1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Her Gün Balıklar Neden Ölüyor Anlamadım

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde apemepa tarafından 18 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    Akvaryumum 100lt kapasiteli iç filtre, ısıtıcı ve canlı doğuran balıklarından mevcut. Neredeyse hergün veya gün aşırı bir balığım ölüyor ve ben bunun nedenini anlayamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun, canlı doğuran türleri böyle bir periyot yaşamaya başladığında genellikle sürekli yaşanıyor ne yazık ki. Akvaryumun suyu çeşme suyunu dinlendirerek mi sağlanıyor, Taban kumu ne tür?

Balıklar eski mi yoksa yeni alınan balıklar mı ölüm yaşıyor?

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumunuzu tam detaylı anlatırmısınız kaç balık var hangi yemlerden veriyorsunuz sıcaklık kaç su değişimleri nasıl yapılıyor kum ne var akvaryum ne zaman kuruldu gibi ve resim lütfen...:)

4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Balıkları aldığında sağlıklı olduğundan emin misin? Akvaryumundaki balıkların hareketlerinde, vücut şekillerinde değişim gözlemledin mi? Balıkların üzerinde beyaz benekler veya pamukumsu görüntüler, yaralar, kuyruklarında büzme çürüme var mı? Son zamanda yeni balık veya bitki aldın mı? Akvaryumundaki heykeli çıkardın mı? Su değişimi yapıyor musun? Ne kadar aralıkla ne oranda yapıyorsun? Su değişimlerinde ısı farkı oluşuyor mu? Hasan bu soruları yanıtlar san, akvaryumun fotoğrafını da eklersen ben ve bir çok arkadaş sana yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

5. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
  6. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    Resimler bu kullandığım yemlerin de fotolarını çektim.akvaryum içindeki aksesuarı da çıkardım abi.az az günde 2 defa yemliyorum,su değişimi ise 10 günde bir yapıyorum ısı değişimi olmuyor ve kullanılan su en az 1 haftalık dinlenmiş su,balıklarda pamuksu doku veya çürüme olmuyor ama ölecek olan balığın 2 veye 3 saat önce hareketlerinde değişim oluyor durgunlaşıyor ve son ölen iki lepistesimin kuyrukları yenmiş gibiydi sanki fakat gözlemlerimde hiçbir balık diğerine rahatsızlık vermiyor ve kuyruk yeme olayı yok zaten yeni kurulum bir akvaryum olduğu için herhangi bitki veye balık eklemesi yapmadım...

7. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Hasan kardeşim akvaryumdaki balıkların isimlerini ve genelde ölüm görülen balıkları belirtir misin? Fotoğraflardaki yemi verme. O yem protein ağırlıklıdır, Japon ve havuz balıkları için üretilmiştir. Suda şişme yapar, fazla yer ise zararlı olabilir. Akvaryum içindeki balıkların uyumu da çok önemlidir.( Stres balıklarda ölüm nedeni olabiliyor.) Kılıç ve bazı tetra türlerini çok iyi takip etmek gerekir. 10 günde bir yaptığın su değişiminde, değiştirdiğin su oranı akvaryum toplam suyunun % kaçı? ( Akvaryumun kaç litre su alıyor? Sen bu suyun ne kadarını değiştiriyorsun?) Değiştirdiğin
    su ile akvaryumdaki suyun ısısını eşitliyor musun?

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  8. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    Abi akvaryumda 3d 2e moly,3tane plati,2çöpçü,1tane vatoz,2d 1e lepistes,3adet tetra1d 1e kılıçkuyruk vardı bunlardan 2d lepistes,2adet moly 1adet plati ve vatoz öldü.akvaryum 100lt alıyor 20lt su değişimi yapıyorum ısı değerleride birbirine yakın oluyor,abi hangi yemleri vereyim netten tedarik edeceğim

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Vatoz bile öldüyse ciddi bir sorun var. Ayrıca o yemleri çöpe at abi.

10. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    evet kardeş ben de onu diyrum kendi kendime vatoz öldü ya daha ne olsun ama gerçekten ne olduğunu anlamıyoum ya.ne yapacağımı da bilmiyorum...

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Abi O heykeli çıkartmanı söylemiştim.Ayrıca filtre çok yoğun püskürtüyor o filtrenin değişmesi lazım belkide ölümler bu yüzden oluyor balıklar yoruluyor ve ölüyorlar. Kum'unda değişmesi lazım. Ayrıca O yemi çöpe at hiç kullanma abi Kullanacağın yemlerin markaları : granül yem , tetra pro vegatablet , New Life Spectrum Thera. ben şimdilik bu 3'ünü söyleyeyim sana.

12. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    kardeş o eski fotolar heykeli çıkardım,filtrenin de hortumunu çıkardım zaten şuanda sadece yüzeyde dalgalanma yapıyor,kardeş anlamadım ya moralimde bozuldu böyle bişey yapamayınca ama şu yemleri bir an önce alayım.

13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Son hali ile bir video yada fotoğraflar çeksen iyi olur abi. Moral Bozmak yok Devam...

14. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    akvaryumun son hali

[​IMG][​IMG][​IMG]

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlı doğruran türleri eski suyu ve biyolojik dengesi oturmuş akvaryumu sever. Senin akvaryuma baktığımızda berrak bir su görüyoruz ama ne yazık ki taban kumun kapalı yüzey taş kırıklarından oluşuyor. İlave olarak, dekor için kaya, kütük vb malzemeler de olmadığı için akvaryumda bakteri yaşamının yerleşeceği gözenekli alan bulunmuyor.

Aşağıdaki kısmı da iyi algılayarak faaliyete geçmeni öneririm.

Kullanılan yem protein ağırlıklı, olmasaydı dahi sistem yine zorlanırdı ama bu tarz yemlerle daha fazla zorlanır. Akvaryuma giren atık şartların el vermediğinden dolayı bakterilerce işlenemiyor, yani yemleme sonraları ortaya çıkan amonyak ve Nitrit akvaryum suyunda birikiyor, uzun kalıyor. Bu sonuçla bağışıklık sistemlerinin gücü oranında balıklar yaşama veda ediyor.

16. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Üstad Söylemiş bize Birşey Kalmadı temo19

17. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    şimdi benim akvaryuma balıkların sağlıkları için baştan sona neler yapmam gerek,evet kum değişimi yapacağım ama bunu içinde balıklar varken mi yapmalıyım böyle yaparsam da yeni aldığım kumu ne kadar yıkayıp temizlesem de balıklar içindeyken yaptığım anda balıklara bir zararı olacak mı?

18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Abi Balıkları bir kovaya alacaksın ondan sonra değişim yapacaksın. Kum İyice yıkanması gerekli.. Sen filtrenin hortumunu tak abi orada yatıyorsun ama katlanacaksın mecburen balıklara oksıjen gelmediği içinde ölüyor olabilir.

Aynen Doğru görüyorsun abi Oksijen girmiyor sadece Suyu dalgalandırıyor filtre.

19. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    Evet öyle ama kardeş böle kullanılması için Hüseyin abi de bi öneri de bulunmuştu ve böyle kullanımın hiçbir zararı olmayacağını zaten balıkları suyun oluşturduğu dalgalanmaların yaşattığını söylemişti.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oksijeni canlı doğruran türlerinde kesmek mümkün ama biraz da bunu daha fazla bitki olan akvaryumlarda veya şelale filtre kullanılan akvaryumlarda uygulamak gerek. İç filtre yüzeyi şelale fitre gibi havalandırmaz. Atman şelale filtre edinebilirsen çok doğru yaparsın.

Fazla balık yok zaten, onları bir yere kısa süreli alıp kumu dip çekimi yapar gibi alabilirsin hortumla akvaryumdan. Daha sonra gözenekli bir kum türü alıp, bitki kumu, hagen vb gibi veya tezat olsa da canlı doğruran türü ile mercan kırığı kumu ekleyerek kumla aldığın suyun temiz kısmını akvaryuma geri ekleyebilirsin. Ardından mutlaka gözenekli kaya türlerinden birkaç parça eklemen iyi olur. Antalya kayası denen kapalı yüzey kaya almamaya çalış, küçük gözenekli yani aşağıdaki tarz kayalar ile küçük bir dekor yapabilirsin.

Sayfayı Paylaş