1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

HANNA Phosphorus ULR Checker incelemesi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 1 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fosfat mı RO dan çıkar RO mu fosfattan? Hobicinin Amatör ve Profesyonel seviyesinde yıllardır peşinde koştuğu, konu üzerine konu açtığı fakat cevabını henüz bulamadığı sorunsallardan bir tanesidir.

Fosfat malumunuz özellikle SPS severlerin oldukça üzerinde durdukları önemli bir konudur. Peşinde koşulan uygun fosfat seviyesinin takibi ve doğru şekilde ölçülmesi de...İşte bu konuda, bir türlü hangi mavi rengin çıktığı sonucuna karar verilemeyen titrasyon testlerinden sonra alınan ilk "pahalı" ve biraz daha profesyonel gözüken ekipman olan HANNA kolorimetrik "Ultra Hassas" Fosfor ölçer cihazını tanıyalım.

Öncelikle, "Hanna' nın fosfat metresi de var neden fosfor ?" diye bir soru gelecektir. Cevabı "presicion and accuracy" yani hassasiyet ve doğruluk...özellikle ULNS' ye niyetliyseniz.

Hanna Fosfat 0-2,5 ppm (parts per million) aralıkta fosfat ölçebilmekte, Hanna Fosfor ise 0-200 ppb (parts per billion) aralıkta fosfor ölçebiliyor. Biri milyon biri milyar hassasiyette ölçüyor ve fosforun fosfata çevrilmesi için çıkan sonucu 3.066 ile çarpıp 1000' e bölmek durumundayız. Yani iki cihazın sonuç karşılaştırması için basit bir formüle ihtiyacımız var.

Bu durumda fosfor checker' ın öne çıktığı kısım 0-0,6 ppm ölçüm aralığı oluyor. ULNS sistemlerin 0,6ppm Fosfat'ın üzerinde çıkmayacağını düşünürsek bu ölçüm aralığı hassasiyet konusunda işimizi görüyor.

İkinci önemli kısım ise alınan sonucun doğruluk payı...

Fosfat checker ±0,04 ppm yani %4 hata payına sahipken, Fosfor checkerın hata payı : ±5ppb yani %5. Formülasyonu uygulayınca arada karşılaştırmaya değecek pek fark yok gibi ancak testin yapılışındaki kullanıcı hatasının bu okumaları etkileyeceğini de belirtmek gerekir.

Bu konuda BRStv nin yaptığı bir test var ve hangisi daha doğru ölçüyor bakalım..

Sonuç...

brs.jpg

Kesinlikle Fosfor Checker daha doğru sonuçlar vermekte, özellikle düşük hassasiyette laboratuvar test cihazı ile yarışıyor denilebilir. Fosfat checker ise 0,08' deki değerin altında tabiki 0,00 fosfat gösteriyor.

Özellikle ULNS 'yi hayatlarına sokmayı düşünmeyen benim gibi hobiciler rahatlıkla Fosfat Checker' da alabilir. Diğerleri fosfor checker' a yönelebilirler.

Peki bunlar fosfatı, fosforu nasıl ölçüyor ?

Sizin yerinize renge bakarak. Bunu da test tübüne konulan sıvının içerdiği madde konsantrasyonuna bağlı olarak değişen ışığı soğurma kapasitesine bakarak yapıyor(Türkçe ne güzel bir dil). Fosfor Checker' da 525nm dalga boyu olan bir LED ışık kaynağı mevcut, her maddenin ölçüm için gerektirdiği dalgaboyu farklı, dolayısı ile ışık kaynağı da farklı. Işık test tüpünün içinden geçerek bir filtreye düşüyor, filtreden sonra ışık algılayıcısı ile bağlantılı sonucu veren bir işlemci mevcut. Bı bilgileri Hanna basitçe yayımlamış ancak laboratuvarcı arkadaşlar belki daha kolay açıklayabililer.

https://www.reef2reef.com/ams/understanding-colorimetry-and-your-hanna-checker®-hc.341/

Bu konuda belki bir gün lazım olur diyerek bir adet Fosfor Checker edindim. Hanna gayet güzel sağlam bir kutuda hazırlamış, ilk olarak ürünün tozları ile birlikte Amerikan markası altında Romanya' da üretiliyor olduğunu öğreniyoruz. Doğu Avrupa artık Resif hobisinin üretim merkezi mi ne dersiniz? :)

20170801_140808.jpg

Kutudan çıkanlar; Checker, iki adet cam tüp ve kapakları, pil, suya dayanıklı kullanım kılavuzu ve kitapçığı, Eser (kulakları çınlasın) miktarda toz (kaç adet hatırlamıyorum ancak alırken yedekleri ile birlikte almakta fayda var. Fosforu fosfata çevirmenize yarayacak bir de kağıt eklenmiş ancak kimin eklediği belli değil ama sonradan koyulduğu net.

En az 10 ml. şırınga, pipet ve ekran temizleyiciler size lazım olacak diğer ekipmanlar.

İlk olarak AAA pili yerleştirip kapağı geri vidalıyoruz ve checker hazır. İşimiz ışık ve testin doğruluğunu direkt etkilediğinden test tüplerinin üzerinde herhangi bir toz, kırıntı, parmak izi olmaması çok önemli. Şahsen gözlük bezi kullanarak çıplak elle tutmamaya özen gösteriyorum.

İlk tüpe 10ml. akvaryum suyu koyup kapatıyoruz. Bu Checker jargonu ile C1 no' lu referans tüpü olacak.
    Tek tuş ile cihaz açılıyor ve bizden C1 ' i istiyor. C1' i koyup kapağı tam olarak kapatıp aleti düzgün bir yüzeye koyarak tekrar tuşluyoruz. Referans ölçümünü yapıp bizden C2' yi yani ikinci tüpü istiyor. Bu arada ekran yanıp sönecektir.

Şimdi kullanım kılavuzunda, bu aşamada tüpü çıkartıp içine toz ekleyip 2 dakika salladıktan sonra tekrar geri koymamızı belirtiyor ancak ben bu aşamada takıldım. Çünkü cihazın "kullanım sırasında" kendini 3 dakikada otomatik kapatma özelliği mevcut. Ben tozun ambalajını kuralına uygun kesip tozu düzgün şekilde tüpe koyup iki dakika sallayana kadar Hanna kendini kapatıyor.

Ek bilgi: Ölçüm bittikten sonra iki dakikada otomatik kapanma özelliği de var.

Yedek tüpü de kullanma sorunu...

Bu durumda yedek tüpü önceden hazırlayarak bu sorunu aşabildim, bunu başka şekilde çözen var ise mesaj atabilir.

C2 olarak kullanacağımız ikinci tüpe de 10 ml. su koyuyoruz. Buna işaretli yerlerinden kesilmiş tozu tamamen ve taşırmadan ekleyebilmek te beceri gerektiriyor. Bu konuda el tecrübesi ve ambalajın ucuna verebileceğiniz ufak bir şekil yardımcı olabilir. Cam kısma el değmeden kapağı kapatıp iki dakika toz tamamen çözünene dek hafifçe sallıyoruz. Çılgınca sallarsanız içeride oluşup yüzeye yapışan hava kabarcıklarının da testin sonucunu etkilediğini belirtelim.

C2 lütfen dendiği anda tüpü koyup kapağı tamamen kapatıp cihazı düzgün bir yüzey üzerine koyuyoruz. İşte burada otomatik sayacın devreye alınması için yapacağımız şey...düğmeye sayaç başlayana dek basmak. Aksi halde hemen ölçüyor ve sonucu veriyor. Uzun basarsanız 3 dakikalık geri sayım başlıyor, siz de acaba bu sefer kaç çıkacak diye düşünmeye...uzun basın.

3 dakika sonunda sonucu ekrandan okuyabilirsiniz, bu kadar. Daha sonra en başta belirttiğimiz "fosforu fosfata" çeviren bir hesap yapmanız gerekmekte. Alın size fosfat...bu ölçülen fosfat yok organikti, inorganikti yok yok humidikti diye pek çok konuda tartışıldığı için burada yorum yapmayacağım. Yine de bilenler konu altına yazarlarsa süper bir kaynak olabilir.

Test bitince tüpleri, kapağı ve isterseniz şırıngayı RO veya distile suda temizleyip, tozdan kirden arındırıp pırıl pırıl kutusuna geri koyuyorsunuz. Hanna kendini 2 dakika içinde kapatıyor.

20170801_140819.jpg

Fosfor ölçer için kullanmanız gereken toz budur, HI736-25 (Potasyum disülfat). Alırken SKT' sine mutlaka dikkat edin. Şimdi hatırladım ilk kutudan 6 paket toz çıkıyor. Tozu solumayın, el, yüz, gözden sakının lütfen.

Şimdiye kadarki testlerde çıkan sonuçlar beni şaşırtmadı, eğer 3 dakika sayımı beklemezsek çıkan sonuçlar farklı mı hiç denemedim. Ancak arka arkaya 3 kere ölçüm yaparak testin doğru ölçme oranını test ettim (evet bu hobide testi test etmek te var).

Sırası ile 60-52-59 ölçen testin sonuçları gayet net, ancak yazdığımız üzere...tüpteki iz, toz, kir, tüpün içindeki kabarcıklar vs. sonuçları etkiliyor. Tolerans payını katmadım.

Son olarak ekonomiye gelelim, ilk yatırım maliyeti titrasyon testlerinin oldukça üzerinde. Yedek tozlarla beraber alırsanız makul sınırları da aşıyor görünebilir. Ancak uzun vadede memnun eden, bağımlılık derecesinde haftalık test yapmazsanız tozların SKT' sine kadar götüren bir ürün. Test yaparken bu ne renk diye eşi dostu rahatsız etmiyoruz. Tabiki bir test için"hassasiyet ve doğruluk" en önemli unsur.

20170801_140839.jpg

Hanna' nın tüm renkölçerleri için önemli kullanım uyarıları ile incelemeyi bitirelim.

1.Tüpleri yerleştirmeden önce dışını mikrofiber bezle temizlemekte ve içindeki kabarcıkları hafif tıklayarak bertaraf etmekte fayda var.

2. Test yaparken olabildiğince önceden belirlediğiniz temiz ekipmanları kullanın ki test doneleri, dolayısı ile sonuçlar etkilenmesin.

3.Tüpleri hep aynı şekilde ve yönde yerleştirin ki değerler düzgün okunsun, bunun için tüpe ufak bir işaret bile atabilirsiniz.

4.Tüpleri mümkün olduğunca çabuk temizleyin ki içindeki kimyasallar iç yüzeyi aşındırarak yanlış okumalara mahal vermesin.

5.Tüpleri RO veya distile su ile tuzlu sudan iyice arındırın. Kutuya koymadan önce tamamen kurutun. Kutuya kapaksız şekilde geri yerleştirin.

6. Tozların son kullanma tarihine dikkat edin.

7.Ölçüm sırasında checkerın kapağının tam olarak kapandığından emin olun.

8.Tozların uygun şekilde açılıp tamamının tüpe eklendiğinden emin olun.

Keyifli hobiler...

Düzenleme: 1 Ağustos 2017
    WELLY, jam, mekatronik ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler Mahir Bey, emeğinize sağlık. Saygılar.

3. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Mahir Bey elinize sağlık hanna checkerlar ile ilgili ayrıntılı güzel bir yazı olmuş. Yazınızda hannanın ölçtüğü fosfatın inorganik mi organik mi olduğu sorsunsalı geçmiş. Hobide kullandığımız fotometrik ve kolorimetrik testlerin hepsi inorganik fosfatı ölçmektedir. organik fosfatı ölçen çok ayrıntılı pahalı bir test var ama adını hatırlayamadım. tanka dışardan giren fosfat önce organik fosfat olarak suya salınmakta sonra canlılar bu organik fosfatı inorganik fosfata çevirmekte. Bazı alglerin direkt organik fosfat kullandığı bazılarının bu çevrimi çok hızlı yaptığı da bilinmektedir. Ölçtüğüm fosfatım çok düşükken(inorganik olan tabiki) neden yosun problemim var sorunsalının bir cevabı da burda yatmaktadır.
    Toz reagent paketinin içindeki reagente en az zarar vererek nasıl açılması gerektiğini şu videoda göstermişler. onu da ben eklemiş olayım.

Montimahir, burak ozu ve mekatronik bunu beğendi.
  4. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Mükemmel paylaşım ve emeğine sağlık Mahir. Bir seneden fazla süre kullanmıştım bu cihazı ve benim için çok büyük kolaylık sağlamıştı.

2 test tüpünü birden hiç bir zaman kullanmadım, C1 ölçümünden sonra tozu boşaltıp çalkalayarak C2 ölçümüne geçtim. Süre kısa olduğu için ilk başta zor gelebilir ama sonradan el alışkanlığı oluyor. Bu konuda benim kullandığım metod ise şöyleydi;

1- Tanktan bir kaba ölçüm yapılacak miktar kadar su almak. ( Plastik bardak kullanıyordum. Arka arkaya bütün testleri yaptığım için 40-50 ml gibi dolduruyordum)

2- Tüplerden birisini seviye çizgisine kadar çok hassas şekilde enjektör ile doldur ve ağzını kapat. Üzerini şişenin kapak kısmından tutarak parmak izi dahi kalmayacak şekilde tercihen gözlük camı silme bezi gibi bir bez ile temizle. ( Tüpler bildiğim kadarıyla ışık geçirgenliği çok yüksek kuvars ile yapılmış özel camdır. Bu yüzden çizilmemesine dikkat etmek lazım)

3- Reagent'i üst kısmından makas yardımı ile keserek aç ve kestiğin yeri orta kısmından katlayarak dar şekilde tüpün içine dökülecek halde hazır tut. ( Burası önemli ve vakit kazandırıyor) 58. saniyede bahsettiğim büküm şekli görünüyor. Makas ile kesildiğinde ise daha düzgün akıyor

4- Cihazı çalıştır ve C1 ölçümünü yap.

5- C2 istendiğinde kapağı açarak hazırda beklettiğin reagenti şişenin içine yavaşça dök. Kapağı kapat ve yavaşça çalkalamaya başla. Şişeyi başı aşağı ve yukarı gelecek şekilde ritmik hareketlerle de çalkalayabilirsin. Çok hızlı çalkalamanın bir faydası olmuyor, reagent kolay eridiği için ritmik şekilde hafifçe çalkalamak ta yeterli oluyor. Yalnız şu nokta önemli ; cihaza ölçüm için yerleştirmeden önce kabarcıkları gidermek adına hafif dairesel hareketlerle çevirmek çok faydalı oluyor. Özellikle cam gövdesine yapışmış küçük kabarcıklar ölçüm sonucunun hatalı çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca tekrar cihaza yerleştirmeden önce bez ile tekrar silmekte de fayda var. (1.08 sn den itibaren karıştırma şekli görünüyor.)

....

Ölçüm sonucu çıkıyor. Küçük nüanslar haricinde zaten çok daha detaylı şekilde anlatmışsın.

