1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Flatworm ile mücadele.

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde ybarbaros tarafından 24 Ekim 2019 başlatılmıştır.

 1. ybarbaros

  ybarbaros

  Mesajlar:
  256
  Yer:
  Ataşehir istanbul
  İsim:
  Yavuz Barbaros
  Merhaba, Dün itibariyle bir eczaneden Levamizol-HCL etken maddeli Sitraks Şurup buldum ve akvaryumda denedim. 2 tatlı kaşığı -10 ml’ys tekabül ediyor- Sitraks şurubu akvaryumun akıntılı kısmına döktüm. Skimmer 30 dakika boyunca kapalı kaldı. Yaklaşık 2 saat boyunca akvaryumun tamamını bir tabaka şeklinde kaplamış olan Flatworm’lar önce akvaryum camlarında görünür oldular daha sonra örümcek ağı gibi tüm akvaryumu kaplayıp öylece kaldılar. Bu arada ölen diğer binlerce flatworm su içinde yüzüyorlardı. Örümcek ağı tabakası gibi olan kısmı olası bir nitrat patlamasına engel olmak için Hortum ile sifonladım. Sonuç, tertemiz bir akvaryum, mercanlar sapasağlam, balıkların tümü gayet sağlıklı. Bir hafta boyunca takip edeceğim ve eğer tekrar ederse bilgi veririm.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 24 Ekim 2019
  hiter, mekatronik, Gkhan ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.055
  Yer:
  ankara (aydın)
  Bu bölümü yeni konu başlığı olarak buraya taşıdım. Buradan devam ederse gelişmeler arti ve eksileri neler daha ulaşılabilir olur.
   
 3. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.902
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Pod popülasyonuna bir etkisi oldu mu?
   
 4. kiplik

  kiplik

  Mesajlar:
  40
  Yer:
  Afyonkarahisar
  İsim:
  kemal
  bende merak ettim, takip edicem. balık ve mercanlarda herhangi bir sıkıntı oldu mu?
   
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.259
  Yer:
  Bursa
  Yardımcı maddeler: Sodyum sakarin 2,5 mg Sodyum bisülfit 5 mg Sodyum sitrat 15 mg % 70 Sorbitol 5,5 g Etil alkol 15 mg.....gözlemlerin önemli olacak.

  Ölen flatwormları bir an önce sistemden uzaklaştırmak ta gerekiyor.
   
  kiplik ve veysel bunu beğendi.
 6. hiter

  hiter

  Mesajlar:
  465
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Fuat BALKAR
  Takip
   
 7. ybarbaros

  ybarbaros

  Mesajlar:
  256
  Yer:
  Ataşehir istanbul
  İsim:
  Yavuz Barbaros
  Merhaba,
  İlk uygulamadan 3 gün sonra 10ml idame dozu ile tekrar bir uygulama yaptım. Bu defa akvaryumda gözle görünür flatworm olmazken skimmer’da 2 gün boyunca sulu ve köpüklü toplama oldu renk tamamen kahverengi renkte ve içeriği flatworm barındırıyor gibiydi. Herhangi bir taşma olmadı gün içinde sadece skimmer kabını doldurdu. İkinci uygulamadan sonraki gün özellikle buton polip, mushroom ve zoa lar bir tepki verdi ve kapandılar. 1 gün sonra suda (20% kadar)değişim yaparak durumu toparladım. Sanırım ikinci dozla beraber suda ayrışmadan duran miktar iyice artmış oldu ve mercanlara zarar verecek seviyeye ulaştı. Şu anda 9. Gün ve Balıklar (Powder Blue, Clown Tang, Anthias, Mandarin, Matara wrasse, fire karides, doktor karides) sağlıklı görünüyor herhangi bir maraz yok gibi. Mercanlarda tamamen açtılar. Takibe devam. Selamlar
   
  veysel ve Montimahir bunu beğendi.
 8. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.902
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Uygulama başarısı için tebrikler. Şu cümleyi anlayamadım, ilk dozdan kalan bir kalıntı mı vardı? Bir de pod popülasyonuna bir zarar geldi mi?
   
  veysel bunu beğendi.
 9. ybarbaros

  ybarbaros

  Mesajlar:
  256
  Yer:
  Ataşehir istanbul
  İsim:
  Yavuz Barbaros
  Merhaba, pod popülasyonunda herhangi bir değişim gözlemlemedim, özellikle skimmer atık kabını ve etrafı bu amaçla kontrol etmiştim. Mandarin ve wrasse gayet mutlu dolanıyorlar hala. diğer konu tamamen benim mantık yürütmemden kaynaklanan bir cümle, bir önceki dozla verilen levamizol sonuçta bertaraf edilmeden akvaryumda dolanıyordur, üzerine ikinci dozu ekleyince birikerek katlanmış oluyor diye düşünüyorum. Sonuçta bizim böbreklerimize benzer bir mekanizma orada yok sadece balıklardaki böbrek benzeri sistem var sonuçta. Selamlar
   
  veysel ve Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
 10. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.035
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Birikerek katlanma durumu pek mümkün görünmüyor. İlaçların yarılanma ömrü denilen bir kavram vardır. Sisteme dahil olan ( insan,balık veya komple akvaryum) ilaç bir süre sonra metabolize olarak v.s. ya da sistem tarafından toplanarak atık şeklinde elimine edilir. İhtiyaç duyulan süreyi ise ilaç ''insanlar için'' üretildiğinden prospektüste görebiliyoruz. Bu sebeple belirli araklıkla kullanırız ilaçları zaten. Akvaryuma attığımızda ise işin boyutu çok yüksek oranda deneme yanılmaya dönüyor. Sistemde çok farklı yapıda canlı türleri bulunduğundan bilimsel anlamda her birisinin tolerans/intolerans durumlarını tespit etmek gözlem haricinde bizi aşar.

  Misal, Flatworm organizması Levamizol'a karşı intolerans ve bu sebeple ölüyor. Bünyelerindeki ilaç ile birlikte zaten sistemden uzaklaşmış oluyorlar, öyle düşünün. Skimmer'de sanırım toplayacaktır atık olarak, ilaveten mikroorganizmalar üzerindeki etkileri ise ancak testler sonucu ortaya çıkacaktır ki onlarda bünyelerine alıyorlardır bunu zaten. Ayrıca etken maddenin kimyasal yapısının, bulunduğu şartlar için farklılaşması/değişime uğrama ihtimali de bence olasılık dahilinde.

  Yazdıklarım haliyle hobici bakış açımla bağlantılı, yoksa konu hakkında uzmanlığım yok. Yalnız belki 20 seneden fazla süredir çeşitli akvaryumlarımda farklı amaçlarla çok fazla ilaç kullandım. Genellikle fayda gördüm fakat istisnai şekilde hiç işe yaramadığı veya daha kötü sonuçların ortaya çıktığı da oldu ne yazıkki. Bence dikkat edilmesi gereken şu, eğer belli şartlar doğrultusunda gerekli görüldüğünde negatif senaryoları hesaba katarak ve dozaj ayarlamasını gözlem ve tecrübe ile yaparsak faydalı olma olasılığı yüksek. Yalnız sudaki atık yükünü ortadan kaldırmak için uygun koşullarda su değişimini bence mutlaka yapmalıyız. Yine benim rutin uygulamamdır mesela, mutlaka Aktif karbon kullanırım ilaçtan sonra. Bu noktadaki amacım ise ilaç kalıntılarını toplamaktır.

  Güzel bir başlık olmuş, emeğine sağlık. Mutlaka birilerinin işine yarayacağını düşünüyorum.
   
  Fatih Uzun, veysel, MESUT_KERİM ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 11. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.902
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Kaç litreye 10ml kullandınız öğrenebilir miyim? Bi orantılama yapacam kendime.
   
 12. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.902
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  1200 lirteye 30ml yani 1 şişe sitraks şurup döktüm, 2 mushroom ve 1 leather dışında hiç bir yerde flatworm görülmedi. Ancak gözlemime göre flatwormlarda ölüm yok ama rahatsız oldukları belli sürekli hareket halindeler. Muhtemelen doz yetersiz geldi litraja göre. 2 şişe daha alıp deneyeceğim. Bilgi paylaşırım.
  Not: pod, snail, conch, karides, mercan ve balıklarda hiç bir olumsuz durum söz komusu değil. Ayrıca ps'de de anormal bir durum yok.
   
 13. Sena

  Sena

  Mesajlar:
  367
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Sena
  Abi bende flatworm exit var göndereyim istersen?
   
  Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
 14. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  765
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Bu ilacın asterina yıldızlarına etkisi varmı deneyimlerinize göre
   
 15. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.902
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Muhtemelen 3-4 paket flatworm exit gerekir benim litraja, sağolasın düşünmen yeter. Yapılan bir denemeyi bende tecrübe edip paylaşayım dedim.
   
 16. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.902
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Gözlemime göre balık, mercan, pod, snail, conch ve yıldızlar hiç biri zarar görmedi. Sadece flatwormlar rahatsız oldu ama doz litraja göre yetersiz geldi. Ölüm olmadı sadece hareketli halde geziyorlar. Doz arttırıp yine deneyeceğim.

   
  Düzenleme: 12 Ocak 2020
 17. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.902
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Bugün 60ml daha sitraks şurup girdim. Flatworm'larda hala ölüm yok ama rahatsızlık belli hala hareket halindeler. 1200 litrede 90ml sitraks şurup işe yaramadı. Muhtemelen daha 90-120ml daha girmek lazım etkili olması için.
  Tekrar Not: Sitraks hiç bir canlıya zarar vermedi ve ps de olumsuz bir etkiye sebep olmadı. Küçük ölçüde kullanılabilir.
   
  WELLY ve Çağatay Utku bunu beğendi.
 18. mehmet33

  mehmet33

  Mesajlar:
  2
  İsim:
  mehmet
  Şuan durum nedir.

  MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 19. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.902
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Şu an hala yavru flatwormlar görüyorum muhtelemen bir doz daha uygulamak gerekiyor.
   
 20. korkmaz33

  korkmaz33

  Mesajlar:
  149
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  m.a.korkmaz
  Merhabalar durum nedir.
  Akvaryumda ki canlılarda bir problem varmı
   

Sayfayı Paylaş