1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

GRK .. Gas (co2) reduction chamber

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde mekatronik tarafından 2 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Grk yapımı bitti sayılır, müsait zamanda sisteme bağladık mı tamamdır.
    ImageUploadedByTapatalk1443868333.211536.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1443868353.386730.jpg

ka2n, veysel, TencoMelih ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Mükemmel olmuş , bunu laf olsun diye söylemiyorum. Benim kafamdan geçirdiğim şeklin birebir aynısı. Elinize ve emeğinize sağlık.Bu ürün bence iyi iş çıkartır.

Hakan elimde aynı redüktörden var. Eğer mümkünse üst kısım ve bağlantı parçasından yaptırdığın yere bana da birer adet hazırlatabilir misin acaba ?

üst kapak.JPG Bu parça

Askı.JPG ve bu parça

Delik açma, yapıştırma işlemleri ile uğraşmana gerek yok. Bana sadece ölçülü parçalar hazırlansa yeter.

Alparslan, TencoMelih ve harfuzmani bunu beğendi.
  3. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Mod arkadaşlar bu GRK konusunu bir yerlerden kesip yeni başlık açsa iyi olur sanırım. Harika bir sonuç çıktı ortaya.

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Teşekkür ederim Erdoğan iltifat etmişsin.Çok vaktim olmadığı için özenemdim aslında, boş zamanda daha iyi iş çıkarılabilir.
    Elimden geldiğince yardımcı olurum parça konusunda ne demek.
    Ben lazercide sadece iki parça kestirdim, bir tane yuvarlık pleksi ( reaktörün en üstüne yapıştırdığım), birde ortaya gelecek ve askı vazifesi görecek olan L şeklindeki parça.Diğer malzemeler hazır ürünler, ro dirsekleri vs.
    Ortada boğaz görevini üslenecek parça da pimtaş boruların 32 lik manşonu.
    Tam olarak hangisini istiyorsun ona göre hazırlayalım burdan.

mekatronik bunu beğendi.
  5. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Hakan şimdi aklıma geldi, sen ikinci bir redüktörü kesmiştin. Vidaların bağlandığı parça, pleksi ve lazerde yaptırdığın diğer parçaların tamamı lazım bana.Aslında bende de ikinci bir redüktör var ama onu kesmek istemiyorum.Bazen Aktif karbon v.s. için lazım olabilir diye hazırda tutuyorum.

Üst tarafa yapılacak kap için başka bir şey düşüneyim ben. İlgilendiğin için çok teşekkür ederim. Mütevazi duruşun takdire değer , diğer yandan göz var nizam var ,ortaya çıkan mal meydanda Hakan. Yurtdışında bu ürünün satış fiyatı 90 eu ve senin ortaya çıkarmış olduğun üründen şekil ve işlevsellik adına gördüğüm kadarıyla bir artısı yok.

harfuzmani bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ben işe yaramayan bir reaktörü ucuna yakın kısmından ikiye böldüm.Kapağını vs hep kullandım.İkinci bir reaktör kullanmadım yani.
    Keşke bölerken vs foto alıp konuya koysaydım daha açıklayıcı olurdu.

mekatronik bunu beğendi.
  7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Çalışmasını görmek için sabırsızlanıyorum.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bende öyle...:)

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Gene çok şey kaçırdım galiba

İos tan online

10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Grk nin açılımını yaz da açalım konuyu

veysel bunu beğendi.
  11. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Alm : GasReduktionkammer

İng : Gas Reduction Chamber

Tr : Kalsiyum Reaktörü için Kaçak CO2 Bertaraf Bölmesi

harfuzmani bunu beğendi.
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ismini beğenmedim :)
    Açılımı aslında gaz indirgeme odası gibi bir şey galiba. Dur bakalım bir konuyu tasiyalim da bakarız ismine.

mekatronik bunu beğendi.
  13. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Forumda konular her geçen gün profesyonelleşiyor :portaliseviyoruz:

mekatronik bunu beğendi.
  14. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Bugün kafam çok karışıktı, bir an toparlayıp ne olduğunu net hatırlayamadım. O kadar işimin arasında bu sabah yeni aldığım Ca reaktörünü topladım, öğlen civarı ghl sa4 dozaj pompa ekranı değiştirdim ve akşam üstü de ikinci el olarak aldığım bubble magus memory bat. - rtc entegresi ve bakımı ile uğraştım. Kafa allak bullak oldu. Odamda hobici arkadaşlar ve esnafın verdiği tamir bekleyen alet veya elektronik kart dolu.

