1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hermit Crab Kabuğunu Terk Etti

Başlığı 'Mantis-Pod Karidesler Genel Forumu' kategorisinde basma tulumba tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Merhaba arkadaşlar,

blue leg hermitlerimden büyük olanı bir gün boyunca aynı yerde bekledikten sonra gece (az evvel), kabuğunu terk edip üzerinde bulunduğu kayanın deliğine girdi. Hayır kabuk ufak geliyor desem, epey büyük kabuk taşıyor; yeni kayayı kabuk yapacak desem o da olamaz; 4 kg lık plate kaya. Hermit de benim gibi iddialı çıktı anlaşılan. Zaten tank tam curcuna, deniz yıldızı da 2 bacağını kaldırıp camda şekil yapıyor.

Bir de sebae eş tuttu sonra depresyona girdi. Buna da anlam veremedim. Normal midir? Deliler gibi sevdalı olduğu carpet anemonun yüzüne bile bakmıyor. Sözde eşine bırakıp kendi saklanıyor sürekli. Normalde deli gibi yüzen balıktı. Bu arada bahsettiğim balık iri olanı yani cinsiyeti dişiye dönerken böyle bir durum oluyor mu normalde?

Tanktaki geri kalan canlılarda bir sıkıntı görünmüyor.

Selamlar

Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hermit alemmiş abi bir kabuğa girer sonunda, sebaeyı da gözlemle bakalım ne yapıyor yoksa erkeğimi beğenmedi...:)

basma tulumba bunu beğendi.
  3. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz
    Hermitin kabuk atıcağı için daha güvenli olarak gördüğü kaya deliğine girmiş problem yok, hatta bir kaç gün sonra boş kabuğu gördüğünde hermitim öldü diye endişe ediceksin (Kabuk o kadar kalın ve içi doluymuş gibi geliyorki görünce kesin öldü diyorsun), aradan geçen 4 ile 8 gün arasında tekrar bir bakıyorsun hermit cirit atıyor akvaryumda, nasıl yani sen olmemişmiydin diyorsun kendi kendine. Bana bu olay 2 kere oldu :)
    5 ile 12 gün arası kabuk değişimi sürüyor. Merak etme tamtersine akvaryumundan çok memnun :)

veysel, basma tulumba ve Montimahir bunu beğendi.
  4. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Yardımcı olduğunuz için teşekkürler arkadaşlar.
    Sıkıntı yok, akvaryuma devam :)

Hermit bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş