1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hangi damacana su?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde garmagan tarafından 9 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Nano akvaryumlarda su değişimlerinde bir ro sistem kurmak maliyet açısından bir çok kişiyi olumsuz etkiliyor. Hatta bir çok kişi de parayı bu ürüne yatırmak yerine canlılara yatırmayı tercih ediyor. Bu yüzden günümüz seçeneklerinden hangi marka damacana su tercih etmeliyiz.

2. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Ben inceledim çoğunu içlerinden erikli ve nestle pure life'da karar kıldım. Şu anda bu ikisini kullanıyorum

3. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Peki akvaryuma eklemeden önce hiç test yaptınız mı? Ben 8.2 ph değeri taşıyan Saka suyu kullanıyordum fakat son 2 damacanada ph değerinin 8.2 olmadığını gördüm. Bu yüzden güncel markalar üzerinden tecrübeleri öğrenmek istedim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Damacana su seçiminde pH değerine takılmayın, kullanılan tuzların içeriği ph değerini yükseltmek ve tamponlamak üzere ayarlanmıştır. Ro cihazlarından çıkan su ortalama 5,5-6 ph değerinde örnek olarak, bu mantıkla Ro cihazı da olmaz.

5. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Peki ekleme anında ısı ve ph değerinin akvaryumdaki suyla aynı olmasına dikkat edilmesi gerektiği söyleniyor. Bu konuda bir çözüm yolu varmıdır

6. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    İçine (değişim yapacağınız suyun) ısıtıcı koyacaksın işlem tamam, Sen yinede al bir ro kendi içme suyunuda hazırlarsın bence

7. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Peki ph için de buffer eklemek mi gerekecek?

8. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Tuz ph ı zaten sana sağlıyacaktır , 10 lt reye 350 gram tuz bunu sana verecek.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 9 Mayıs 2015
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu için tuzlu su hazırlamaktan söz ediyorsak hayır puffer vb gerek yok.

10. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Evet deniz akvaryumu.

11. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Yazılardan anlaşılıyor ki; su seçiminde marka tercihinin pek bir önemi yok. iyi bir marka olması yeterli. Doğru seçilmiş bir tuz da tüm ihtiyacı karşılıyor. Eksiklikleri bu tuz tamamlıyor. Teşekkür ederim.

12. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Suya bakarken ph dan ziyade tds değerine bakmanız lazım

garmagan bunu beğendi.
  13. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Egemen, biraz açarmısın? Tds nedir? Ve değerler ne olmalıdır?

14. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tds sıfır isteniyor. Ro sistemdede bunu sağlayamazsınız. Ilave olarak silikat reçinesi baglarsaniz ancak sıfır tds değerini yakalarsiniz. Ben de saka su kullandım. Sonuçları cyano oldu. Zor kurtuldum. Nestle, damla daha çok öneriliyor. Icmek için de kullanmayı düşünürseniz bence ro cihazı alin

15. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    TDS (Total Dissolved Solids ) Toplam Çözünmüş Katı Madde anlamına gelir. Mümkün olduğunca 0'a yakın olması gerekmektedir. RO cihazları doğru ekipman ile 0 tds su çıkışı verir. Çeşme sularında bu değer çok çok fazladır. Bu size çeşitli algler ve yosunlar olarak geri döner. Bu yüzden tds değeri kısmen daha düşük olan damacana sular kullanmak bir çeşit alternatif sayılır

ka2n bunu beğendi.
  16. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Egemen herşeyi açıklamış, damacana olmaz diye birşey yok. Çeşme suyu da olur. Tabi yosuna razıyım derseniz.
    150 tl ye 0 ppm su çıkartan arıtıcılar var. 3-4 filtreli tamamen akvaryuma yönelik.
    Önümüz yaz, akvaryum çok ufak da olsa devamlı su buharlaşacak. damacana suya vereceğiniz paraya arıtıcı almaya bakın.

17. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Tabi akvaryumun ölçüsüne de bağlı Kağan. Örneğin benim 14 litrelik mini tankıma haftalık buharlaşan su ve değişimler dahil 3 litre kadar su gidiyor, 19 litre damacanaya 6 lira desek ortalama bir RO cihazının maliyetine ulaşmam yıllar alır :D

ka2n bunu beğendi.
  18. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    O da var, ama sen gerçekten inanıyor musun o denizi büyütmeyeceğine :) Veya taiwan bee beslemeyeceğine? ( Yıllarca osmossuz baktı insanlar gerçi bu karides konusunda osmosa pek sıcak bakmıyorum :D )

19. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    6 yıllık hobi hayatım boyunca maksimum 60 litre yaptım bilmiyorum bi yerden sonra sevimliliğini kaybediyor bence :p

20. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ben kademeli olarak 750 lt ye kadar çıktığım için:D Benim klasiktir, ufak alırım yetmez, büyütürüm dolmaz, ufaltırım yetmez :koptum::koptum::sopa::sopa:

Sayfayı Paylaş