1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fire Karides Lysmata Türleri

Başlığı 'Mantis-Pod Karidesler Genel Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 4 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Bilindiği üzere peppermintler tanklarımızın temizliğini üstlenmelerinin yanında aptasia ile mücadelede de kullanılmaktadır. Çoğu hobici zaman zaman aldıkları karideslerin aptasialara hiç dokunmadıklarından şikayet etmektedir. Bunun nedenleri arasında tankın bol yemlenmesi sonucu sıranın aptasialara bir türlü gelmemesi, aptaisaların boyutlarının devasa olmasının yanısıra altı değişik peppermint türünün bu anemona karşı değişik davranışlar göstermesi de etkilidir.

  Bazı türler aptaisaları yerken diğerleri hiç dokunmayabilir. Resimde altı değişik Lysmata türü görülmektedir.

  [​IMG]

  Çeşitli ithalatlarda değişik türler getirilmektedir. İthalattaki türler toplama noktaları, hava koşulları, yılın belli dönemleri ve ithalat hacmine göre değişiklik göstermektedir.

  Florida ve Atlantik'ten gelen; L.Wurdemanni, Karayiplerden gelen; L.Ankeri, Florida ve Meksika Körfezinden gelen; L.bogessi ve Güneybatı Florida'dan gelen; L.rafa türlerinin aptasia yedikleri laboratuvar testleri ile kanıtlanmıştır.

  Peppermint karidesleri oldukça sosyaldirler ve resif uyumludurlar, buna karşılık diğer tüm omurgasızlar gibi fazla nitrat'a (>40ppm) ve bakır içerikli ilaç tedavilerine olumsuz tepki vermektedirler. Tanktaki yeterli seviyedeki iyot oranı, karideslere en hassas zamanları olan kabuk değiştirme dönemlerinde fayda sağlamaktadır.

  Peppermint karidesleri bir diğer pasifik türü olan Rhynchocinetes durbanensis (camel shrimp) ile karıştırlabilirler. Fakat form ve genel görünüş itibarı ile kolaylıkla ayırt edilebilirler.

  [​IMG]

  Rhynchocinetes durbanensis (camel shrimp)

  Peppermint ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlar devam ederlerse sevinirim.

  Saygılar,
  Kaynaklar:
  Saltwater Aquarium Shrimp for Marine Reef Aquariums: Peppermint Shimps
  http://decapoda.nhm.org/pdfs/27306/27306.pdf
   
 2. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.318
  Yer:
  Balıkesir
  Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, Teşekkürler. Sanırım bu lysamata türlerinin bazıları Akdenizde de yaşamakta çok nadiren olsa da benzer desenli türleri bizzat gördüm.
   
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Doğrudur, mesela ; Lysmata seticaudata (Monaco Shrimp) Monaco Shrimp - Lysmata seticaudata - Overview - Encyclopedia of Life

  Toplam kırk değişik tür bulunmakta. "Lysmata" zaten bildiğimiz tüm temizlikçi karideslerin sınıf adı.
   
  Okurt bunu beğendi.
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok faydalı bir tanıtım, ellerine sağlık. Bazıları sadece temizlikçi olarak görülse de, yahut bir sorunu yok etmek için tercih edilse de, beslemek, barındırmak amacıyla temin edilmeyi hak ediyorlar.
   
  Kızıldeniz Akvaryum ve Montimahir bunu beğendi.
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Elinizdeki Lysmata türünün ne olduğunu tam olarak belirlemek için vücut boyunca uzanan çizgilere ve desenlere bakmak gerekiyor. Boggessi ve seticaudata arasındaki fark; çizgilerin gözlere doğru 45 derece açı yapması. Wurdemanni' de ise düz çizgilerin altında karışık desenler var.

  [​IMG]
   
  sinan1962, Alparslan ve OKTAY 26 bunu beğendi.
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Yavruların (Lysmata seticaudata) ilk ciddi sınavları. Tamamını yemedi, sanırım sabaha bıraktı :). Bu şekilde olursa aptasiaların mantık olarak daha fazla yayılmaları söz konusu olabilir gibime geliyor.

   
  Yakuppp, KGEYGS, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş