1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Her Hafta balık ölümü oluyor sebebini bilmiyorum

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Ankaraguclu tarafından 5 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Cevap: Her Hafta balık ölümü oluyor sebebini bilmiyorum

Tamam abi yemi o şekilde yapacam filtre iyimi diyorsun abi

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Miraç
    yukarıda açık net anlattım, iyi demiyorum, daha kötüsü hic filtre olmaması. Şelale vee dış filtre iç filtreden iyidir.
    Su anda filtreye takılma. Damacana ile su değişimi yap, yemlemeyi optimuma indir, ışık tak.
    Bu üçünü hallettikten sonra bekleyeceksin döngü oluşsun.
    Su değişimini her gün %10 değiştirerek bir hafta boyunca yaparsan daha yumuşak bir değişim olur

Tapatalk Mobil

3. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Tamam abi son olarak takıldığım konu hani su değişimde %10 %20 %30 diyorsunuzya ben onu bilmiyorum %10 ise 10Litre %20 ise 20litremi değişicez?

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Akvaryum 100 litre ise her gun 10 litre değiştirirsin, 7 gün boyunca.

Tapatalk Mobil

5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

60Litre abi

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    O zaman her gün 6 litre su çekip, 6 litre sıcaklığı akvaryum suyuna yakın damacana su ilave edeceksin.

Tapatalk Mobil

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Tamam abi sağol

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Miraç
    Bilgisayardan konunu tekrar okudum dikkatlice.
    1-Sana fikirlerini yazan arkadaşların önerdiği şeyleri yapıp yapmadığın belli değil. Bu sorun. Neden? Çünkü herkes vakit ayırıp sana yardım etmek için yazmış. Söylediklerinden aklına yatanları denemezsen boşuna yazmış olurlar. "Temel sana icraat görelim" derken bunu kastetmiş. Önce söylenenleri yap ve yaptıktan sonraki gelişmeleri paylaş.
    2- Değerli arkadaşlar daha önce yazmış. Gözden kaçırdın galiba. Akvaryumda hava motoru gözükmüyor. İç filtrenin sirkülasyonla hava basıp basmadığı belli olmuyor. Eğer hava sorunu varsa ölümleri tek başına bile buna bağlayabilirsin.
    Önceki mesajımda anlaştığımız düzenlemeleri yap ve sonucu paylaş. Muhtemel sorunları tek tek kaldıralım ortadan ki aklımızda acaba kalmasın. Filtreye en son bakarız. Olmazsa ikinci el buluruz bir tane.

9. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Mirac Arkadaşım Bundan 20 yıl evel bende senin gibi akvaryuma yeni başlamıştım. 80lt lik bir akvaryum almıştım okul harçlıklarımı biriktirerek. Balıklarım cikletti ve ha bire balık ölümlerim gerçekleşiyordu. Balıklarımda şişme yani karınlarında şişlik gibi bir takım belirtiler vardı. Ozamanlar böyle internet ve danışacağımız Abilerimiz olmadığı için akvaryumcuları baya bir zengin etmiştim. Sonra bir abim bana balıkların oksijen sizlikten ve nitrat zehirlenmesinden ölüyor dedi. Hemen dışfilitre alman gerekir dedi. Bende gittim ikinci el bir dış filitre edindim. Ve balık ölümlerim son buldu. iç filitrenin içeri bastığı hava miktarı asla yeterli gelmez. Dışarıdan vereceğin hava motoru ilede suya hava verdiğini zannedersin ama işin rengi öyle değil. En iyi oksijenlenmeyi dış filitre yapar. Unutma hava yok hava balıkların nefes alamıyor.

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Teşekkürler sağolun.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Sende sağol miraç,
    Moral bozmak yok devam.

Tapatalk Mobil

12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi okadar çok balığım öldü ki 40'ı geçti yani moral bozmamak elde değil.Birde araştırdım canlı doğuran türleri çabuk ölüyorlarmış.

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    :) doğrudur, tolere edemezler birçok şeyi.
    Akvaryum döngüsünü doğru oluşturabilir, sürekliliğini sağlarsak uzun yıllar keyifle seyredersin.

