devreye alırız. Bakacaz artık
   
 20. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.106
  Yer:
  Bursa
  Su akar yolunu bulur, en rahat yerden gitmeye meyillidir diyelim. ;)
   
  Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş