1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herşey Çok Güzel Oldu 130x60x47

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Çağatay Utku tarafından 26 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    T5den lede geçince akvaryumda mercan varmış dedim

hiter, gokhantiknaz, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Kullandığınız ayarı paylaşır mısınız ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
  4. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Bence ilk bir hafta Gün Işığı ve Beyazı bu kadar yüksek kullanmayın. %20-25 ile başlayıp kademe kademe arttırın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çağatay Utku bunu beğendi.
  5. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Dalga, sirkulasyon ve PS motorlarını temizledim. Performansları belirgin bir şekilde arttı. Sanırım 3-4 ayda bir bu temizliği yapmak gerekiyor. Hep sps almıcam diyorum gidip yine sps alıyorum çünkü ithalat yok, 3. Defa aynı mercanı (Neon Green birdsnest) aldım ama bu sefer hobiciden değil Pet shoptan aldım sps konusunda tecrübem oturmuş sps tankı olan hobici arkadaşlardan (3 ayrı tank) aldığımda hiç sps yaşatamadım muhtamelen su değerlerimiz çok farklı olmasından kaynaklanıyor, ama Pet shoptan aldığımda yaşıyor, bakalım ne olacak.
    Birde eskiden nitratım 8 iken şimdi 4'lerde. Fosfat 0.089
    Nitratı 1-2 ppm çekmek gibi bir hedefim var Red sea mix reef programında önerilen değer bu. Bunun için sisteme biopellet ekledim ama litre başına önerilen miktarın yarısı kadar olduğu için ve elimde başka biopellet medyası olmadığından şimdilik işe yaramadı, beklemedeyim. Yeni biopellet medya ve Red sea NOPox siparişi verdim. IMG_20190305_154848-2048x1536.jpg

İbrahim Yeşiltepe, veysel, Sena ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Maşallah güzel görünüyor. Bende Ledden T5 e geçtim şimdi tekrar Lede dönsem mi dönmesem mi bilemiyorum hep kararsızım :)

7. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Elegance, Blastomusso, Acan Lord ve Trachy coral eklendi.

IMG_20190312_220801-1224x1632.jpg IMG_20190312_220923-1920x1440.jpg IMG_20190312_221131-1836x2448.jpg

8. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Star polip ler den 1 i açmaması ve üzerinde kahverengi yosunlanma görmem üzerine test yaptım Nitrat:1ppm(10 gün önce 4ppm), fosfat:0 (öncesi 0.089ppm), Kh:8.6.
    Hemen biopellet reaktörü kapattım.
    Sorum bu medyayı çıkartıp kurulayıp saklamammı gerek yoksa suyun içinde beklesinmi?
    Fosfatın 0 çıkması şimdilik sorun değil gibi geliyor pul yem verince artar diye düşünüyorum. 1. 5 ay önce biopelleti döndürmeye başlamıştım ama
    Nitrat ve fosfatın değişmeyen değerleri 10 günde nasıl bukadar hızlı düştü anlayamadım
    Aklıma armatürü değiştirmemden dolayı mercanları üzerinde zaoxlantinlerin yeni ışık spektrumuna bağlı fotosentez artışı dolayısıyla fazlaca nitrat ve Fosfat tüketebilecekleri ihtimalide geldi üstadlara sormak gerek bu mümkünmüdür?

Düzenleme: 14 Mart 2019 19:07
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Medyayı atmak en iyisi, beklemez.

Çağatay Utku bunu beğendi.
  10. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    15 gün önceki su değişiminden sonra AF vitality den 2 damla eklicem derken kızımın arkadan sıkması sonucu tanka bol miktarda vitamin takviyesi yapmış oldum Psyi 10 gün sulu toplattım. Zaten bu ürünü kullanırken PS yi kapatınki toplamasın yazıyor. Nitratın ve Fosfatın bu kadar düşmesine etkisi olmuştur sanırım.
    Dünden beri 1 star polip açmıyor diğer star polip ler açıyordu yakından baktığımda resimde gördüğüm yosundan üzerinde az bir miktar var. Diğer mercanlarada böyle kabarcıklı algden çok az görüyorum endişelenmem gereken bir durumumu bilemedim. AF build takviyesine başladım (algleri azalttığı yazıyor) reaktördeki aktif karbonu çalıştırdım.
    Su değişimi yapacaktım nitrat 1 fosfat 0 çıkması üzerine vazgeçtim. Başka ne yapabilirim? Bu yosun türü ne olabilir?

IMG_20190315_185143-1536x2048.jpg IMG_20190315_174529.jpg

Düzenleme: 15 Mart 2019 18:58
    hiter bunu beğendi.
  11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu gibi durumlarda en iyi çözüm yüklü miktarda su değişimi yapmaktır, geçmiş olsun.

12. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Biopellet reaktörü den tanka fazla karbon dozlamasımdan dolayı fosfatım 0 landı. Fosfat limitasyon una giren tanktaki karbonu bakteriler tüketemyince muhtemelen Dino tüketmeye başladı ve az bir miktar üredi. Yabancı forumlarda okuduğum kadarı ile bakterileri tekrardan aktif hale getirip hem karbonu hemde dinoyu tüketmeleri için uygun ( redfield oranı 1/16) fosfat / Nitrat oranını yakalamak gerekiyormuş. Bu sabah yaptığım testte Nitratım 1.5 ppm (Red sea), fosfatım 0ppm(hanna) çıktı yine.
    Üreyen algin cyano-Dino ayrımını yapmak için 100ml suya 5 ml oksijenli su koyarak yosunlar üzerinde kabarcık çıkıp/çıkmadığına baktım eğer çıkarsa cyano çıkmazsa Dino diye bir test şekli var tabi kesin tanı için mikroskopla bakmak gerek benim algin üzerinde kabarcık çıkmadı yani muhtemelen Dino.
    Şu anda çok az yerde bu algden var ama önlem almazsam daha ilerleyebilir diye bir iki ekleme yaptım.
    Fosfatı artırmak için bitki akvaryumum da kullandığım fosfor gübresinden yararlandım dozunu hesaplamak için çok kafa yordum 400 litrelik akvaryum için 0.5 ml'nin yeterli geleceğini buldum ve bu dozu anca insülin enjektörü ile verebildim ve 1 amp biodigest kırdım.
    Fosforu dozladıktan 3 saat sonra tekrar ölçüm yaptım ve fosfatım 0.034 ppm gibi ideal bir değerde çıktı. Bakalım neler olacak.
    IMG_20190317_123701.jpg IMG_20190317_125422-1920x2560.jpg IMG_20190317_131507.jpg

Düzenleme: 17 Mart 2019 14:07
    WELLY ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş