1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

JEBO 825 Kullanıcı Yorumları

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde GKARE tarafından 11 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Herkese Selamlar,

Yaklaşık bir gündür [:)] JEBO 825 kullanıyorum. Tank hacmim çok yüksek değil yaklaşık 70litre. Bu konuyu açmamdaki amaç direkt kullanan kişi olarak deneyimlerimi sizinle paylaşmak.

Alışverişi internetten yaptım. Kargo 24 saat içerisinde teslim edildi. Firma yetkililerine telefon ile ulaşabilmek güç fakat e-postalara yanıt veriyorlar (sanırım şu sıralar işleri yoğun). Ürün iki kutu iç içe. İç kutu etrafına strafor koruma ile bir kutunun içine oturtulmuş.

Ürünün kurulumu kolay.

24 saatlik çalışma sonrası yorumlarım ;

Ses düzeyi : Normal bir üst filtre yada kafa motoru kadar ses çıkarıyor. Hava motorundan en az 10 kat daha az ses çıkarıyor.

Performans : Debi ve temizlik uygun. Belirtilen debinin yarısı denilen yorumlar okumuştum sanıyorum ilk çalıştırmada üreticinin verdiği değerden aşağıda değil.

Malzeme kalitesi : Fiyatı ile orantılı. Özellikle sepet plastikleri dayanımı düşük.

İç Filtre malzemesi : Yeterli miktarda malzeme vardı. Bir tek seramik yüzük ilave ettim. Temizlik vakti geldiğinde aktif karbonu çıkarıp bioball koyabilirim. Bu konuda forum iyice araştırılacak.

Kılavuz - Teknik doküman : Türkçe kullanma kılavuzu yok ithalat izni için Türkçe Kılavuz olmalı. İngilizce çevirisi de kötü olan 4 sayfalık kılavuz var. Kılavuz içeriği eksik yada yetersiz demek daha uygun olacaktır. İçinden çıkan tüp gibi ne işe yaradığı tam olarak bilinmeyen malzemeleri forumdan araştırıp öğreneceğim. Kimi vazalin diyor kimi yapıştırıcı ha ha...

Montaj : Portal sağolsun :D, içinden çıkan kılavuza kalırsa işiniz zor. Montaj esnasında hiç birşeyi takmak için zorlamayın. Az bir kuvvetle takılmıyorsa ya takmışınızdır yada yanlış bir şey yapıyorsunuzdur. Sepet, Musluk boru bağlantısı, Boru emiş ve çıkış bağlantılarına dikkat. Bazı parçalar Bir japon balığının yumuşak dudak dokunuşlarına dayanabilecek düzeyde mukavemete sahip :).

ilk temizlik öncesi ve sonrası performansını da yazmaya çalışacağım.

Herkese saygılar...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: JEBO 825 Kullanıcı Yorumları

Hocam 70 litre için fazla değilmi jebo825 ?

3. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Şuanki performansına baktığımda fazla. 1000 lt / h fakat kafamı biraz karıştırdılar çin malları verimi ne yazıyorsa yarısını esas al deniyordu.

Umarım balıklar (bir de Japon bu balıklar) strese girmez. Strese girmezlerse çok iyi yüzücü olacaklar.

Mevcut Tepe filtremin motorunun üzerinde 1200 lt/h saat yazıyordu. JEBO da bunun gibiyse fazla gelmez diye yorumlamıştım ama performans gerçekten iyi (şimdilik). Su sprink noktasından neredeyse 35 cm ileriye fışkırıyor bütün deliklerinden hemde.

Biraz gözlemleyeceğim. Vana kısmayı önerirmisiniz?
    Bahane ile tankı mı genişletsem ha ha bu böyle devam edermiş...

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam içerde çok akıntı yapıyorsa filitrenin çıkışını kısıp motoru zorlamaktansa,filitrenin giriş musluğunu biraz kısın.Su girişi kısıldığında motor yorulmaz.Az su emer az su basar.:ay:

zgrkaralar ve GKARE bunu beğendi.
  5. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Olcay Üstadım çok teşekkürler,

Ekipman alımında azcık (500 lt/saat kadar ha ha :D) hata yapsamda forum üyeliğinde hata yapmadığıma eminim :D.

Bu portal gibisine rastlamadım. Çok doğru tavsiyelerle tarafsız yönlendirmeler yapılıyor.

İlgisi için herkese teşekkürler,
    Emeğinize, elinize, Gönlünüze Sağlık,

Maxiiim, zgrkaralar ve reis bunu beğendi.
  6. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Kurulumdan sonra yaklaşık 30 gün geçti. Debi, filtrasyon konusunda memnuniyet düzeyim aynı. Ses hiç artmadı diyebilirim.

fth-94 bunu beğendi.
  7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Güzel düşünceniz ve yorumunuz için teşekkür ederiz.

Filtrenizden memnun kalmanıza sevindim açıkcası.Bu arada filtrenin su girişini kıstınızmı yoksa hala tam gaz devammı çalışmaya ?

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Jebo iyidir.. Temizliğinde dikkat edilmesi gereken diğer bir noktayı hatırlatayım.. Tam temizlik yapılırken motor kısmı ters çevrilerek tüm su gelir gider kısımlarına tazyikli su tutulursa içine yapışmış tüm tortularda sökülüp gidecektir. Temizlikten sonra ki çalıştırılışta bi tortu patlaması oluyor bu şekilde onu minimuma indirirsiniz. Sadece borularda ki tortular patlayabilir artık onada yapacak bişey yok.. Ben kaynar suyla hepsini defalarca yıkayarak sıfır gibi yapıyorum.. Sonra filtre ilk alındığı gibi tazyikli çalışmaya devam ediyor.. Buda size 828 kullanıcısından tavsiye :)

GKARE, zgrkaralar ve cirol bunu beğendi.
  9. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Geceleri kısıp, gündüzleri açıyorum ama bazen unutuyorum. Japonlarımın en stres olduğu konu batan tip (dip yemi yada suda yüzen yem tam olarak ne denir bilemiyorum) yem kullandığım zaman yemlerden korkabiliyorlar o zaman stres olup anubiasın altına saklanıyorlar.

Sonuç Olarak biraz japonlar filtre'ye alıştı biraz da filtre kirlendi herhalde akıntı ile araları iyi şimdilik. Balıklar biraz büyüsün 200 lt lik bir tank var aklımda. Hobi odası vb. gibi bir yer ayarlayabilsem :D...

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ben musluklarla oynanmasını tavsiye etmiyorum açıkçası.. Çünki onun belli bir emiş ve geri veriş sirkülasyonu var.. O musluklar bence tazyiki ayarlamak için değil.. Filtre temizliğinde boruda ki suyun dökülmemesi için yapılmış bir önlem.. Kısarak kullanıldığında ya az su çekip çok su veriyor ki buda hava yapmasına sebep oluyor.Yada çok su çekip az su verdiriyorsunuz ki buda sızmaya sebep oluyor.. 2 musluğu birden ayarlamakta ne derece faydalı tartışılır.. Onun yerine filtrenin için filtre malzemeleri ile doldurun çok daha iyi.. Hem biyolojik filtrenizde tavan yapmış olur.. Filtrenin su çıkış kısmınıda enine doğru yan cama verin o bile dalgalanmayı azaltır..

GKARE bunu beğendi.
  11. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Bir kullanıcı notu daha;

Kaynağını yaz nedeni ile sıcaklığın artmasına bağlıyorum. Emiş ve tanka geri dönüş boruları daha kolay kıvrılmaya başladı bu da kesidin daralmasına neden oluyor.

Bütün markaların boruları da böylemidir bilemiyorum?

12. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Bu arada dün itibari ile filtremi temizledim. Borularını da (bakır NYY kablo vasıtası ile). Kömürü çıkarıp bioball koydum. Tüm elyafları değiştirdim. Biolojik süngeri hiç yıkamadım bu sefer. Seramik rafına biraz daha seramik ekledim.

