1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balığı-Yeni Bir Başlangıç İçin Yardım Rica Ediyorum.

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Snowblind tarafından 24 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Daytm

Daytm

İsim:
    derviş toygar
    Cevap: Japon Balığı-Yeni Bir Başlangıç İçin Yardım Rica Ediyorum.

Malesef hepsi erkek :) yavru işlemi için yakında ekstra dişi ilavesi edeceğim. Dişi sayısı azdı ve aşırı sıkıştırmadan 2 dişimi de kaybettim. Yavrulama işlemi bunlarda farklı oluyor siz kendiniz sağma işlemi denen bir işlemle yapıyorsunuz.

2. Daytm

Daytm

İsim:
    derviş toygar

Bakın size bir fikir vereyim. Çikletler cabuk büyüyecektir ve yer kavgasına tutuşan bazen de grup halinde başka bir balığı katletmeye giden türlerdir. Her zaman ölüm riski vardır, fakat japon balıklarına tuz eklendiğini ilk defa duydum. 2 senede 2 japon tane balığım öldü onu da azgınlıktan erkekler dişileri sıkıştırdı diye oldu. 20 cm e yanaşıyor boyları. kullanacağınız yem prodact olsun fosfat salınımı ve kirliliği az olur. Dış filtre ve havalandırma sağlam oldumu kayıp vermezsiniz kolayca. Dediğim gibi ısıtıcı kullanmıyorum tahtaya vurayım hepsi sağlam arada bir extra başka marka nın vitamin gibi yemleriyle destekliyorum ama genel yemim de bu. [​IMG]

3. Daytm

Daytm

İsim:
    derviş toygar

Ve son olarak bir şey daha ekleyeyim. Özellikle deniz akvaryumu hobisinde başımıza sık sık gelen birşey. Aman küçük kurayım da zamanla büyütürüm önce teçrübeleneyim. Hayır aslında ne kadar büyük olursa suyunuz o kadar geç kirlenir, su değerleriniz o kadar zor değişir. Ilk başta ısıtılan 300 litre lik akvaryum sıcaklığını varsayalım 4 saatte 27 den 24 e düşürüyorsa 80 litreniz nerdeyse 1 saatte düşürecektir. Yada 2 haftada bir su değişmeniz gerekirken 3 ayda bir su değişimine kadar gideceksiniz. Bu tatlı suda da böyle. Canlılara ne kadar alan ne kadar özgürlük ve ne kadar iyi bakım verirseniz o kadar mutlu olup size de yansıtacaklardır. Küçük kurup sonra büyüğüne gecerken bütün teçhizatı da değiştirmek extra masraflara da yol acacaktır. Ilk baştan imkanı varsa büyük ile başlanmasını şiddetle öneriyorum. Küçük akvaryumlar esas dikkat istiyen ve gerçek hobbi cinin bakımını yapabileceği akvaryumlardır. Şimdiden hayırlı olsun akvaryumunuza ve sağlıklı güzel günlerde beslemeniz dileğiyle.

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Daha büyük bir akvaryum şu an için ne yazık ki mümkün değil.Maddi olarak sıkıntım yok çok şükür.Yani istediğim gibi bir akvaryum kurabilirim.Ancak sorun başka.İlk aldığım 265 lt.lik akvaryumda su değiştirirken kenarlardan akan su plastik taban çerçevesinin içine doldu.Acemilik işte.Zamanla bir koku yayıldı.Okadar ağır ve kötü bir kokuydu ki çıldıracak gibi olduk.Sonra bu kokunun o çerçeveye biriken su'dan ötürü geldiğini fark ettik.Tabi evde de Hanım ve Annem ile doğal olarak bir ufak çaplı kıyamet koptu.Şu an ufaktan başlıyorum ki fazla sesleri çıkmasın.Onlar bu kadar tepkiliyken birden bire 120-150 cm.lik bir akvaryum getirsem neler olur bilemem?Bir tek eşim olsa sorun değil.Onu sustururuz baskın çıkarak.Ancak Valide olunca da pek ses edemiyorum yani.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hayırlı olsun kurulumunuz, yalnız almış olduğunuz filtre iyi bir marka olan Hagen'in, ama iç filtre şelale değil.

Karbon kömürde ise ADA (Aqua Design Amano) kaliteli bir markadır alabilirsiniz...

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Teşekkür ederim.Umarım iyi bir başlangıç olur benim için?Elite şelale filtre "Hagen" in ürünü demişsiniz ancak sanırım isim benzerliği var?Ben de markayı internet ten arattığımda Hagen ismi çıktı hep.Ancak kutu fotoğraflarına bakarsanız Daha iyi olur.Zira ben Hagen olduğunu sanmıyorum.Yoksa bir yerinde mutlaka bu marka da olmalıydı sanırım?

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel Bey,eksiklerimi aldım.Siparişim çarşamba günü elimde olur.Filtreye nasıl bir uygulama yapacağımızı anlatırsanız oradan başlamış oluruz.Allta sipariş listemi geçiyorum.Biraz ekstradan,buralarda bulunmayan ürünlerden de aldım.Yalnız Artemia üretimi için hazır set alacaktım Otuz.com » Akvaryum » OTUZCOM » EKİPMANLAR » Artemia Çıkartma Seti » JBL Artemio 1 Artemia Çıkartma Seti ancak bu ürün sağlıklı çalışır mı ve Japonlarım Artemia yer mi bilemediğimden size bir sormak istedim.

1 x Atman HF-400 Şelale Filtre 450Lt.
    1 x Sera Goldy Color Spirulina Granül 250 Ml.
    1 x Sera Goldy Gran 250 ml 18% 13.99 TL
    1 x Tetra Tetramin Granules Granül Temel Balık Yemi
    1 x Tetra Fin ( Gold Fish ) Pul Yem 500 Ml.
    2 x Prodac Check Valve ( Çekvalf ) 1 Adet
    1 x Fish-Pro Plastik Hava Vanası 10 Adet.
    1 x Fish-Pro T Hortum Eki Hava Dağıtıcı 10 Adet
    1 x Fish-Pro Dörtlü Hortum Eki Hava Dağıtıcı 10 Adet
    1 x Fish-Pro 31089 Isıtıcı Vantuzu 10 lu Paket Siyah
    1 x AquaPro Özel Hava Hortumu Vantuzu 20 Adet
    1 x Fish-Pro Hava Hortumu Vantuzu 10 Adet
    1 x Sista Akvaryum Silikonu Şeffaf
    1 x Jagler 9029/9063 Deniz ve Kaya Desenli 30cm. Plastik Poster 1mt.
    1 x JBL Aqua EX 10-35 Dip Temizleme Sifonu 35 Cm
    1 x Atman MF-1 Mıknatıslı Silecek 8mm ( Slim İnce Tip )
    1 x Sera Süper Carbon Karbon 1000 Gr.
    1 x Eheim Synth Elyaf 1 Lt.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Silikon ne için alındı?

Akvaryum ve malzemeler hazır olunca üzerinden gideriz. Şelale filtrenin içindeki kartuju çıkarıp yerine sünger, aktif korbonu ve en üste elyaf kullanabilirsin. Malzemeler genel olarak güzel.

Kum göremedim, kum dere kumu olabilir.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Japon balıkları hakkında epey bir makale okudum.Üstteki mesajımda aldığım yemlerin listesi yer alıyor.Genel olarak bunlar tavsiye edilmiş.Sizin bu mesajınızı kaçırmışım nasıl olduysa?Demek ki dikkatli takip edememişim.Artık granül yem siparişini verdim.Elimde fazlasıyla olacak başlangıç için.Ancak sadece granül yem vermek pek iyi olmaz gibime geliyor.Biraz da pul yem ile takviye edeyim diye düşünüyorum?Dış filtre yerine Şelale filtre kullanacağım.Atman HF-400 450 lt.Havalandırma olarak da tek çıkışlı-50 cm hava taşına bağlı bir hava motoru var.Yani filtrenin ve hava motorunun vereceği oksijen yeterli olacaktır sanırım.

Temel Bey ve sizlerin yardımıyla da doğru ve kaliteli bir kurulum aşamasından sonra balıklalrı ekleyip göreceğiz.Umarım her şey yolunda gider.Bu arada 3-5 cm lük büyümeyen cinslerden Cüce Vatoz eklememi(5 adet kadar) tavsiye ettiler.Bu konudaki düşüncelerinizi alabilirmiyim lütfen?4-5 tane japon balığının yanında bir de o kadar vatoz yer sıkıntısı yaratmaz mı balıklarıma?

10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel Bey,siparişlerim yarın akşam elimde olacak.Biraz önce kargoya verilmiş.Şimdi suyu hazırlamaya başlayacağım.Damacana su kullanacağım.Bu suyu da bidonda içine hava taşı koyarak bekleteyim mi yoksa damacana olduğundan gerek yok mu?Bundan hariç yapmam gereken bir ön hazırlık var mı?

11. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Çeşme suyunu hava desteği ile bekletme (dinlendirme) nedenimiz sudaki klorun uçmasını sağlamaktır. Damacana suda klor olmadığı için bekletmenize yada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Snowblind bunu beğendi.
  12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Teşekkür ederim Hakan Bey.Ancak bir sorum daha olacak.Tankım piyasada satılan standart plastik kapaklı tanklardandır.Şelale filtre aldığım zaman bu kapak üzerine oturmayacaktır.Dört köşeye askı koyarak kapağı yükseltebilirim.Ancak bu sefer tankımdan koku yayılmasından ve evde bu yüzden Eşim ve Annem ile sıkıntı yaşamaktan çekiniyorum.Bunun bir yolu var mıdır?Koku yapmasını engelleyecek bir sistem veya kapağı tam kapalı olacak şekilde bir düzenek varmıdır?

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Evet.Malzemelerin hepsi an itibariyle elime geçmiş durumda.Yalnız acayip kızdığım bir konu oldu o da akvaryumun boyutu.70x30x30 dedikleri 65x29x24 çıktı.Şu an epey ufak bir şey ile başlamış olacağım.Gerçi ziyanı yok.Çünkü ileride bunu yavru tankı olarak kullanırım.

Şimdi tüm malzemeler dediğim gibi bende.Filtreye nasıl bir modifiye yapacağız bu elyaf ve kömürler ile?Kömür ne kadar nereye koyacağım?Elyafı nereye saracağım?Temel Bey yardımınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

14. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Damacana su yada artıtılmış su kullanmanı tavsiye eder ve yem olarakda japon pek yem seçmez ama yinede biraz pahalı yemleri kullanmanı tavsiye ederim kardeşim ve arada sebze vermeni de tavsiye ederim. Bu kabızlıgı önler mesala haşlanmış ıspanak balıgın yiyce şekilde keserek haftada 2 defa vere bilirsin bu japon balıklarına iyi gelcekdir denemen de fayda vardır ve emin ol balıklarına iyi gelcekdir. Saglıklı Balıklar dilerim iyi günler.

Snowblind bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Filtre geldi mi? Malzemeler gelsin gerisi kolay.

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Kurulumu damacana su ile yapacağım zaten.İlk akvaryumumda bunu yapmamıştım.Bunda aynı hatayı yapmayacağım artık.Sebzeleri zaten soracaktım.Ispanak önerisi iyi oldu.Teşekkür ederim.Yem konusunda ise çok hassasım.Elimden geldiğince iyi yem vermeye çalışıyorum.Pet Shop larda satılan gofret kırıklarını vermem balıklarıma.Şu an Japonlar için aldığım yemler Sera Goldy Color,Sera Goldy Gran,Tetra Tetramin,Tetra Fin.Bunları bildiğimden almadım elbette.Forumda yapılan yorum ve tavsiyeler doğrultusunda aldım.İnşallah iyidir?

Bütün malzemeler geldi Temel Ağabey.Filtre,eheim synth elyaf,sera süper karbon kömürü ve atman HF-400 şelale filtre elimde.Ağabey unutmadan sormak istiyorum."Reef Akvaryum" bölümünde de yazmıştım.Ben bu reef akvaryumlardaki gibi bir görüntünün hastasıyım.O rengarenk mercanları ve kayaları istiyorum illa ki.Ancak Marin-deniz-reef akvaryum kuracak kadar,2-3 bin lira da vermem mümkün değil.O yüzden bu renkli mercanları alsam (tabi kurutulmuş) ve tatlısu akvaryumuma uygulasam nasıl olur?O görüntüyü elde edebilirmiyim?Bu ufak tank için düşünmüyorum bu arada.Arkadaşım ile beraber 2 hafta sonra yıllık izine ayrılınca 120x60x50 ebatlarında mobilyalı bir akvaryum yapacağız kısmetse.Ona düşünüyorum.Bu ebattaki bir akvaryum nasıl ayrıca?Uzunluk daha fazla olmaz yer sıkıntısından dolayı.Ancak en ve yüksekliği arttırabilirim.Ne tavsiye edersin ağabey?

17. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel Ağabey malzemeler geldi.Dünden beri elimdeler.

[​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

18. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Akvaryumu suyu doldurup filtrasyonu çalıştırmaya başla bence.Bu arada yem çeşitliliğin çok güzel.

19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel Ağabey filtreye modifiye yaptıracaktı.O yazmadıktan sonra filtreyi çalıştıramam.Onu bekliyorum anlayacağın.Yem de elimden geldiğince dikkatliyimdir.Burada araştırıp,yapılan yorumlar sonucu tavsiye edilenleri aldım.

20. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Kardeşim merak etme japona ne versen yer Çok sümsük bir balık türüdür :D O kadarda fazla ilgi gösterme bence cünki fazla ilgi gördükce şımarıyo sonra nazare geliyo küt ölü veriyolar :D Mesala bak şöle yap haftada 2 defa bunu yap ama öneriyom sana kardeşim ıspanagı bir sigara paketi büyüklügünde ayarla sonra biraz haşla ama fazla haşlamaki minarel ve içindeki yararlılık ölmesin biraz haşla yada üzerine kaynar suda döküp 10 dk kadar bekletsende olur. Sonra ıspanagı ufak ufak kes ve sogumaya başladıkdan sonra balıklarına azar azar ver ve anında yiycek ve cok sevicekler buda onlar için hem faydalı olcakdır hemde gabız olmalarını vede iç parazite karşı savunma saglıycakdır. Bildiginiz gibi ıspanakda d vitamini bulunmakda dır. Yani demir vitamini :D cok bilmişlik gibi olmasın ama bende alışdım artık 20 yıldır balık ve akvaryumlar benim dünyam oldu araşdırmadım şey Kalmadı emin olun. sakın yanlış anlamayın. Bişi sormak isterseniz cekinmeyin :D Bende dün bir cöpcümü kaybetdim Benim japon 1 tanesi garibime vurmuş can ceke ceke öldü cok üzüldüm yapcak bişi yokdu karantina aldım hava kaya tuzu versemde fayda etmedi :( İşde böle herkeze saglıklı balıklar dilerim :)

Sayfayı Paylaş