Özellikle 4- 5 numaralı maddeler çok önemli. Test yapıldıktan sonra tüpleri iyice temizlemek gerekiyor. Su ile yıkayıp kurulardım tüpleri güzelce hep ama bir seferinde testi yaptıktan sonra unutmuşum temizlemeyi. 2-3 gün sonra yıkadığımda tüpün su ile temas eden kısmının renginin flulaştığını gördüm ve diğer tüple test ettiğimde ölçüm sonucunda hata veriyordu. Neyseki bir dosttan rica ile temin etmeyi başarmıştım.

Şu video görüntüsü bana fayda sağlamıştı :

Montimahir, Divin ve burak ozu bunu beğendi.
  5. yziyas

yziyas

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Yusuf Ziya
    Bir kaç kez ölçünce farklı sonuçlar veriyor 0,2/0,0/0/4 gibi.diğer testlere oranla sonuç mükemmel ama 0,2 kabul edilebilir duzeyken 0,4 un yuksek değer olduğunu okumustum hatta bu sonuç farklarından ötürü salifert kullanmaya devam eden tanıdıklarım var.fosforusta sonuçlar nasıl ölçüm arası?

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yazıda belirtmiştim, sıralı ölçümde 60-52-59 gibi değerler verdi.

Fosfata çevirelim...

0.18-0.16-0.18

İki kere aynı sonucu vermiş, biri de -0.02 sapma yapmış, hobici için dikkate almaya değmeyen bir sapma.

Düzenleme: 2 Ağustos 2017
    mekatronik bunu beğendi.
  7. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    @Montimahir Bey merhaba,
    Kurulum sonrası ilerledikçe değişik testlere ihtiyaç duymaya başlıyoruz. İncelemeniz ve verdiğiniz bilgiler benim için çok değerli oluyor.
    Yurtdışına çıkacağım için fosfat yada fosfor ölçüm cihazı alacağım. Sitelerde birden fazla çeşit ölçüm cihazı var. Range e göre farklılık gösteriyor. Sayenizde fosfat ve fosfor farkını anlayabildim. Sizin bahsettiğiniz fosfor 3.kalem. Peki 2. kalemde olan ultra low range hakkında bilginiz var mı? Hangisini almam daha iyidir.

Hanna Phosphate Low Range Checker Po4 0-2,5mg/l (HI713)

Hanna Marine Phosphate Ultra Low Range Checker (HI774)

Hanna Marine Phosphorus Ultra Low Range Checker (HI736)

Kolay gelsin.

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fosfatı hangi aralıklarda ölçmek istediğinize bağlı olarak seçim yapabilirsiniz. Ölçüm aralığı, hassasiyet, hata payları gibi verileri karşılaştırabilirsiniz.

İlk mesajda fosfor cihazının laboratuvar sonuçlarına daha yakın ölçtüğünü görmüştük. Ancak bu yeni düşük fosfat ölçerler hakkında bir bilgim yok.

Türkiye' de temini zor ve bulunduğunda pahalı olan ajanlardan da edinmeniz iyi olacaktır.

9. phatign

phatign

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Onur
    Bu detayı pahalı ve uzun yoldan öğrendim. Güzel anlatım olmuş.

Elimdeki hanna HI713 cihazım problemli. Şuna dayanarak söylüyorum, C1 tüpünü yerleştiriyorum. Kalibrasyon dan sonra C2 istediğinde "reagent'i tüpe ilave etmeden" aynı tüpü tekrar yerleştiriyorum.
    Normal olarak herhangi bir renk değişimi olmaması gerektiği için ölçmesini beklediğim değer "0". Fakat alakasız bir değer (sürekli aynı) ölçüp veriyor.

Bunun gibi bir durumla karşılaşan yada çözümü bilen var mı? Malum pek ucuz cihazlar değil. Direk gözden çıkarıp atmak istemiyorum. Hanna'ya yazdım bakalım konuyu çözmeye yönelik cevap verecekler mi?

Düzenleme: 28 Aralık 2018

Sayfayı Paylaş