Şimdi net olarak anladım nasıl yaptığını. Bilgilendirme için teşekkürler Hakan.

Bir ayrıntı var, belki farkına varmışsındır fakat ben yinede söyleyeyim ; üst kapta reaktör çıkış suyu ve tank suyu birleşip 32 manşondan aşağı akmaya başlayınca suyun medya üzerine dökülmesi gerekiyor, sızıntı şeklinde medyaya yeterince temas etmeden kabın kenarından süzülerek inmesi performans kaybına neden olacaktır. Bu durumu gözlemlemek efektif çalışma açısından yerinde olacaktır.

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Başlığı düzenledim.

mekatronik ve Pennywise bunu beğendi.
  16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Çalışma mantığını net olarak anladım Erdoğan merak etme sen. :)
    Üstteki girişlere dikkat ettiysen birisini özellikle vanalı yaptım ona 400 lt bir kafa motorum var onu bağlayacağım.Sonuçları burdan paylaşırım.
    Bu arada ghl ekran kartını nereden temin ettin acaba? Benim elimdede sıfır aldığım ve ekranı bozulduğu için kullanamadığım aynı dozaj pompasından var, yardımcı olursan sevinirim.

mekatronik bunu beğendi.
  17. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Süper, sonucu merakla bekliyorum. 400 lt/h pompanın debisi fazla gelebilir belki. Mümkünse bir şekilde ( flaşör röle-timer) dur kalklı çalıştırırsan sanırım daha iyi olacaktır. Tabii yine çalıştıktan sonra net sonuç ortaya çıkacak.

Ghl displaylarinin tamamı sorunlu. Bunlardan 4 adet tamir ettim. Kendi kullandığım cihazda bile aynı sıkıntı var. Orjinal display : DEM16228 kodlu alman yapımı birşey. Tr'de bulmak mümkün değil. Ben bunun yerine standart ve her yerde bulunan bir display takıyorum. Bu display orijinalinden çok daha sağlam, kolay kolay bozulmaz. Yalnız biraz daha uzun olduğu için kasanın üzerindeki membran klavyeyi kaldırarak 5 mm kadar kesip uzatmak gerekiyor o bölümü. Ayrıca orijinal display pin bağlantı sıralaması standart değil, benim taktığım ekran için standart tipe çeviriyorum bağlantı değişikliğiyle. Birde aklında olsun, ekran pcb'sinin üzerindeki iletim yolları birbirine çok yakın, bu yüzden bu ekranı eline her havya alanın kesinlikle sökmemesi gerek. Pcb zarar görürse çok sıkıntı olur.

Uyarlanacak display piyasadaki ismi;

16x2 character display. Genelde 5 volt beslemeli olarak çeşitli renklerde bulunabilir. Pcb max. genişlik : 80 mm olacak. Alt veya üst bağlantı olabilir, yandan olmasın.

Bulamazsan veya aramak istemezsen elimde hazırda var. Onu gönderebilirim.

Ekranını bugün değiştirdiğim SA4 :

image.jpg

Dikkat edersen display sola doğru genişletilmiş şekilde duruyor. Eğer elektronikten anlayan bir tanıdığın varsa ayak bağlantılarında yapılması gereken değişikliği çizerek sana gönderebilirim.

En kötü ihtimalle gönder bana, ben değiştireyim. Yalnız bana vakit vermelisin, özellikle membran alt boyasını düzgün şekilde sökmek çok külfetli bir iş.

Montimahir ve harfuzmani bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Erdoğan buradan bakınayım dediğin şekilde, bulmazsam seni rahatsız ederim.
    Dün grk için son düzeltmeleri de yaparak sisteme dahil ettim.

19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Giren suyun ph değeri 6.2 Grk dan çıkan suyun ph değeri kaç oluyor ?
    Birde girmeden ö ceki ve çıkınca kh değerleri ?

20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Aklımda ufak bir modifiye daha var, onu da yaptıktan sonra ölçümlere geçerim.

Sayfayı Paylaş