1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fritz Zyme 460 Tuzlu Su Akvaryumu Bakteri Kültürü

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde muzaffer6292 tarafından 12 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Levent bey haklısınız benide bunaltıyor bazen :) çok detaylı bilmeye gerek yok nihayetinde ama genelde forumlarda bir bilgi kirliliği var malesef yıllar önce deneyimli bir hobici bir başlığa bişeyler yazıyor 10 sene herkez aynı şeyleri ezberden yayın dolayısı ile herkezde uygulamalarını bu yanlışa göre ayarlayıp eziyet çekiyor ama bunları düzelteceğimiz yer yine bu forum gibi nezaket çerçevesinde herkezin düşünce ve araştırmalarını paylaşacağı ve tartışacağı ortamlardır.
    Derinlemesine olmasa bile yüzeysel olarak bu bilgileri paylaşmamız lazım yoksa yeni hobiciler hep aynı ezberler ile devam edecekler malesef .
    Örnek suyun oturması lazım,kayaların kızarması lazım gibi klişelerden bahsediyorum.
    En çokda şu suyun bir otursun cümlesinin hayranı ve hastasıyım bu cümlenin gerçek anlamını bilen bir tane esnaf varmı bu piyasada acaba Deniz beyi ayrı tutarak söylüyorum.
    Adamlar 10 günde sps akvaryumu kuruyor yurt dışında bizde hobiye yeni başlayanların aylardır suyu oturacakda adamcaz balık koyacak :)bide kayalarının kızarmasını bekleyecek sanki coraline alg güzel bişeymiş gibi ya bildğin para düşmanı bir zararlı alg işte:)

zipkinteam, Ahmet Solmaz ve harfuzmani bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Valla onur bey kimya yüzünden fen bölümünden tm bölümüne geçtim.
    Ama aklıma halk ağzı şu geliyor. Süt iç kemiklerin gelişir. :) Yillarca kalsiyum içeriği olduğundan bahsettiğimiz sütün spslerin gelişimine faydalı olması bence normal sonuç olur. Cahil aklıma uyuyor.

Balda da bolca e vitamini var. Geçen fatih diyordu fire clownfishler sapıttı diye. E vitamini Sperm gelişimi için faydalı. Balıkların düz duvara tirmanmasi normal. Hatta köpekbalığı olsa saldirabilir bile :)

Amaaaa işin diğer durumu karbon. Orası beni bozuyor. Lazımsa dokelim, gereksizse bekleyelim.

3. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Akvaryumda karbon dozlama ile ilgili kafama takılan birkaç nokta var. Kendim KZ ZeoStart kullanıyorum. Organik karbon kullanımı ile sudaki bakteri popülasyonunu beslemek hedef alınmakta. Burada da bakterilerin hücresel olarak %50 karbon, %20 oksijen, %14 nitrojen, %8 hidrojen, %3 fosfor ve kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve sülfür olmasından yola çıkılmış. Burada Zeovit metodunda tercih edilen denitrifikasyon bakterilerinin çalışmasından öte bakteri popülasyonunu arttırarak sudaki nitrat ve fosfatın bekteri hücrelerinde kullanılması ve bu bakterilerin kuvvetli skimming ile sudan uzaklaştırılması oluyor. Keza aynı şekilde heterotrof bakteriler de sudaki organik atıkları parçalayarak bu işleme yardımcı oluyorlar. Ortaya çıkan organiklerin bir kısmı aktif karbon, amonyak ise zeolit tarafından tutuluyor.
    Benim merak ettiğim ise gerçekte denitrifikasyon bakterileri akvaryum ortamında gerekli mi? Bir de uygulanabilir mi? Çoğu denitrifikasyon bakterisinin fakültatif anaerob olduğu belirtilmiş. Bu durumda akvaryumda derin kum yatakları harici çok efektif olmayacakları söylenebilir mi?

Ahmet Solmaz, YIKIKTEMO ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Peki biri açıklasın votka yöntemi kullanıldığında neden nitrat ve fosfat düşüşü olur?

Düzenleme: 6 Mayıs 2015
    Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üsteki Mert'in mesajı çok güzel ve aşağı yukarı aynı sorular kafamda olurdu.

Fatih'in bu sorusu da çok güzel soru, merak ettim şimdi bak.:)

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  6. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Söylediklerinizde çok haklısınız, herzaman yeni şeyleri denemek lazım.
    Suyun oturmasına gelirsek, hazır oturmuş suyla değil 10 günde 2 günde bile sps ekleyebilirsin. Ama yeni sıfır suyla kurduğun tankta su tabiki oturacak, döngü oluşacak, çıkan azot sudan uzaklaşacak. Sps ler için özellikle su dengesini bulacak..

7. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Aslinda herhangi bir organik karbon kaynagi (sirke, seker) bakteri populasyonunu uremeye tesvik icin kullaniliyor. Yukarida da yazdim bakteri hucresi %50 karbon molekulunden olusmakta ancak bunun yaninda nitrojen ve fosfat da bulunmakta. Cogalan bakteriler bu molekulleri sudan alip kendi hucrelerinde kullaniyorlar ve protein skimmer ile bakteriler ile birlikte bunlar da tanktan atiliyor.

Montimahir, Onurs, harfuzmani ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bana menemen yapabilecek varmı? Karnım acıktı malzemeleri sayarmısınız ne lazım materyal olarak menemeni oluşturmak için

YMR_AY bunu beğendi.
  9. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Burda bir de su soru var. Karbon dozlayarak cogalttigimiz bakteriler hangileri? Cyano ve dino da beslenmiyor mu karbonla? Bakteri turlerini cyano ve dino karsisinda baskin tutmak icin periyodik bakteri dozlamak gerekli mi? (Zeobak biomate gibi)

Onurs bunu beğendi.
  10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz evet N,P sadece gaz olarak atılmıyor akvaryumdan aynı zamanda bakteri bünyesinde veya yeni oluşan skimmerin yakalayabileceği organik bileşiklerlede atılıyor sistemden.
    Genel kanı oluşmuş nitrat ve fosfat seyiyeleri PS ile düşürülemez konusuydu. Bu noktayı bugüne kadar herhangi bir forumda vurgulayan görmemiştim teşekkür ederim.
    Tabi burada benimde sormak istediğim bir soru var madem PS oluşmuş nitrat ve fosfatı sistemden atamıyor ozaman ozaman yüksek nitrat ve fosfatlı akvaryumlarda özellikle marin tanklarında örneğin 40 nitrat sürekli uğraşılmasına rağmen hep aynı kalıyor?(taa ki carbon organik karbon dozlanana kadar)Oysaki yemleme devam ettikçe nitratın inanılmaz şekilde artarak yükselen bir grafiği hiç düşürmemesi gerekmezmi? temo3

Bunu sorunun cevabı yukarıda var aslında organik karbon bakterioplankton ilişkisi bu noktada ek olarak alkolün bu bakterilerce daha rahat besine dönüştürülebilen bir karbon kaynağı olması..Asıl önemli olan oturmuş ve doğru kurulmuşş bir sistemin neden nitrat ve fosfat sorunu olsun ve neden harici karbon ile bakteri popülasyonunu hızlı ve ani çoğalmaya teşvik ediyoruz . Votka ile azdırdığımıza göre bu bakteriler zaten akvaryumumuzda bulunuyorlar.

Bence nitrat ve fosfat oluşumunun önüne nasıl geçeriz konusunu başka bir başlıkda ciddi şekilde detayları ile irdeyelim.

zipkinteam bunu beğendi.
  11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ne lazım bana

2 domates
    2 biber
    2 yumurta

Şartım
    ben öyle bir menemen yapmak istiyorum ki kullanacağım tüm malzemeler dünyada yetişebilecek en iyi kaliteye sahip en iyi domates en iyi biber en güzel yumurta olmalı

Ben elimdekilere baktım 1 domates tohumu, 1 biber tohumu 1 adette civciv var.... Eee açım suyum var hava var yaşıyorum ama açım. Karnımı doyurmam lazım önce domatesi büyütmek lazım. Biberi ekmek lazım. Sonra civcivi besleyip yumurtlayacak hale getirimem. Nasıl yapacağım bunu? Dayanabilecekmiyim besinsizliğe. Kaç gün yaşarım su ile hava ile.

