1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Geçmeyen Sakal Yosunu

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde kosonof tarafından 2 Kasım 2018 başlatılmıştır.

1. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    herkese selam. nedenini birtürlü bulamadım ve geçmiyor. reaktörde rowaphos, uv, sık su değişimi, akıntı miktarının arttırılması, r.o filtrelerinin değişimi. bilinen her yolu denedim ve artarak devam ediyor. kazıdıkça ertesi güne yeniden oluşmaya başlıyor. gün be gün artmaya da devam ediyor. sanırım son çare fauna marin ltra algae x. net üzerinden satışını yapan yer bulamadım. elinde olan veya satışını yapan yeri bilen varsa ya da başka tavsiyesi olan varsa yardımcı olabilir mi? yoksa 15 güne alıcam elime bi balyoz patlatıcam akvaryumu.

2. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    sakal yosunu tatlı suda olur fotosunu kayabilirmisiniz?. Organik atık miktarınızı azaltmak için Biodigest ampul kırın suyun içinde

3. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
  4. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Önceki tankımda yaşadığım Bryopsis sorununda Pfizer'in Flucan adlı ilacını kullanmıştım. Sadece Bryopsis değil diğer yosunları da kurutmuştu. Bunu kesin bir çözüm olarak önermiyorum, kendi kullanımımda başarı sağladım ancak her tankın kendi değişkenleri mevcut. Detaylı olarak aşağıdaki konuyu incelemenizi öneririm.
    https://www.reef2reef.com/threads/bryopsis-cure-my-battle-with-bryopsis-using-fluconazole.285096/

Not: İlaç genital mantar ilacı, akvaryum için gerekecek dozu eczaneden satın alırken eczacıya açıklama yapmanız yüzünün şeklinin düzelmesine yardımcı olacaktır :)

kosonof ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    hocam ürünün cidden etkili görünüyo. yalnız anlamadığın bir kapsül ilaç kaç mg ve galon başına ne kadar kullanacağımız?

6. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    şimdi çözdüm. başlangıç, litre başına 9 mg. sanırım başlanınca hastalığı atlatsak bile ufak dozlarda devam etmek gerek.

7. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Ben litre basina 5mg kullanmistim. Bir kapsul 150mg etken iceriyor yani bir kapsul 30 litre icin. Siz hacminize gore ayarlarsiniz. Kullanmadan once aktif karbon var ise cikarttiktan sonra tek doz girip 1 ay bekleyin. Duruma gore devam eder ya da bitirirsiniz. Devam etmeyecekseniz su degisimi ve karbon ile ilerlemek gerek.

kosonof bunu beğendi.
  8. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Bugün dino x in üçüncü dozunu tanka girdim. En ufak bi azalma yok. Normal midir? Uzun süreli bir tedavi midir? Sanki önceki konularda 2 3 dozda halledenler vardı gibi hatırlıyorum.

9. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Dino x her türlü yosuna karşı etkili olsa da esas kullanım amacı dino. Diğer yosunları gidermek için çok uzun süre kullanılması gerekiyor. Dino için kullanırken sakal yosunlarını cılızlaştırdığını gördüm ama tamamen bitirmesi için maks kullanım süresinin yeterli olacağını sanmıyorum.

kosonof bunu beğendi.
  10. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Peki hocam ne yapmak gerek?

11. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Ezbere ürün kullanmak yerine öncelikle yosunu ne tetikliyor onu bulmanız lazım. Fosfat ve nitrat testlerinizi yapın, ro çıkışında tds ölçün.

Kayalar caribsea sanırım, 0 mı almıştınız?

kosonof bunu beğendi.
  12. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    hocam nitrat sıfır. tds de sıfır. flolar yeni. kayalar da sıfır caribsea. fosfat test kiti bulamadığımdan ölçemedim ama yaklaşık 1 aydır reaktörde rowaphos var.

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fosfat' ı da büyük ihtimal sıfır ölçeceksiniz, çünkü sakallar sürekli tüketirler. "Fosfatım sıfır neden sakal var" dersiniz. Yeminizdeki fosfor oranlarını kontrol edebilirsiniz. Yemlemeyi ciddi azaltıp gözlem yapabilirsiniz.

kosonof bunu beğendi.
  14. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Hocam iki günde bir, bir tutam yemliyorum. Balıklar aç kaç haftadır.

Sayfayı Paylaş