1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Frag Taşı Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU
    Babam dökümcüydü benim.hep anlatırdı kumdan yaparlarmış kalıplarını o günler geldi aklıma.paylaşım için teşekkürler.

Okurt bunu beğendi.
  2. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Geçen bir akraba ziyaretinde hanım akrabalar kendi aralarında bu kış halk eğitimde seramik kursu açılıp açılmayacağından bahsediyorlardı. Aklımız fikrimiz akvaryum olunca benim radarlar açıldı tabi, geçen sene bu kurslara katılmış ama fazla devam edememiş akrabam biraz da yarım yamalak bilgisi ile normal yemek fırınlarında da sertleştirilebilen hamurlar olduğundan bahsetti. İyi bildiğim bir şey var ki gerçek seramik 1000 derecenin üzerinde fırınlarda sertleştirilebilen bir madde.

Ama bu hamur normal mutfak fırınında 140 derecede sertleşen polimer bir hamur internette şöylede bir link buldum Belki biraz pahalı olabilir ama istediğiniz gibi kolayca şekil verebileceğiniz sonra sıradan mutfak fırınında pişirip kullanabileceğiniz bir frag taşı fena olmazdı. Özellikle canlı kayalar üzerindeki doğal deliklere cuk oturan frag taşı yapımında kullanılabilir diyorum ???

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    seaman038 ve halilkocan bunu beğendi.
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi aslında 62 gr ama hacmi ne acaba yani ebatları sitede bilgi yok ağır mı çeker hafif mi nasıl bir hamurdur bu sonradan salınım yaparmı acaba ? Bazı özel yerler için kullanılabilir bence.

4. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Bir fimo paketi 56 gr. ağırlığında ve 55 x 55 x 15 mm ebadındadır şeklinde bir ibare var.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Onu görmemişim teşekkürler. Baya da ufakmış :eek:

6. Murat Keskin

Murat Keskin

İsim:
    Murat Keskin
    Ne marka portland cimento vede edindiginiz yeri paylasma sansiniz var mi acaba

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Temel abi ben bunu 2 senedir kullanıyorum hiç bir sorun yaratmıyor ek olarak sadece şu aşamalardan geçiriyorum

Yaz dönemi yapıyorsam kalıptan çıkardıktan sonra 2 gün güneşin altındd bekletiyorum
    Kış dönemi yapıyorsam kalorifer peteğinin üzerinde 2 gün kurutuyorum
    Daha sonra 90 dereceye fırını getirip 15 dk fırınlıyorum fırınlama işleminin en güzel tarafı en ince noktasına kadar kuru alan bırakmadan sıkılaştırıyor bu sayede salınım yapma ihtimali çok düşük oluyor
    Selamlar

veysel, burak ozu, Burcu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ben yaptigimda uzerinde toz kaldi ilk kurutma isleminden sonra taslari yikayip sonra firinlama yapsak ne dersin ?

veysel bunu beğendi.
  9. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Burak o tarafı atlamışım kardeşim
    Kullsndığım silis dediğimiz kum ciddi oranda taşa yapışmakta kalıptan çıkarttığım ilk zaman çeşmenin altında diş fırçası ile yıkayarak daha sonra kurutma ve sonrasında fırınlama yapıyorum

veysel ve burak ozu bunu beğendi.
  10. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Ahmet Bey, kullandığınız çimentoyu internet satışı olan bir yerdenmi alıyorsunuz, link vs. varmıydı, paylaşabilirmisiniz?

vicia ervillia bunu beğendi.
  11. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Ben tekzenden almıştım açık satıyorlardı baya uzun zaman oldu öğrenip bilgi vereyim size oktay bey

Oktay Kuştutan bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Beyaz portland çimento her ardiyede satılır bulabilirsiniz kolayca.

seaman038 ve Oktay Kuştutan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş