1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Frag Almak

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 20 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Gerek poliplerde gerekse mantarlarda frag almak, çoğaltma için en çok kullanılan yöntemdir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şunlardır. Canlıları bulundukları kayadan ayırırken en az zararı vermek, canlıları olabilecek en kısa sürede yapıştırıp geri suyun içine koymak ki bir başka değişle su dışında olabildiğine kısa tutmak ve canlıları yapıştırırken zarar vermemek. Bu nedenle fraglama yapmadan önce elinizi bu işe doyurmak için önce ıslak bir karpuz çekirdeği ile denemeler yapmanızı ve işi kaptıktan sonra canlılara geçmenizi öneririm. Ben işlemi yaparken kaya parçası kullanmadım çünkü bu halleri ile akvaryuma koymayı ve gerekirse kısa vadede yerlerini değişmeyi planlıyorum ama siz bir kaya parçasına da yapıştırabilirsiniz ayni yöntemle. Prosedür şöyledir arkadaşlar ;

İhtiyaç duyulan miktarda yapıştırıcı kesilir.

Homojen hale gelene kadar karıştırılır.

Fragların büyüklüğüne göre parçalara ayrılır.

Parçaya piramit şekli verilir.

Cımbız yardımı ile ortasına ihtiyaç büyüklüğüne uygun bir boşluk açılır.

Fraglanacak canlı boşluğa yerleştirilir.

Dikkatlice kenarlar kapatılır.

Ve fragımız hazır :)

Bu işlem tüm fraglar için tekrarlanır.

jam, burak ozu, veysel ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Frag Almak

Harika net anlatım ve görsel olarak olay budur diyen konu olmuş Özgün tebrikler. :helalolsun: Açıkçası yapıştırdığın canlılar gerçekten küçük ve zor canlılar ben ince işte biraz zayıfımdır ama süper yapmışsın.

Fraglar oldukça sağlıklı iş bitiminde bravo.

Yanlız o fragları dizdiğin tepsi mi diyelim her neyse o nasıl bir şey bayıldım ona ben. Müthiş güzelmiş pleksi ve mıknatısla yapışıyor sanırım?

caner çaylak ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Ellerinize sağlık çok güzel açıklamışsınız fakat bir şey dikkatimi çekti. Zoa'yı çıplak elle fraglamışsınız. Özellikle Zoa'ları fraglarken eldiven kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü zoa'lar dünyada zehirleri kuvvetli sayılı canlılardandır. Ayrıca gözlükte kullanmalısınız. Çünkü zoaları keserken kendilerini korumak için zoa'lar bir sıvı püskürtebilir. Bu da kör olmanıza neden olabilir. Olmaz demeyin. Dünyada bir çok örneği var. :)

reis, ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

İsmi frag tutucu ( fragholder ) abi. Fiyatı 20 dolar civarlarında. Bir de aparatları var fragları yapıştırmak için ama ben kullanmadım onları. Zaten akvaryuma da ters koymuşum, sen söyleyince farkettim, kulak kısımları aşağıda olmalıydı :crazy1:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

http://www.akvaryumportali.com/sps-...sp-eceli-yaklastiranlar-neden-guzel-8367.html

Konuyla ilgili açıklayıcı bir makalemizi eklemek isterim çünkü özellikle denizlerde 'Güzel olan eceli yaklaştırandır' genelde.

Özgün;

Nefis bir alet, edinmeye çalışacağımdan hiç şüphen olmasın.:)

6. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Titiz bir çalışma, detaylar için teşekkürler.
    Bende frag tutucuyu çok beğendim. Gerekli malzeme temin edilirse yapılabilir gibi.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Merhabalar Özgün Bey,

''İhtiyaç duyulan miktarda yapıştırıcı'' başlığı altında kullandığınız, kestiğiniz yapıştırıcı nedir? Frag kutusu gerçekten hoş.Bu fikri farklı bir sebep için düşünmüştüm.Hazırları varmış.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben de bir ekleme yapayım, Epoksi parçalarını birçok sayıda önceden hazırladın ama donma yapabilir bazı markalar hatta çoğu donar fazla bekelemez ısınıp hazır olduktan sonra.

gokyuzucu bunu beğendi.
  9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Toygar Bey inanın ki markasını bilmiyorum. Bir dönem almıştım ama paketini açıp atmışım. Su ve hava geçirimsiz bir pakette saklıyorum. Ancak içeriğinin çift bileşenli bir tür epoksi olduğunu düşünüyorum. İki bileşen birbiri ile karıştırıldığında donuyor ve taşlaşıyor.

Temel Abi donma süresi konusunda haklısınız, uzun süre yumuşak kalabilen bir bileşik değil bendeki malzeme de. Ancak tüm fragları yapıştırmaya hazır hale getirip işe başlanırsa, elinizin ince işlere yatkınlığına ve önceden yapıştırdığınız karpuz çekirdeği sayısına göre bir seferde 5-6 frağı yapıştırmak için yeterli süre oluyor.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim.İlerleyen zamanlarda ihtiyacım olacağını düşündüğüm bir bilgi.Zamanı geldiğinde daha derinlemesine araştıracağım muhakkak.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mercan yapıştırmakta kullanılan ama akvaryuma uygun solvent içermeyen epoksi yapıştırıcıdır mesajda yazdığım gibi. Tuzlu su esnafında bulunur. Bazı mercanların yapıştırılmasında cazip olmadığı da olur mesela Leather gibi onlarda 504 hızlı yapıştırıcı kullanılır.

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bazen tutamayıp kendimi aslında henüz hiç ilgilenmemem gereken konulara giriyorum.Mazur görün beni.Henüz su bile bulunmayan akvaryumum ne yazık ki hayal gücümü engelleyemiyor.Arta kalan zamanlarda böyle ufak tefek bilgileri arşivliyorum kendimce.Zamanı gelince daha derin araştırmalarımda bana kılavuz olması için.Özeniyor insan sizlere.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yahu kardeşim bıktık senin her işi kusursuz yapmandan yaa.:der: Bir kere de bir işi bu kadar güzel yapmada ''bak Özgün şunu yanlış yapmışsın'' diyelim.:)

Kardeşim eline emeğine sağlık işin şakası bir yana gene döktürmüşsün. Bu yollar helal olsun sana.super:gif

14. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Teşekkür ederim Olcay Abi, valahi senin bu sözlerin de bende alışkanlık yaptı, sıgara gibi arar oldum övgülerini :em: Elimden geldiğince ve dilim döndüğünce detay vermeye çalışıyorum ki diğer internet sitelerinden farklı olarak araştıran ve öğrenmek isteyen arkadaşlara anlaşılır bir kaynak olsun. Değinmeden de geçemeyeceğim, açmış olduğum istisnasız tüm konuları bulabileceğiniz TEK adres Akvaryum Portalı - AKVARYUM PORTALI dir. Sevgiler saygılar dans:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Resimlerde mi bir sıkıntı var yoksa bende mi?

:(

16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Resimlerimizin yüklü olduğu sitede ufak bir sıkıntı var, bugün içinde sorunun giderilmesini bekliyoruz. Sizde bir sorun yok :)

17. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Bende mercanları yapıştıracak arkadaşlara bir nebze yardımcı olabilmek için bu videoyu çektim. 720p seyredebilirsiniz.

[video=youtube_share;k6ZXNFxIL_Q]http://youtu.be/k6ZXNFxIL_Q[/video]

Saygılarımla...

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet evet, aynı ben. bakınız : overflow 1, overflow 2, overflow 3... :heyo:

Vallahi üstadım tebrik ediyorum.

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Görkem video gerçekten de harika olmuş, Hollywood u aratmamışsın, gerçekten de ŞIK ! :ay:

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkem video için teşekkürler süper olmuş. Frag işinde olay budur. Videoyu Anasayfa üzerinden de yayınlayacağım.

Ellerine sağlık.:)

Sayfayı Paylaş