1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Her Hafta balık ölümü oluyor sebebini bilmiyorum

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Ankaraguclu tarafından 5 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Merhabalar abilerim kardeşlerim her hafta balık ölümü oluyor sebebini bilmiyorum Bendenmi kaynaklanıyor yoksa kendi vadelerimi doluyor bilemiyorum.Akvaryumu kaldırıp atasım geliyor her bir balık öldüğünde :( Kanbur plati vardı o gitti bir başka plati kambur olandan 4gün sonra öldü bugünde çöpçü öldü :motz::uyari::(pardon:gif:shh::smiley33::shh::smile19::por::can::yazik:saat:gif:an::yaz: [​IMG]

zynpclk bunu beğendi.
  2. SONADOR

SONADOR

İsim:
    cem akkoca
    Cevap: Her Hafta balık ölümü oluyor sebebini bilmiyorum

İlk önce sakin ol.:) Ölümlere gelince akvaryumun durumundan bahsedersen bize sana daha çok yardımcı olabiliriz.Canlı doğuranları düzeni oturmamış bir akvaryuma atarsan fazla dayanamazlar.Aslında hassas balıklar değillerdir sadece düzen isterler.Ömürleri ortalama 3 yıldır ve akvaryumcudan güzel diye aldığın balık en az 2 yaşında olur.Balık aldığın yere de dikkat etmelisin.Akvaryumunu güzel hale getirebilirsin.Mesela bitkili canlı doğuran çok güzel olur.Başka türlerde besleyebilirsin.Ben şahsen resimden filtrasyonunun eksik olduğunu gördüm

zynpclk bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cem'e aynen katiliyorum guzel ifade etmis. Akvaryumunda bu turler yasamaz degil ancak biraz sabirli olup suyun oturmasini beklemelisin. Biyolojik dongu canli doguranlar icin onemlidir. Akvaryuma biraz biyolojik alan yaratacak dekor malzemesi eklemen iyi olur, gozenekli kaya vb. Balik secerken de dikkatli olmanda fayda var.

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Filtrasyon konusuna bende katılıyorum....Şu an yetersiz gözüküyor....Temel abimi de katılıyorum...Bakteri tutacak dekor malzemeleri ki bu en başta kayadan geçer....eklemelisin....

zynpclk bunu beğendi.
  5. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Bu arada canlı doğuranlarda kamburluk doğum sonrası yeterli besin almadan ve kendine gelmeden tekrar hamile kalmakla alakalı idi sanırım???

ben hava hortumu göremedim? Oksijen eksiği mi var? Ekipman hakkında detaylı bilgi verebilirmisiniz?

6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Filitrasyonun yok gibi birşey. Yemlemeyi hangi sıklıkla yapıyorsun. Su değişimlerini nasıl yapıyorsun. Su sıcaklığın ne dir.

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Cevaplar için sağolun.Su değişimi haftada bir %20lik yapıyorum su sıcaklığı 27 yemleme günde 2 kez azar azar.Filitreye gelince reklam olmasın ama bu linkdeki şelale aparatından var.

zynpclk bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Filtre aparatı dediğin parça bir anlam ifade edecek yapıda değil. Atman güçlüsünden bir şelale filtre alabilirsen iyi olur.

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Temel abi bende bir filtre var ama onu kullanma demişlerdi balıkları yorar dediler.Birde sizlere sorayım 1200F ac 220-240v 15w f.max:880L/H Yazıyor Kutusunda Ben ilk aldığımda 5 dakika kullanmıştım çok felaket bir sesi var sesini hortumdan kıstım fakat yinede kafa ütüleyecek bir gürültüye sahipti ve bir kaç kişiyede sordum balıkları yorar dedi kaldırmıştım 11 litrelik bi akvaryumum vardı ondaki filtreyi takmıştım.

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

İşte bendeki filtreye benzer bi filtre buldum göstermek istedim sizlere bu akvaryumda takılı olanı :[​IMG]
    Buda kullanmadığım filtre balıkları yorar dediler ve çok felaket ses yapıyor kafa kaldırmıyor : [​IMG]

11. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Şöyle sağlam bir dış filitre bulabilirsen bu tür balıklarda haftalık su değişimi yapmana gerek yok. Ayrıca 2.resimdeki filitre diyerine göre daha iyi bence onu kullan. Onun hava giriş hortumuna bir adet ayarlı vana takarsan sesini kesmiş olursun.Isıyıda 28 e çıkart. Balıkları öldürmeyim diyorsan eğer dediğim gibi biyolojik filitrasyon şart sende bunların hiç birisi yok. Bir adet sağlam bir dış filitre edinmeye bak. Su değişimlerini yaparken musluk suyunu direkt olarak tanka koyma en az 3 gün damacanalarda beklet ve değişimi yapmadan önce su sıcaklığını extra bir resistansla ısıtarak akvaryumdaki sıcaklıkla aynı seviyeye gelince balıklara öyle ver. Akvaryumun içinede biraz LAV taşı koymayı unutma.Kolay gelsin

zynpclk bunu beğendi.
  12. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Ha birde su değişimi yaparken dip çekimi yapıyormusun buda çok önemli.Eğer dipçekimi yapmaya üşenip üzerinden su alıp yerine yenisini koyarsan hiç bir işe yaramaz.

zynpclk bunu beğendi.
  13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Düzenli dip çekimi ve su değişimi yapıyorum ancak bu filtreyi takmam kafamı ütülüyor

14. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Plati yavrusunun birisi daha gitti :motz:

15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bu hafta sonu Ankaraya geleceğim, istesen bi uğrayayım beraber bakalım.. nedir?

zynpclk bunu beğendi.
  16. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Haftasonu okulum var abi benim

17. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Miraç Bey, ilk yorumumda da demiştim kullanılan başka bir ekipman var mı?

İlk resminizde hava taşı göremedim. Akvaryum arkasındaki prizlere 2 adet fiş giriyor biri ısıtıcının diğeri filtrenin. Hava motorunuz var mı? Resimden gördüğüm kadarı ile Kullandığınızı söylediğiniz filtrenin ucundan çıkan temiz su geri dönüşü suyun üzerinde kalıyor bu bir miktar Oksijen sağlayacaktır.

Bana oksijen sorunu varmış gibi geliyor. Akvaryumunuzda bulunan en büyük balık mı ölüyor herzaman? Bu da önemli bir veridir oksijensiz akvaryumlar için.

Akvaryumunuzda taban kumu biraz az gibi filtre de yetersiz ise kimyasal döngü hassas olabilir. Akvaryumu yeni kurduysanız % 20 su değişimi bence fazla. Hastalık harici % 10 ile devam ederdim ben olsaydım. Bence Kum tabakanız 3-4 cm daha kalın olmalı.

Akvaryumu ne zaman kurdunuz?
    Akvaryumunuzda canlı cansız fotoğrafları ve adetleri ile birlikte her şeyi yazabilirmisniz. Ölümleri de tarihsel sıralama ile belirtiniz.

18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Bir önceki sayfada paylaşmış olduğum resimlerde filtre var fakat o filtreye herkez senin akvaryumu uçurur diyorlar.Şu kullanmış olduğun iyi diyorlar.Büyük Balık olarak 2 Plati 1 Lepistes 2 molly öldü dün akşam ise yavru plati öldü.Taban kumundan 3 Kg almayı düşünüyorum Yeni Kurulu değil akvaryumum uzun süre oldu Akvaryum kuruluş tarihini hatırlamıyorum fazla balık ölümü lepistes doğum yaparken motorun yanına sıkışıp öldü. siyah molly de beyaz benek vardı ama hastalığı geçmişti hastalık geçtikten 2 hafta sonra öldü ve diğer mollyde ondan 1 hafta sonra öldü.Platilere gelince kanbur plati vardı o doğum yaptı 1 ay geçti üstünden öldü.Onun Erkeği vardı dişi öldükten 4 gün sonra erkek plati öldü.Akvaryumda şuan 21 Balık bulunmakta 2 neon 16 Plati yavru 2 lepistes yavru 1 vatoz 1 çöpçü bulunmaktadır.

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

İşte Ölen platilerim :(

20. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

kardeşim filitre konusunda eksiksin o kesin iç filitre kullanman iyi fakat doğru seçim yapamamışsın güçlü bir filitre al ama çıkışını dağıt ve almadan önce denet ses yapmayanından al aynı sıkıntıyı daha önce bende yaşadım. Ölüme gelince senle aynı tür balık besliyoruz ve eklemek isterim güçlü bir filitre alabilirsin ayriyetten ufak bir hava motoru kurmanı öneririm sanırım akvaryumun 50-80 cm arası aynı model bendede var bir tane ve havalandırma sıkıntısı çekiyor bazen. Akvaryum yeniyse düzen oturmamıştır bu durumda çok üzülme derim çünkü muhtemelen o balıkların tamamı ölücektir. Bende 1m akvaryumu kurduğumdailk partı 40 adet ital lepistes 3 saat içerisinde gitti 1 hafta sora 2. partı 30 adat balık daha 3 günde gitti düşün artık düzenin oturması için bir kaç balığı gözden çıkarman lazım

Sayfayı Paylaş