Plan
    Önce;

Domates için bana önce toprak lazım var ama her toprakta yetişirmi acaba bu ufacık tohum nasıl sudan ihtiyacı olan nedir?

Azot
    Fosfor
    Potasyum
    Kalsiyum
    Mangan
    Kükürt
    Demir
    Çinko
    Bakır
    Bor
    Molibden
    klor

EEE tohum bunları topraktan nasıl tutacak ta dalları ışığa doğru yükselecek acaba bu işi sadece bunları sağlayan toprak mı yapacak.... Kaşıkla ağzına tıkacak bebek domatesin.
    Bakteri....

Bu işi doğada sadece ve sadece besin zincirinin en başı ATOMlarla oynama kullanma kaabiliyeti olan ENERJİYİ bunları tutabilen BAKTERİ yapabilir. SADECE
    Adamlar uzayda hayat varmı deyince hepimizi UFO hikayesi bekliyoruz. Ortada koskoca gezegen var, element var, buz kristalleri var, Işık var ee hayat nerde nerde bunları işleyecek....

Nitrifikasyon toprakta ne ise suda da o (HEM TATLI HEM TUZLU) sadece değişime uğramışlar.
    Denitrifikasyon toprakta ne ise suda da o (HEM TATLI HEM TUZLU) sadece değişime uğramışlar.

Önce bakteri (Sayamıyacağımız kadar ölçemeyecğimiz kadar karışık sayıca fazla canlılar) === sonrası alg .... Yani domates ee hani domates kendi azotunu kullanamıyordu.

Önce bakteri nasıl yaşarı bulmamız lazım değilmi Domatesten önce.... Ne karışıkmış yaw.... Biraz kafa yorun..

Kapalı sistem akvaryum kurmak demek Marsta olan elementleri kullanarak yaşam kurmayla hiç bir farkı yok. Dünya bizim bildiğimiz soluduğumuz yer değildi milyarlarca yıl önce. Bakteri vardı. Havanın dengesini kurdu yıktı kurdu yıktı kurdu yıktı...... Dengeyi kurana kadar. Dengeyi bozanda hep besin zincirinin tepesindeki olmuştur. Biri alır aslan balığını o denizden bu denize atar. Kurcalar.

Strerilize toprak aldım, tüm elementleri tam. Verdim nitrifikasyon bakterisini elimle. Ektim tohumu verdim suyu.... bekliyorum. Bakteri 100lerce koluyla ortamdaki

Azot
    Fosfor
    Potasyum
    Kalsiyum
    Mangan
    Kükürt
    Demir
    Çinko
    Bakır
    Bor
    Molibden
    klor

kollarıyla tuttu boyutunu büyülttü beslendi.. boy attı keratalar. birden ağırlığı 100 katına çıktı

işte tam bu zaman tohum bunları yakalamak için kabuğunu kırdı kolunu çıkardı. Bakteriyi YEDİ boyu 1mm den 5 mm çıktı
    .... Bakteri eksildimi? Topraktaki Element eksildimi acaba? Sonucum ne kuru ağırlığı 1mm olan domatesim 5 mm oldu.

:)

Umarım hala nitrata fosfata takılan arkadaşlara biraz bişeyler çağrıştırmıştır. BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME.....
    BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME.....BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME.....BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME..... BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME.....BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME.....BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME.....BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME.....

Ya ortada domates yoksa?
    BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME.....BAKTERİ BESİN ENERJİ BÜYÜME..... ne olacak? Nasıl dönüştürülecek zararlı patojene dönüşmeden.

ee eksikler nasıl tamamlanacak üreyecek bu bakteri sonu yokmu tükenme payı yokmu? KARBON nerde

Sen zincirin bir başını kur sonra sonunu Hayat için gerekli şeyler ortada.

İşin güzel tarafı bizim beslediğimiz canlıların hiç birinin bakteri olmadan karnının doyamayacağını kemik oluşturamayacağını büyüyemeyeceğini denge kuramayacağını anlamaktan geçiyor. Verirsin karbonu sürece hızlandırırsın kim besleniyorsa bir süre sonra denge bulunur. Dünya 1 günde olmadı... Akvaryumda olmayacak. Hızlandırmak elinizde lazım olan şeyler belli en önemlisi SABIR.

E şimdi soracaksın Benim tankım marin kumum yok kayam yok. Balıklar yaşıyor. Nasıl?

Havam var suyum var hanım beni uğraştımadan almış domatesi biberi yumurtayı vemiş ısı ENERjisini. Yapmış koymuş önüme Yedim off misss...

Bunun geri dönüşümü var :) Kanalizasyon olmasa şehirler ne halde olurdu acaba?

Kanalizasyonun var Protein skimmerın su değişikliğin.... Besleyende varsa oh mis. Ne işi olur yellow tangin bakteriyle. Heteototrof yaşam ....

MilesDavis, burak ozu, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Peki ihtiyaç fazlası Domates toprağa düşünce ne olur. Nasıl yok edilir. Gene Element mineral parçalayıcı bakteriler domasetin vücudunda barıdırdığı tüm element mineralleri çözerek toprağa geri kazandırılır. Yani Kuru ağırlık yok edilip malzemeler toprağa geri koyulur. Peki bunu yapan bakteriye ne oluyor bu döngüde. Bakteri tuttuklarıyla hep yeniyor içiliyor. Karşımıza vücudu olan bir nesne çıkıyor. Başarılı bir deniz akvaryumunda ORTAM alıştırıla alıştırıla karbon bazlı bakteri beslemesi ile çok iyi işler çıkar. Çark işler. Çark ne zaman bozulur.
    Matematik ile oynandığında.

Bir anda balık sayısı 5 ten 15 çıkarsa. Daha çok bakteri daha çok oksijen daha çok hidrojen (Enerji) gerekir. Ama gene düzen kendi ihtiyaçları doğru materyallerle tekrar zamanla bulur.

veysel, Pennywise ve muradtekin bunu beğendi.
  13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Peki o zaman biber ve yumurta nereye gitti.
    Fatih gözünü seveyim iki gram aklım vardı onu da aldın başımdan. :D

Montimahir, veysel, YMR_AY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Denizde bunları sağlamak inanın toprakta sağlamaktan 10 kat daha zor. Tuzlu suda Oksijen çözülmez uğraşırsın. Çözmek için ısı ayarlarsın. Yoğunluk yani 1025 sodyumun etrafında barındırdığı doğru materyallerle olur. Yoksa al manavdan Sodyumklorürü (yemek tuzu) bas suya al sana 1025..... Doğru üretilmiş tuz burada devrede. Plan plan plan..... Bu hobiyi çok seviyorum.

15. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Votka yönteminin bulan kişi olan Jorg Kokott dahil tam olarak hangi bakterinin tetiklendiğini net şekilde söyleyemiyor genel hatları ile heterotrophic bakterioplankton ve algleri besliyoruz.
    Tabiki akvaryumumuzda anaerob bakteri hiç yok değil çok gezenekli suyu emme kabiliyetine sahip kayalarımızın içlerinde mevcutlar ve yine bazı araştırmalarda akvaryumumuzda fakültatif aerob ve anaerob bakterilerin bulunduğunu okumuştum ama bizi asıl ilgilendiren kısım aerob bakteriler çünki anaerob bakterinin istediği ortamı hava motoru veya ps kapatarak yakalama şansımız bulunmuyor sadece derin kum yatağı ve denitratör kullanımında olası.
    Anaerob denitrifikasyona katkıda bulunan bakteriler ile bizim karbon dozlamamızda denitrifikasyona karkısı bulunan bakteriler nedense sürekli aynı şeymiş gibi bahsediliyor ama değil.

Zeovit sistemle alakalı düşüncenize bişey yazmamamın nedeni bu konuda henüz bağımsız bilimsel bir araştırma görmedim ben zeovit kapalı sistemde mercanı normal besinlerini limitasyona uğratarak alternatif beslenme metotları ile beslenmeye zorlayarak canlının floresan protein üretimini arttırmak.bunu yaparkende yan etkileri olarak nitrojen ve fosfat olmadığında kalsifikasyonun artması ile büyüme ve polip açılımında artış gibi güzel sonuçlar çıkıyor ortaya

korkmaz33, veysel, YIKIKTEMO ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bak işte Sps kol çıkarıyor. Kökleri bunlar. Neyi yakalıyorda büyüyor. Onur arkadaşımızın yazdığı gibi bakterplankton. Koloni.... Sadece bakteriyi onun değil kuru ağırlığına aldığı karbonu azotu potasyumu kalsiyumu yiyor. Bu döngü için daha çok bakteri şart. Skimmer dışarı atar, uv kullanırsın ozon kullanırsın öldürürsün.

Ölçtüğünüz nitrat fosfat neden sıfır olmalı..... Hep söylüyorum. Neden, İşlenmemiş yogrulmamış besin zincirine dahil edilmemiş havada yüzen kalmamalı. Bunu yapacak her şeyi bir bağ kurarak toplayıp kaşıkla diğer canlılara aktaracak olan bakteridir. Yoksa suda besleme yaptıkça suya hava verdikçe suda hep Nitrojen ve Fosfor her daim var. YOK olamaz.

Askıda kalmamalı.

Askıda kaldığında bakteriler yetmediğinde kalanı algler kullanır. Yosun yapar tank, cyano türer. Fotosentez yaparlar solunum yaparlar kapalı sistem sudaki o2 Co2 seviyelerini bozarlar.

Göreceksiniz besin askıda kalmadığında. bu işi sadece bakteriler yaptında. Yosun derdiniz olmayacak, Ph derdiniz olmayacak, büyüme tam hız devam edecek. Alkanite oturacak.

Tankta fazla NO3 ile alg çoğalması ve sonrasında bunların ani ölümleri saatli bombadır. Esas mesela burdadır. Ölü alglerin geri dönüşümü çok tehlikeli işlemdir. Bu yüzden refigium çok dikkat ister. Saatli bomba....

Neyi niçin ve neden yaptığımızı en iyi şekilde bilmeliyiz ki sağlıklı bir ekosistemimiz olsun.

Fatih çok baş ağrıttın, ne alakası var başlıkla diyeceksiniz. :)

Denitrifikasyon çok ama çok önemli ve idamesi çok zor. Hazır materyal üretilmiş getirilmiş en iyi üründür Fritz 460 ZYME. şimdi konsantreside mevcut muş.... Denemek lazım. Tabi ihtiyaç varsa.

veysel, YIKIKTEMO, muradtekin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu ürünle ilgili bir kaç kişi sıkıntı yaşadı.

Geçen seneki toplantımızda Özgün arkadaşımı çok takdir ettim.

Bir soru sordu esnaf arkadaşımıza

Gözlerim açıldı bir anda :)

Biodigiest almak için gitmiştik. SON kullanım tarihini sordu. Paketlerin üzerinde yazmıyordu.

İlginç bir durum bilinçli tüketici olmak budur.

Fritzin bazı partileri maalesef son kullanım tarihi geçmiş yada bozulmuş ürün denk geldi kimine....

Alırken soralım arkadaşlar bilinçli tüketici olalım. Bozuk bir ürün yarardan çok zarar verir.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Frag tankı kurduk diyelim, tuz 2-3 saat karışsa ve canlılar ilave olsa, kum, kaya ve sump olmasa, 8. gün mercanlar büyüme uçları atsa veya frag yapıldığı için frag taşını sarmaya başlasa ne olur? Bakteri sps yaşamının mimarı ise geldiginde gördüğün büyüme uçları nedir? Sıfır bakteri ve zaten yerleşecek alanda yok. Bu bakteriler patates olmasın? :)

19. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Sps %70 oranında kendi işini kendi görür bu yüzden muazzam canlılar ışık oksijen akıntı yeter

Sisteminin tıkanacağı bir nokta gelecek Temel abi

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    En başından tıkanmıyor da sonra neden tıkanmıyor aynı düzende gidince? Ne olacak?

Sayfayı Paylaş