1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Flatworm Zararlısı Ve Nasıl Kurtulurum ?

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Onurs tarafından 11 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bir süredir akvaryumda herşey istediğim gibi giderken bazı mercanlarda polip açmama sorunu yaşıyordum önce yüksek kalsiyum değerine bağladım ama aynı türden 2 mercandaki farkı görünce bu sefer zararlıları aramaya başladım bugün bütün mercanlarımı tek tek inceledim ve 2 tane zararlının ciddi anlamda musallat olduğunu farkettim

1.si aşağıda resmini koyduğum flatworm olduğunu düşündüğüm zararlı lütfen resimi inceleyip tecrübeli arkadaşlar doğrulayabilirmi?

Lanet zararlı bildiğiniz spsi alttan yiyerek bitirmeye başlamış

[​IMG][​IMG]

2.zararlıda Vermited Snails.

Vermited snailsleri hepsini tek tek cımbızla mercanların üzerinden ve içine işleyenleride oyarak içinden çıkararak temizledim .

Flatwormdan kurtulmak için ne yapabilirim bu konuda acil yardımlarınızı bekliyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 11 Mayıs 2015
    LostRua bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Onur öncelikle. Banada red bugs gibi geldi. Bazı mercanlar demişsin üstteki mercan acropora ve red bug acropora türüne musallat olur, diğer sorunlu mercanlar da acropora mı? Montipora türü var mı akvaryumda ve onlar normal görünebilir.

Çok fazla yapılacak bir şey yok Onur, tüm acro mercanlar Tropic marin coral cure ile 15 dakika dip banyo yaptırılarak karantina tankına alınabilir. İyot banyosu da diğer yöntem ama doz ve süre çok önemli iyot banyosunda, coral cure daha mantıklı bir yol gibi.

Düzenleme: 12 Mayıs 2015
    Onurs bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Sağolun Temel bey sanırım flatworm google da AEFW diye aratınca tam benimkilerin aynısı çıktı 3 acro daha polip açılımı değilde dipden beyazlama olmuştu ama chelmon alınca durmuştu bu sorunlar bende hiç uyanmadım sadece 2 yatay büyüyen kolonide vardı sorun bir süredir demekki diğerlerini chelmon yemiş hiç bağlantı kuramamıştı arada bende bu chelmon acroları niye tırtıklıyor diye merak ediyordum :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk iş olarak mercanları dip yaparak karantinaya alıp kurtarmak mantıklı gibi. Ana tankta her ilaç olmaz malum. Hakan bir ilaç getirmişti sanırım. Yazacaktır ne olduğunu. Ben ana tank içinde ilaç işine zıt olduğum için girmek istemem.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Salifert Flatworm Exit olması lazım abi ilacın ismi. Kullanımı biraz meşakatliydi ama sonuca götürdü sanıyorum. Ebaydan alınmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Valla akvaryumu kurduğumdan beri bi bu eksik kalmıştı yaşadığım sorunlar içinde bunuda görmek nasip oldu çok şükür :)
    Bundanda kurtulucaz Allahın izni ile. Ben akvaryuma elimi sokmamak için direndikçe sürekli bir zararlı sorunu çıkıyor.
    sakal yosunu,dino,cyano , beyaz benek, odinium ,brooklynella,vermited snail , bubble alg,aptasia ,brown jelly ,2 tür zararlı yengeç ve en son bu flatwormlar yaşanmayan bir sorun kaldımı acaba merak ediyorum birtek Red Bugs var heralde oda eksik kalır umarım.

Bu arada akvaryum içinde kullanmak için actipar diye bir ilaç tavsiye edildi kullanan oldumu?

7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Tanka aynı anda 3 tane pseudochillenus ya da halichores, 3 tane de cirrhilabrus grubu wrasse atınız. İsimleri yanlış yazmış olabilirim. Gerisini sonra konuşalım Onur hocam.