Tüm contalı bölümlere filtrenin içinden çıkan ??vazelini?? sürdüm. Umarım doğru yapmışımdır. Yanlışım var ise düzeltin lütfen.
    Terleme ve yorulma haricinde filtre kaynaklı ilave bir zorluk ile karşılaşmadım. Ürünlerin hiçbirini zorlamama prensibini sürekli aklımdan çıkarmadım.

Filtrenin çıkış borusu üzerindeki delikleri de cama doğru verdim.
    Volkan Üstadın dediğini bir sonraki temizlikte dikkate alıp raflardaki varsa boş yerleri inceleyeceğim.

13. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Yaklaşık 4 ayın sonuna doğru ilk tıkırtıları duymaya başladım. Mil ve mıknatıs yuvasını inceleyip temizliğini yaptım. Hava motoru kadar gürültülü olmasada artmış durumda. Sanırım mıknatıs ve mili değiştirmek gerekecek. Yedek parça satan yerlerin araştırmasına başladım önerisi olan arkadaşlar var ise memnun olurum.

Bir sonraki temizlikte filtrenin plastik ve conta olan yerlerine vazelin sürmeyi planlıyorum. mıknatıs ve milin bulunduğu bölgeye de sürsem bir faydası olur mu acaba?

Not: Filtreye su üst sepetten girip en alta kadar ulaştıktan sonra sepetlerin kenara yakın ortasında bulunan delikten yukarı çıkarak tanka veriliyormuş. Bunu yeni öğrendim ben tam tersi sanıyordum :D

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Jebolarda bu böyle sadece, bi kaç marka da aynı taktiği uyguluyor olabilir. Bence en güzeli bu, çünkü suyun süzülüp temiz suyun akvaryuma basımı daha rahat olur gibime geliyor..

Normal çalışma prensibine göre, su; süzülerek akvaryuma basılır. Buda basım işleminde filtre doldukça debi düşmesi srounu yapabilir. Jeboda da olur bu sorun ama daha geç olacaktır. Nedeni yer çekimi kuvveti ile suyun ekstra bir güç olmadan kovanın dibine mecburi iniş istikametidir aslında. Jebo'yu kuzenime alalı 1 ay oldu daha, şimdilik güzel idare ediyor, ama genel anlamda bende sevdim bu filtreyi.

15. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Bende astro 2202 i siparişi vermiştim nedense iptal edilmiş.Ama üzülmedimde değil.Onun yerine jebo 825 alacağım 70 tl sıfır .Astro 62 tlydi .8 tl fazlayla iyisine sahip olacağım . :D

16. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Bir tavsiyede de ben bulunmak isterim...
    Ben dış filitre hortumlarını(Tetratec Ex 700) şu şekilde temizliyorum:

Ufak bir elyaf parçasını hortumun içine depip hortumun ucunu musluğa takarak tazyikli su verince inanın bana hortumlar fabrikadan çıkmış gibi pırıl pırıl oluyor:)Sanıyorum bu iş sizinkinden daha kolay.

Sağlıklı Balıklar...

Maxiiim ve GKARE bunu beğendi.
  17. Fatihkibar

Fatihkibar Guest

JEBO Marka ürünlerin olası arızalarında yedek parça temini kısıtlı Atman'a göre. Ama işlevini hakkıyla yapmaktadır tabii temizliğini yaptığın sürece. Bende zamanında Atman ve JEBO 828 arasında kalmıştım tercihimi Atman'dan yana kullandım..

Keyifli hobiler.

volkantr34 bunu beğendi.
  18. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Çok zekice... Öneriniz müthiş. Hem basit hem de bu kadar etkin çözüm olması çok güzel. Yalnız elma salyangozlarım nedeni ile borularımda gözle görülür herhangibir şey kalmadı. Sanırım elma salyangozları algleri yemelerinin yanı sıra alglerin beslendikleri gıdalar ile de beslendiklerinden alg görülmüyor.

19. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Elyaf yoksa aynı etkiyi ıslatılmış tuvalet kağıdı da yapıyor ;)

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Jebo'mu Atman'mı dersek Atman kesinlikle.. Ofisteki akvaryumumda kullandığım belki 3. senesini bitirdi.. Ne gürültüsü var neden debisinde en ufak bir düşüş..

Sayfayı Paylaş