1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hystrix Coral

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hystrix coral oldukça güzel sps deniz akvaryumu mercan türlerinden biri. Hızlı büyüyen ve ilginç şekiller oluşturan, oldukça kırılgan ve nazik deniz akvaryumu mercanları arasında olan bir tür. Kırmızı, yeşil, pembe vb farklı renk tonları onları cazip kılar. Diğer tanındığı isimlerden biri Bird’s Nest Coral şeklinde. Çok hassas bir dal yapısı vardır ve aslında bu kırılgan yapısı onların hızlı büyümelerini sağlar. Bu güzel SPS Sert mercan türü bakımı neler gerektiriyor kısaca göz atalım.

  Hystrix sps mercan.jpg

  Hystrix Coral Su Değerleri

  Su değerlerinin düzgün ve sabit olması, dengeli besin içermesi hystrix coral renkleri için oldukça önemli, özellikle kırmızı renk daha hassas. Yeşil olan hystrix coral türlerinin renklerini koruması ve sergilemesi daha kolaydır. Her ne kadar bakımı zor olmayan sert mercan türleri arasında olsa da, bununla birlikte oturmuş deniz akvaryumu su değerleri isterler. Elbette oturmuş su nedir diye sorabilirsiniz, bundan kasıt alkali yani, kalsiyum, magnezyum, Kh değerleri sabit olan, biyolojik döngüsü yerleşmiş olan diatom dönemini tamamlamış ve coraline sürecine başlamış olmasıdır. Hystrix kirpi deniz akvaryumu mercanı agresif olmayan kısa polipli sert mercan türleri arasında yer alır. Güçlü aydınlatma isterler ve bununla birlikte deniz akvaryumu dekorunun üst kısımlarını veya orta kısımlarını yerleşim olarak tercih ederler. Ben biraz eli kolu akvaryum içinde olan bir hobici olduğum için çok karşıma çıkmayacak bir alana koymayı tercih ettim. Aşağıda da zaten ilk Hystrix kirpi deniz akvaryumu mercanı frag yapılışını göreceksiniz. Çok narin ve hassas dallarını olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Devirmesi durumunda kırılması kaçınılmaz olur. Deniz akvaryumu su hareketi olarak orta düzeyde akıntı yeterli gelir. Akvaryum tuz oranı 1022-1025 aralığında olabilir.Kalsiyum, stronsiyum, mg ve karbonat takviyesi yapılması yerinde olur.

  Hystrix Coral Beslenmesi

  Mikro planktonlar ile besin takviyesi yapılmasından hoşlanırlar. Aynı zamanda zooplankton takviyelerine olumlu tepkiler verirler. Ayrıca fotosentez yaparak besin üretme kabiliyetine sahiptirler. Mutfak hazırlığı, kalamar, somon, karides, Midye karışımı besinler de haftanın bir günü dikkatlice suyu bozmadan verilebilir.

  Hystrix Coral Frag Yapımı

  Aşağıda kendi yaptığım fragları görebilirsiniz. Sert mercan türleri mercan fraglama konusunda en kolay olan ve en az zorluk çıkaran türlerdir. Kırılan uygun bir parça deniz akvaryumu dekorunun uygun bölümüne veya frag taşı kullanılarak frag taşına epoxy macun veya jel yapıştırıcı ile kolayca yapıştırılabilir. Hystrix coral deniz akvaryumu mercanı güzel renkleri, hızlı gelişimi ile sert mercan sevenlerin tercih edebileceği bir tür.

  Hystrix Coral.jpg

  Deniz Akvaryumu Portalı
   
  ANIL/ÇANAKKALE, Ontheway, TencoMelih ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. messiah

  messiah

  Mesajlar:
  343
  Yer:
  Manisa
  Sıcaklık konusunda max. kaç derecede yaşayabilirler ?Bu canlılardan birkaç parça bakabilmek için soğutucu şartmıdır ?
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Soğutucu aslında tüm reef tankları için şart, tabii tamamen stabil oda sıcaklığı sağlanan özel bir oda da akvaryum değilse. 25-26 derece ortalama ısı derecesidir, üzeri ısı da küçük oynamalar olabilir ama tavsiye edilmez. Eski biyolojik dengesi oturmuş akvaryumları daha çok severler.
   
 4. messiah

  messiah

  Mesajlar:
  343
  Yer:
  Manisa
  Geçen yaz 26-28 arasında dolaştı tankımın sıcaklığı.Hatta 28 e bir kere şait oldum.Küçük oynamalar olabilir ama tavsiye edilmez derken,büyüme hızı,renk kaybı vs. ilemi karşılaşırız ? 1-2 derecelik bir oynama hayati tehlike yaratırmı canlıda ?
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu tür SPS yani sert mercan türü, bu tür sert mercanlar ısı oynamalarına gelmez. Ayrıca sudaki besin miktarına, Nitrat, organik atık miktarına hassas mercanlardır. Kısaca bakımları biraz daha titiz olmayı gerektirir, diğer canlı yelpazesi yoğunluğu nedir, balık sayısı ve türleri nedir masaya yatırmak gerekir.
   
 6. messiah

  messiah

  Mesajlar:
  343
  Yer:
  Manisa
  Masaya kendi konumda yatıralım hocam ilerleyen günlerde.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş