1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fosfat Sorunu için Ne Yapılır - Bu Yöntem Doğru Olabilir mi?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Mesut senin akvaryum bayağı düzelmeye başlamış zannadiyorum bi 15 gün oldu çivilri asalı dimi. Öyleyse benim daha fazla beklemem gerekecek diyorum.

Hafat sonu kayalara fırça atıp suyu değiştirmek vardı ama musluk suyuyla doldurmak istemedim akvaryumu bu yüzden gittim kendime bir RO cihazı aldım. bu gün yarın bağlantısını yaptırıcam cihazın günlük su üretmesi 280 lt yani benim akvaryumu 2 günde dolduracak.:F
    Çiviler halen bu süreçte ilk kulede duruyor.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selim bırak Allah'ı seversen. Çivileri 2 saat tutmuşsun akvaryumda bize 6 gün oldu diyorsun.:D Eğer tam düzenli uygulasaydın gram yosun kalmazdı akvaryumda şimdiye kadar. Ro cihazı iyi seçim ve kurtuluşun olmuş açıkcası. Tabi camlar yeşil yosun oluyor ne yapayım diye sormazsın inşallah Murat ve bankadaki akvaryum gibi.

Yanlız Mesut'un akvaryumda da aynen sacak yosunlar kökten koparak kayaları terk etti. Benzerlik arz ediyor akvaryuma etkisi. Sen şimdi Mesut'un akvaryumu takip et bak ne hale gelecek su kalitesi ve alkanite olarak. Çiviler sacak yosunları kaldırdı veya büyük darbe vurdu diye el ayak çekmek yok. Yapılması gereken diğer uygulamalara devam.

3. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Valla ne yapayım Temel bey evde çivi lazım oldu bende aaaaa akvaryumda var alıp kullanayım dedim :D:D

Şu an halen duruyolar valla çiviler bu hafta sonu dolaşıp araştırıp (biliyon yeniden kurulum vardı kafamda halen var) bir american malı Ro cihazı aldım cihazı alırkende bir bidon buldum 100 lt lik şimdi bunları evin su olan bir köşesine hanımı kandırp yerleştirmek var o nasıl olacak bakalım akvaryumu kurmak bayağı maliyetli olmuştu benim açımdan (hanıma alınan hediyelerden) bi bir hafta daha kalsın diyorum çiviler aynen bakalım ne olacak diğer uygulamalarıda bekliyorum bu arada.

zgrkaralar, Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Selim Abi nedir şu yosunlardan çektiğin. Bu yöntemle kurtulaçakmışsın gibi geliyor bana...

5. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Banada öyle geliyor Özkan şu an sanki yosun yapma durmuş gerileme sürecine girmiş gibi duruyor. Akvaryumun içinde kopup yüzen yosunlar çoğalmaya başladı. Ro cihazını devreye sokup bir 100 lt su hazırlayıp değişmeyi düşünüyorum şu anda. Işıkları bir gün yakıyorum bir gün kapalı şekilde seyrediyorum bu süreçte bakalım ne zamana kadar böyle devam edeceğim.

6. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi sende uv varmıdı.Uv kullanımıda işine çok yarıyacaktır.

7. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Mutlu onuda düşünüyorum almayı inan aklımda aslında bu yaza soğuk girmeyi planlıyodum akvaryum için ama zannediyorum bu yaz yine üfleyerek soğutucaz akvaryumu. Sırada soğutucudan önce birde uv alıcam anlaşılan. Bir düzelse şu şartlar artık diyorum.......

8. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi uv filtre çok işine yarıcaktır şu süreçte ekledinmi uv yi hızlı şekilde çözüme ulaşıcaksındır.
    Su değişimlerinde artık kolay daha hızlanıcaktır yosunların sonu.
    İnşallah bir an önce düzelir abi.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selim ne oldu, ne alemde akvaryum ? Kelleşen yerler çoğaldı mı biraz haber ver merak ettik.

10. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Selim abi son durum nedir?

11. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    İşlerin yoğunluğundan resim yükleme yapamadım ama şu an akvaryumun durumu aynı görünüyor benim açımdan biraz daha bekleyilim diyorum açıkçası.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çiviler sistemde sanırım Selim. Kalsın bakalım biraz daha. RO cihazın bir yandan su üretiyordur umarım, sen onu da unutmuşsundur şimdi. :F Yanlız bir şey duydum bu RO cihazları temiz su olarak 10 gr ayırıp 2 litreyi akara yolluyormuş ne diyorsun. :F

Şaka değil. :)

13. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Evet çiviler duruyor ro cihazını daha bağlamdım nasıl bağlanacağını yeni öğrendim. Ben yarı yarıya biliyordum demek yanlıış biliyormuşum o zaman akvaryumu doldurmaya başlasam dünyanın suyu gidecek.:F:D

Bu arada bende 5800 ün milini kırdım temizlerken fazla varmı elinde? Sipariş vermediysen 2 adet verde birini ben alayım. olmadı adresi verirsen bende sipariş vereyim. (şu an ps devrede sıkıntı yok motor çalışıyor.)

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selim Sicce mili benim de gelmedi henüz. 30 liraymış mil. İstersen sipariş geç sen kendin. **** Akvaryum Ankara sipariş edeceğin yer. Bilgiler ben de var arama motorundan bulamazsan veririm.

Bu arada bugün bir esnaf arkadaş konuyu takip ettiğini ve uygulayacağını söyledi yarından itibaren boş olan bir akvaryumda. Yeni canlılar satılmış akvaryumdan boşalmış. Cryano vs bulunuyor Ro kaynaklı.

15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Abicim RO cihazı en mantıklı seçim inan, Ben Tunze 8550 aldım 2.el 2-3 aydır kullanıyorum gayet memnunum. Damacanadan iyidir. Yanlız benim ROda mantık olarak deniz akvaryumları için uygulanmış sadece. İçindeki malzeme aynı olduğuna göre diğerleri ile bi farkı yok ama filtrelerin konfigrasyonu önemli olan, marine life ın sitesinde mevcut dizilim. en sona reçine ekleyince 10 numara su çıkarıyor.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marine life hazırladı Fatih her iki kurulumda da bankada Ro ile suyu ama düzeltmek bana kaldı. :por: Ben elbette kesin olmaz demiyorum ama malesef benim gördüğüm tüm Ro kurulumları sonrası cryano oluştu. Hem de gözümün önünde oluşanlar bankadakiler ve damacanaya dönüp Ro kesilince sistemden akvaryum kendine geldi.

Bilemiyorum filtre elemenları önemli bu konuda. Murat en son kurdu akvaryum saatlik yeşilleniyordu. Kesip damacanaya döner dönmez bıçak gibi kesti. Yazdıklarımı bunlara bakarak yazıyorum. Ben daha çok akvaryum eskiyince sisteme dahil edilmesi taraftarıyım.

17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Abi benim ben ozmosu alırken ozan beyle bu konuları konuşmadım. Direkt olarak dünya genelinde kullananların yorumlarını inceledim. Firmanın sayfasındaki açıklamaları oturup tercüme ettim. biliyosun tankımı 1,5 ay oldu kuralı tamamı ozmos suyu inan 1 gram olumsuzluk yok suda. Bence gereksiz ve fazla yemleme yada kalitesiz süresi geçmiş yemlerin daha fazla etkisi var cyno da. Aşırı yemlemeden kaçınmak lazım.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yok Fatih yem değil. 3 ton akvaryumdan ve altında 3 binliralık ps'den söz ediyoruz. Yemi de veren benim balıklar yokum oralarda dış işlerden diye aç kaldılar. Bunun neresinde suçu yemde arıyalım.

19. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Abi ben diğer tanklarda ki oluşumdan bahsettim aslında. Sizin tank değil. Bazen bazıları aman ne versem yiyiyor mantığıyla aşırı yemleme yapabiliyor. Yada fosfat oluşmuş bi tanktan canlı kaya satın alıyor. Sanırım canlı kayalarda bunu emip bünyesine hapsetme gibi bir olay olması lazım. Ne bileyim sadece su ile alakalı olamamalı bu iş. Öyle olsa ben niye yaşamadım. İnan il olarak ovacık su kullanıyordum. roya geçeli 3-4 ay oldu nerdeyse su daha berrak eklenen tuzla full istenen değerler çıkıyor. Arkadaşların yaşadığı gibi asla bir sakal yosunu yada cyno problemi yaşamadım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. hasansatilmis

hasansatilmis

İsim:
    satılmış
    Faydalı bilgiler için teşşekürler arkadaşlar...

Sayfayı Paylaş