Tapatalk Mobil

14. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Miraç senin yerinde olsam Cikletler le, Severyum olabilir, zebra olabilir, astronot olabilir. Bu tür dayanıklı balıklarla başlarım akvaryum bilgimi tecrübemi ve ekipmanlarımı artırıncada daha üst seviyeye geçerim.

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Mustafa Abi ben çok aptallık ettim ilk başta hiç araştırmadan sormadan hiç birşey bilmeden etmeden balık bakmakta ne var ki sabah yemini ver akşam yemini ver tamamdır diyordum. işin asıl yanı öyle değilmiş abi afedersin çok salaklık edip 11 litrede 8 tane balık baktım aldığım akvaryumcuyada dedim akvaryumum bukadar diye 8-10 tane balık yaşarmı dedim yaşar dedi lanet olsun hem onların canını para için satana hemde bana araştırmadan etmeden okadar güzel balıklar gitti. balıklar gayet sağlıklıydı bana dediler su değişimi yap diye bende ne bileyim dinlendirilip koyulacağını direk musluktan aldığım gibi değiştirdim bütün hepsini anında balıklar şoklama yaptı ve öldü ben Bu büyük vebalin bu canların hesabını nasıl vereceğim bilmiyorum :( Ciklet beslesem benim bu akvaryumda beslenmez 120 ltre olması lazımmış benim bu 60 litre benim tek istediğim balığım ölüyorsada vadesiyle ölsün benim yüzümden değil o yüzden sizleri rahatsız ediyorum.Dayanıklı balık lazım bana fakat akvaryumumda böyle 2-3 balık sevmem ben böyle cıvıl cıvıl olacak 10-15-20 tane felan olacak öylesi hoşuma gidiyor. Astronot'da çok hoşuma gidiyorda bilmiyorumki ne yapsam.

16. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

İnşALLAH dediğin gibi olur Bülent abi.

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Mirac,
    Öncelikle kimseye lanet okuma, her ne kadar hak etselerde. 11 litrede 20 balık yasar mi? Yaşar, yaşatan vardır 1000 kişide 1 kişi. Akvaryumcu başına silah dayayarak satmadı sana hiçbirşeyi. Yediğimiz kazıkları da kendi isteğimizle yiyoruz. Portal gibi ticari olmayan tamamen yardım ve iyiniyet üzerine kurulu ortamlardan aldığı tavsiyelerin yarısını dinlese kimse kazık yemez. Nedense önce kazığı yeyip sonra araştırıyoruz. Yurdum insanı iste. :)
    Akvaryum ölçüsüne gelince, ben 50 litre akvaryumda, 15 civarında balık bakıyorum. Cichlid türlerinden nispeten fazla büyümeyen, ateş ağız,ramirezi gibi türlerle tetra türleri var. Gayet sağlıklılar.
    Mustafa nin dedigi gibi cichlid turleri daha dayanikli. Biraz arastirmani tavsiye ederim besleyecegin turleri secerken.

Tapatalk Mobil

18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi balık gelişemediği zaman ne oluyor?

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Astronot en hoşuma giden balık benim :) ama parasıda baya bir tuzlu.Ateş ağız ve ramirezi de güzelmiş.

20. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Madem ki akvaryumun küçük ozaman balık sayısını ister istemez azaltmak zorundasın. Hiç bir akvaryumcu sana ben 20- 30 tane balık alacağım akvaryumumuma dediğin zaman sana akvaryumun ne kadar abi diye sorma. O sana malını satmaya bakar, istisnalar kaideyi bozmaz. Ney se bu sana iyi bir ders olmuş araştırmadan soruşturmadan kendi başına, değil akvaryum hiç bir işe kalkışma. Cikletler biraz fazla suyu sver doğru fakat ozaman TETRA türlerine nedersin onlarda oldukça dayanıklıdır. Mesela Albino tertra 2 Adet 3 - 4 tanede normal kırmızılı yeşilli tetra koya bilirsin hem maliyetide ucuz olur. Birtanede Cüce Vatoz atarsın canavar gibi olur.

Sayfayı Paylaş