1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

japon balıklarında cinsiyet ayrımı

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam,
    Arkadaşlar, size fotoğraflı bir cinsiyet ayrımı anlatımı, üretmesi zor olan bu balıkları üretmenizde ve satın alırken seçiminizde size faydalı olmasını dilerim. Japon Balıklarında cinsiyet ayrımı gerçekten zor iş. Soylu japon türlerinde işimiz daha da zorlaşır. Tabi bir kaç gözlem sonucu cinsiyet ayrımı gerçekleştirilebilir. Erkek japon balıklarında üreme çağında solungaçlar değişime uğrar ve kenarlarında sivrimsi oluşumlar meydana gelir. Aşağıda erişkin erkek japon balığının sivrimsi çıkıntıları açıkça görülmektedir. Bu çıkıntılar daha çok üreme dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Bir başka yöntem ise karına bastırma yöntemidir. Bu yöntem acemi akvaristler tarafından uygulanmamalıdır.Yönteme göre cinsiyeti öğrenilmek istenen japon balığı ıslak bir havlu üzerine alınır ve anüse yakın karın boşluğu baş parmak yardımıyla hafifçe bastırılır.Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa balık dişidir eğer sertse erkektir. Balıktaki bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkek balıkta ise aynı yerde sert kıkırdak dokusu bulunmaktadır.

Japon balıklarında cinsiyet ayrımını fark edebilmek için gerekli olan bir başka yöntem ise anüse bakma yöntemidir. Ancak baştada belirttiğim üzere bu yöntem Orandaİncigövde vb soylu japon balıklarında yanlış sonuçlara yol açabilir.Bu yöntem daha çok Cometshubunkin ve klasik japonlarda doğru sonuca ulaşmamızı sağlamaktadır. Anüse bakma yönteminde erkek balığın anüsü ufak ve karna yapışık dişininki ise geniş ve karından ayrıdır.

Okyanus akvaryumun anlatımını sizlerle paylaştım.
    Saygılar...

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  2. model

model

Teşekkür ederiz, türü besleyenlere gerekli bilgiler.

3. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Benim baktığım japonlarda farkettiğim;erkeklerin anüsü daha geniş oluyor,dişininki ise daha dar.Şimdi birşeye benzetirdim ama edepsiz diyenler çıkar o yüzden benzetmiyorum.Şöyle söyleyeyim:Bizdeki dişi ve erkek organlarının şeklinin tam tersini düşünün ama dişidekini sanki içeri kaçmış gibi düşünün :)

4. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer

Emeğin için teşekkürler.

5. Molly_Oscar

Molly_Oscar

Bilgilendirme için teşekkürler... :cicek:

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Paylaşım için teşekkürler hocam.Kıymetli bilgiler aktarmışsın. em34:

7. hande

hande

Temel bey verdiğiniz bilgi için sağolun. Ama benim aklımda şimdi bir soru işareti kaldı. Ben bundan yaklaşık dört sene önce iki tane yavru japon balığı aldım, bir dişi bir erkek şimdi büyüdüler serpildiler, ama bir sorun var. Dediğinize göre "Üreme çağındaki japon balıkların solungaç kenarlarında sivrimsi oluşumlar meydana gelir." Evet geldi,geldi ama hem dişiye hem erkeğe geldi. Balıkları aldığımda akvaryumcu bana" kuyrukların altındaki yüzgeç tekse dişi çifse erkektir" diye söylemişti. Şimdi merak ettiğim acaba hem dişide hem erkekte görüle bilirmi, eğer görülmüyorsa deseneze dört sene boyunca kızım diye sevdiğim balığım meğer oğlummuş.

8. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer

Japon balıklarınızın türü nedir?

9. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Solungaç üzerindeki belirmeler 2 cinste de olabilir.Ama genelde erkeklerde oluyor.Hatta hiç görülmeden çiftleşn japonlar da var.

10. hande

hande

Sedat bey balıklarım klasik japon. İlk gözağrım onlar benim.

11. hande

hande

Cem eğer dediğin gibi her iki cinste de olabiliyorsa tamam o zaman. Çiftleşmeden bah setmişin, evet arada bir onları görüyorüm kovaşırken, 100 lt akvaryum da sanki dersin savaş çıkıyor. Zaten bir tek onlara bakıyorum, japon balıklarım büyüdükçe akvaryum dar geldi, bende diğer balıklarımı güvendiğim bir arkadaşıma verdim. Neyse verdiğin bilgi için sağol içime serin sular serptin. Öyleyse bizim aşık lara dokunmayalım bakalım zaman ne göstericek.

12. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Hande hanım,şimdiye kadar üreme dışında birbirini sıkıştıran japon balığı görmedim.Eğer imkanınız varsa akvaryumun ortasına bitki yumağı(elinizde ne varsa) yerleştirin,su seviyesini de 20-25 cm'ye çekin.Umarım sağlıklı yavrularınız olur. naz:
    Bu arada japon balığı üretimi konularına ve yöntemlerine bakmanızı öneriyorum.

13. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer

İki japondada beyaz noktacılıklar olup üreme çalışması içine girdiklerini hiç duymamıştım lakin bazen erkeğin dişi taklidi yaptığını duymuştum ne kadar doğrudur bilemem. Her kovalamaca bir üreme belirtisi değildir. Japon balıkları benim oyun tabir ettiğim kovalamacalar yaparlar lakin bu kovalamacalar sırasında bir japonunuz diğer japonunuz anüs kısmıyla fazla uğraşıyorsa bu yumurta döktürme çabalarından biridir. Japon balıklarınız sanırım 10 cm den büyükler karna bastırma yöntemini deneyebilirsiniz.

14. hande

hande

Cem beni kırmadınız beklediğim cevapları yazmışsınız çok sağolun. Dediklerini harfiyen uygulayacağım. İnşallah dediğin gibi olur. Tekrar dan sağol kendine iyi bak ;)

15. hande

hande

Sizede çok teşekkür ederim, vaktinizi bana ayırdığınız için. Sedat bey, erkeğin dişi taklidi yapma olayını derince bir araştırma sonucu bende size katılıyorum. Evet bu ola bilir, zaten nerde enterasan olay var, gelir beni bulur. Ama bir şey söyleyim, balıklarım kovalamacalar sırasında erkek diye düşündüğüm balığım dişi balığın arkasından ayrılmıyor ve o dişiyi öyle bir sıkıştırıyor ki hayvanı öldürcek diye korkuyorum. He birde karna bastırma demişsiniz ben bunu yapamam, bir zarar veririm diye korkarım. Ya yada şöyle yapayım balıklarımın boylarında bir dişi alayım aralarına katayım. Bakalım o zaman ne olucak bekleyim göreyim bu olmazmı. Neyse başınızı ağrıttım. Tekrar sağlun verdiğiniz bilgi için kendinize iyi bakın.

16. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer

Başımızı ağrıtıyor değilsiniz. Sorular ve yanıtlar olacak ki sitenin kurulum amaçı yerine gelsin.
    Japon balıklarında üreme dönemlerinde balığa performas kazandırmak için tubifex gibi ürünler verilir,balık ne kadar sağlıklı ne kadar güçlü olursa yavru verimi artar size önerim bir dişi almanız ve 2-3 çeşit yemle beslemenizdir.

17. hande

hande

Sedat bey dedidiğiniz gibi tubifex türü yemler veriyorum zaten. Altı üstü iki balığım var ama etraflarında pervane oluyorum salıkları bozulmasın diye. Şimdi bana kalan yarın bir dişi almak olucak ve cem in dediği gibi japon balıklarına dayanklı kalın yapraklı bitki almak kalıyor. Çok sağolun sedat bey kendinize iyi bakın. Bu siteyi kuranlarda sağolsun. İyiki varsınız. :hepiniziseviyorum:

18. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert

Teşekürler Temel abi bu bilgi ile cinsiyet ayrımı konusundaki bilgim artmış oldu. :D

19. *KONT*

*KONT*

Bence cinsiyetinin bir önemi yok çünkü bu işten harbiden ve çok iyi anlayanlar dışında pek bir üreten yok japon baıklarını bu benim görüşüm ne kadar doğrudur bilmem ama...

SAYGILAR canım.gif

20. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Arkadaşlar şimdiye kadar baktığım balıkların hepsinde 4 şeye baktım.1.si kuyruk eğer kuyruk tek ise dişi çift ise erkektir.2.si karnı şiş olanlar dişi olmayanlar erkek.3.sü anüsü dışa doğru olan dişi içeriye doğru olan erkek.4.sü karnı yumuşak olan dişi hafif sert olan erkek.Şimdiye kadar 7-8 tane balık besledim ve hepsini birden denediğimde kesin sonuca ulaştım sizede tavsiyem

Sayfayı Paylaş