Onurs bunu beğendi.
  8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Onurs bunu beğendi.
  9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Hakan bey teşekkür ederim cevabınıza başlığıda okudum sevindim kurtulduğunuza bu ilacı ebaydan alsam gelişi baya sürer gibi Türkiye'de hiçbir yerde olmaması garip ve üzücü.Sanırım actipar edinip acilen denemeye başlıycam sonuç alamazsam salifert ürününü hemen sipariş geçicem.
    işin garip tarafı nerdeyse koca koloniyi alttan bitirmek üzereler ama tankda ne camlarda nede başka hiçbir yerde birtane bile göremedim ben bunlardan anladığım kadarı ile birkaç türü var .
    Bir türü Hakan beyin akvaryumundaki gibi camları kayaları sarıyor bir türüde yani bendeki Acro Eater Flat Worm olarak geçiyor ve SPS leri yiyor bir resim paylaşıcam akşam eve gidince acroyu nasıl yemişler inanamadım sanki ağaçkakan yuva oymuş canlının dalına :)
    Olayın bir komik tarafıda 3 aydır hasarlı ve renk kaybına uğramış acropora staghorn kolonisini tedavi etmeyeye çalışırken son 1 aydaki tedaviye etken maddelerin staghornu iyileştirip renklerini kazandırmasını sağlarken notlarıma bazı acro türlerinde polip açılımını engellediğini not alıyordum meğerse herşey bu vicdansız kurtlardan dolayıymış :)

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Onur Bey tankınız kaç litre?

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Sps tankında rutin işlem haline getiriniz haftalık olarak canlıları detaylı incelemeyi. Bendeki s4 ile zoom yaparak tanka el sokmadan sürekli üstten ve alttan canlılarımı konrtol amaçlı foto çekiyorum. Bu fotoları detaylı inceliyorum. Mesela yengeç testipleri vs...

sanırım bu canlılar tankınıza başka canlı girişi sırasında oldu. Sps bu konuda inanın riskli. Bir abim tavsiye olarak hep bana eğer bir tanktan canlı alacaksan ve isteiğin bir türse 1 dal koparttır sadece onu al büyüt derdi. Mantıklı. Çünkü bizim zamanımız var bırakalım ana koloni haline kendileri dönüşsün.

12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Net su hacimi 500 litre

13. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Çok doğru hata tamamen benim normalde tarlı su banyosu ,coral rx ile dip sonra birde revive ile diplemeden canlı eklemiyordum ama bir hobicinin tankından gelen mercanlar ile bulaştı bu zararlılar neden bilmiyorum ama dipleyip temizlemeden ekledim canlıları bedeli ağır oldu çok uğraşıyorum temizlik ile

14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bazı hobiciler maalesef tankından kurtulmak istediği mercanı satışa çıkarabiliyor maalesef. Yada bilmiyor zararlı içerdiğini. kimsenin günahınıda almayayım ama dikkatli olun bundan sonra. tank bozdurur bu canlı.

15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bahsettiğiniz actipar isimli ilacı bulmakta çok kolay değil ve tecrübe eden hobici sayısı çok sayılmaz.Portaldan bir arkadaş bulabilme konusunda yardımcı olabileceğini söylemişti ancak ben cesaret edemedim açıkçası.

Elimde sadece 1/4 ü kullanılmış bir tüp flatworm exıt bulunmakta, dilerseniz gönderebilirim.Litreyi sormamın nedeni yetip yetmeyeceği konusundaydı ama o litraja fazla fazla yeterli olur.Ayrıca verdiğim linkte bu ilacın içerisindeki bir etken madde yüzünden AB ülkerine girişinin yasaklandığı konusunda da bilgi vermiştim.

16. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Sanırım sizin flatworm farklı bir tür, salifert'in flatworm exit yada Levamizol etken madde içeren Nilverm sizin işinizi görmeyebilir.
    Size tavsiyem Korallen-Zucht Flatworm Stop kullanmanız, ben bunu kullandım mercanlara zararını görmedim.

17. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Haaa şunuda belirteyim ben yıllar önce Levamizol etken madde kullanarak kurtulmuştum, dikkat etmeniz gereken şey dikkatli kullanıp doz aşımı yapmamak, dozu kendiniz ayarlayacaksınız. Az az girerek ölüm başladığında ilacı kesiniz.
    Size püf noktası vereyim, flatworm olan mercanı ayrı bir kaba alıp, ilacı burada uygulayın yani dozu bu kapta ayarlayın.

18. Cemİsapur

Cemİsapur

İsim:
    cem isapur
    İsterseniz satabilirim 120 tl .

Sayfayı Paylaş