1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ezberbozan...

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 28 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Merhaba, arkadaşlar. Bu başlık altında toplamayı düşündüm. Son zamanlarda sayısı ve çeşitleri çok arttı. Doğru bildiğimiz şeylerin tersini uygulayanlar var ve biz buna cesaret edemeyiz. Düzeltiyorum, cesaret edemezdim.

Sorguladığım ve gördüğüm ne varsa bu başlık altında toplayıp hobiye bir kazancım olacağını düşünüyorum.
    Zamanı geldikçe özellikle kendimizi geliştirebileceğimizi ümit ediyorum.

Konular, konuşmalar, bilgiler çok farklı yerlerden geliyor ve dağınık duruyor. Ben de unutmaya başladım. Her seferinde başa dönmek yerine bu sayfayı not defteri gibi kullanmaya karar verdim. İsteyen eklesin..

1- Kumsuz akvaryum. Nedenleri, sonuçları.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/marine-130-75-55-kurulum.20260/
    http://www.akvaryumportali.com/thre...kasyondan-tek-bir-bakteri-türü-sorumlu.22234/
    1 link daha eklenecek / Fatih'lerden biri kurdu, bozdu.

2- PS'siz akvaryum
    http://www.3reef.com/index.php?threads/159595/

3- PS'nin aşırı büyük olması

http://www.akvaryumportali.com/index.php?threads/22213/

4- Yosun sorunu / Katkı maddesi
    Açıklama eklenecek

5 ÷95
    http://www.akvaryumportali.com/index.php?threads/15765/

Açıklama ;
    2 numara ve 3 numara neredeyse aynı, birinde ps var ve fazla büyük, ötekindeyse ps yok.
    ?

Düzenleme: 28 Kasım 2015
  2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
  3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    2. Ve 1. Maddeler için Güncelleme :
    Tank içindeki canlı yüküne ve canlıların tüketimine bağlı olarak sadece canlı kaya kullanarak kum ve ps olmadan bir akvaryum kurulabilir. Ve evet herhangi bir sorun da yaşanmaz.

Oksijensiz alan bakterileri tanka koyulacak canlı kayalar içinde yer alacak ve böylece kum altında var mıydı yok muydu fark etmeyecek.

Ps'siz akvaryum ise aynı şekilde tanka koyulan uygun orantılı canlı kayalar sayesinde sorunsuz işletilebilir.

Bu her iki madde de tanka girilen besinlerin bakteriler tarafından bertaraf edileceğinin bilincinde olup, Ona göre yemleme yapılmasını gerektiriyor. Ve buna göre sayıda, boyda canlıların eklenmesini zorunlu kılıyor.

Tankda büyük balıklar varsa, hacim azsa, kum yoksa, ps yoksa ve fazla yemleme yapılıyorsa atık yükü de fazla olacaktır.

Bu atıklar yeterli seviyede canlı kaya konulursa bertaraf edilir.

Kayalar yetersizse?
    Dolaylı sonuç : amonyak
    Mercanlar çoksa?
    Dolaylı sonuç: doğru orantı yakalanırsa
    filtrasyona faydalıdır.

Kum ve ps'nin olmaması sudaki bulanıklığı arttırıyor. Sudaki oksijen seviyesi ps olan basit bir tankla olmayan kıyaslanamaz. Sadece bioball gibi teknikler kullanılan başka Bir tank ile kıyaslanabilir. Ve tabii ki refigium da.

1. Ve 2. Maddeler çözüldü.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Önce olayı bir basit ele alalımki ne olur ne olmaz onu karar vermemiz dahada kolaylaşsın derim ,
    öncelikle bi atık ele alalım 1 parça karides mesela.bunu akvaryumumuza atalım olacakları gözden geçirelim.
    1)bakteriler ve mikro canlılar vasıtası ile çürüme dediğimiz işlem başlayacaktır.Amonyak bu işlemden çıkan bir yan ürün yani atıktır.
    karidesimiz gibi organik yapılar çürürken tüketilirken yan ürün olarak amonyak ortaya çıkar.

Demekki bize öncelikle karidesi yiyip bitirecek ve hızlıca doğal döngüye sokacak kurtlar bakteriler ve leşci canlılar lazım (snailler , bristle wormlar vs..)
    burada en önemli konu elimdeki atık kapasitesini karşılayacak kadar leşci canlım varmı?

2)Oluşan amonyak ve bir sonraki ürün olan nitrit bizim için en tehlikeli atıktır dolayısı ile bunu acilen daha az zararlı nitrata çevirmemiz lazım .
    kim yapacak bu işlemi oksijenli ortamda kaya ve kumda yaşayan aerobik nitrifikasyon bakterileri.

Demekki bana aynı zamanda ciddi miktarda nitrifikasyon bakteriside gerekiyor bunlarda kum ve kayaların üzerilerinde yaşıyorlarsa ozaman bana bolca yüzey alanı lazım
    kum ve kaya demiyorum yüzey alanı !!!

3)Amonyakdan kurtuldum ama bu seferde sürekli artan bir nitrat değerim var ve bu mercanlarımın üzerindeki zooxanthellae dediğimiz simbiyotik yani ortak yaşam alglerine fazlaca besin oluyor budacanlılarımın önce renklerini kaçırıyor sonrada çok abartınca öldürüyor ayrıca fosfat ile beraber bütün alglere besin oluyor ve nı akvaryumu yosun basıp keyfimizi kaçırıyor. Aynı şekilde balıklarımda keyifsiz ozaman bana doğal dengeyi kurabilmek için son adım olan nitratı azota çevirecek (N) bir aracı lazım .bu aracının adı nedir? anaerobik bakterilermidir ? cevap hem evet hemde hayırdır.
    oksijensiz ortamdaki bakterilerin nitratı azota parçaladıklarını ve bu azotunda gaz alışverişi ile tekrar atmosfere karıştığını biliyoruz .
    ama nedense ben hiçbir zaman akvaryumlarımızda canlı kayaların içinden azot gazı kabarcıkları çıktığını göremedim. Aynı şekilde bir canlı kayanın içine tam anlamı ile su çekmesi haftalar alıyor iken 100 kg kayanın günde ancak 10-20 lt suyu içine alıp salabileceği gibi bir tahminde bulunsam kim tersini ispat edebilir?500 lt akvaryumda bu miktarın denitrifikasyona katkısı yok diyemeyiz ama bütün yükü kaldırdığını söylemek eksik olmazmı ?
    aynı şeyler derin kum yatağı dsb içinde geçerlidir üstelik DSB ler işe yaraması için 6 cm den kalın olmalı diye biliyorum ancak dsb her daim patlamaya hazır bir bombadır eskiden çok kullanılan bir yöntem olmasına rağmen malesef şuanda tercih edilmemesinin ana nedenide tehlikesinden kaynaklanmaktadır.

Peki geri kalan yükü kim üstleniyor ?
    Bakterioplanktonlar , Mercanlar ,Algler
    Mercanım yok akvaryumumda alg istemiyorum nasıl olacak?
    Bu noktada Planktonun ne olduğunu wikiden bir alıntı ile açıklamak istiyorum .

Yani bilim insanları diyorlar ki dünyada yaşamın anahtarı azot döngüsü, okyanuslar ve oksijendir.
    Okyanuslardaki bu azot döngüsü ve oksijenin temelide plankton dediğimiz canlılardır.

Kısacası hobideki yıllardır devam eden yalan yanlış bir geyiği irdelemek istedim sağlıklı bir akvaryumda en önemli konu canlı kaya miktarı veya kaya kızartmakla alakası yok asıl önemli olan planktonların çeşit ve miktarını ne kadar ne kadar sağlayabildiğimiz ile alakalıdır.

birçok hobici akvaryumun oturdukdan sonra canlıların renklendiğini büyümenin arttığını söyler burada türkçemize oturma diye giren terimin açılımı budur zaten artık akvaryum şartlarında yeterli plankton yaşamı devamlılığını koruyabilmektedir.

Neyse buradan PS konusuna dönelim tekrar.
    PS olmadan tabikide olur ama PS olmazsa olmazdır aynı zamanda yukarıda yazdığım döngü sisteminde organik atığın amonyak oluşacak döngüye girmeden önce akvaryumdan uzaklaştırılması çok önemlidir bu nedenle dış filtrelerden PS denen cihazlara geçiş yaptık zamanında benim ps atık kabı bu konuda akvaryumun biyolojik yükünü %90 a kadar azaltabilir .Eğer çok kaliteli bir ps olursa kumsuz kayasız bir akvaryum tabiki olabilir.sıraladığım 3 aşamalı biyolojik filtrasyon aşamaları birbirinden ayrılmaz bir sıralamadır bu sıralamada kopukluk oluşursa veya bir stepde elinizdeki kapasitenin üzerinde yüklenme yapılırsa akvaryum baya bir zorlanma yaşar.PS de bu noktada en önemli emniyet cihazıdır.

Devam edecektir zaman bulunabilirse.

Ontheway ve suret bunu beğendi.
  5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Değerli bilgiler evet, teşekkür ederim. Devam etmesini de dilerim fırsat bulursanız...

Özetle aynı fikirdeyim. Fakat çalışan örnekleri incelediğimde fazla uç noktalara gidemediklerini görüyorum. Bu kullanıcıların akvaryumlarındaki canlı yükünü arttırması ve adım adım sonuçları not etmesini isteyemeyiz. Kimse bunu yapmaz.
    Yapılan haline bir açıklama getirmek istersek, azot döngüsünü tamamlayacak olan bakterilerin kayalar içindeki oyunlarda olduğu, besin sağlayan planktonların da kumlu veya kumsuz alanlarda fark etmeksizin yaşayabildiği sonuçları ortaya çıkıyor.

O halde canlıların çok olması kayaların çok olmasıyla bertaraf edilebilir. Ps'siz bir akvaryum içinse bu durumda kayaların çok ciddi oranda fazla olması gerekecek ki boş yere hacim kaplayacak her yeri kaya doldurmanın alemi yok.

Benim vardığım sonuç; canlı az ise, kaliteli kayalarla sistem sorunsuz işleyebilir. Kum da gerekmez ps de gerekmez.
    Bu, bu şekilde yaçılan ve ben hiç sorun yaşamıyorum denilen sistemlerin açılımı.

Ek not;
    Dsb altında bir süre sonra hidrojen sülfür birikmesi nedeniyle çok ciddi sorunların ortaya çıktığı gibi şeyler okumuştum.. hatta tank tabanının delinmesine kadar varıyordu.

6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Fazla uç noktalara gidilememesindeki en önemli etken akvaryumdaki kullanılabilir durumdaki organik karbon miktarı ve ps nin planktonları elektrik süpürgesi gibi toplamasıdır.
    Zaten votka dozlama bio pellet ve bakteri eklemelerinin ana nedeni bu eksiklerdir.tabikide ışığıda unutmayalım kullandığımız florasanlı ledli sistemleri güneş ile karşılaştırmak çok anlamsız olur.
    Tamamen kendisini idame ettirebilen akvaryumlar özellikle alman forumlarında çok karşımıza çıkıyor ama bu tankların en temel özelliği çok az miktarda ve her biri belli görevleri olan canlılar ile kurulmuş olması .

Ontheway bunu beğendi.
  7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Almanların bu kadar sistematik olması iyi faydalar sağlıyor hepimize. Onlar buldu ya Berlin sistemini, çok da iyi oldu. Fakat bundan sonra tek adım ilerleme yok. Bi reaktörler çıktı piyasaya. Gerek yoktur belki de. İhtiyaç doğmadığı için gelişme olmuyor belki de.

Sanırım günümüzün en büyük ihtiyacı düşük maliyetli ve suyu ısıtmayan şiddetli ışık...

Onurs bunu beğendi.
  8. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Sıfırdan deniz akvaryumu kurarken; Aslında küçük bir kutu içinde, denizlerde yaşamın başlangıcında olanları hızlı ileri sararak da olsa taklit ettiğimizin acaba farkında mıyız? Denizlerde yaşam gökten ölü bir karides düşmesiyle başlamamıştır eminim ki.. Muhtemelen, bakteri vb ölümlerinden ortaya çıkan amonyağın diğer mikroorganizmalarca değerlendirilmesiyle süreç ağır ağır ilerlemiştir. Belki de bilmediğimiz başka amonyak kaynakları vardı. Kesin olan, gelişmiş bir canlının döngüleri başlatmadığı. O yüzden, her ne kadar hemen hemen aynı işi görse de, alt yapıyı orjinaline yakın tutmak adına, amonyağın medikal kimyasal olarak veya elden hiçbirşey gelmiyorsa malum başka bir yöntemle :p eklenmesi daha uygun bir seçenek gibi görünüyor bana.. Ben başlatmak için amonyum klorür eklemiştim.

Akvaryumun oturması hususunda ise, geçenlerde aynı konu üzerine düşünürken "planktonlar-oturma süreci" çerçevesinde aklıma gelen cümlelerin fotokopisini yukarda Onur beyin yazısında buldum desem hiç abartmış olmam. Ekoloji dilinde buna Climax Community adı verilir. Yani akvaryumlarımızın Climax'a ulaşması için bekliyoruz. Bu süreçte, ilk başta en primitif olanlarından başlamak üzere, farklı mikroorganizmaların popülasyonları yerleşiyor ve gelişiyor (primary succession), kaybolup yerini o anki şartlara uygun başka bir türe ve türlere bırakıyor, bu yerleşme, gelişme, ortadan kalkma süreci belki birçok defalar farklı mikroorganizmalar için tekrarlandıktan sonra (biz bunları gözle takip edemeyiz ne yazık ki) artık bazı türler kalıcı hale geliyor (secondary succession), ve onların aralarındaki son dengenin kurulması ile de varolan popülasyonların Climax durumuna geldiği noktaya ulaşıyoruz.

İşte o noktada da diyebiliyoruz ki; Acro koyabilirim :)

suret ve Onurs bunu beğendi.
  9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Çok güzel açıklamalar. Kaynak alınabilir kurulum yapanlara acele etme demek için. Teşekkürler

...

Ontheway bunu beğendi.
  10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bu yazılanlar maalesef çok hızlı şekilde kaybolup eski başlıkları arasında yok olur gider bizde tekrar tekrar yazarız mühim olan hobiciler bilinçlensin Bu işe daha bilimsel baksın buradan temel mantık anlaşılsın ve basit bir şekilde ülkemizde de güzel tanklar kurulsun burada güzelden kastın sürdürülebilir çünkü uzun vadede illaki güzel bir şeyler ortaya çıkar bizdeki temel sorunlardan biri de yarışa çok hızlı girip kısa Vadede hemen olmuyor diyerek hobiyi bırakmak

suret ve Ontheway bunu beğendi.
  11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Evet tespit doğru sert mercanlar ne zaman ki plankton ile beslenebilir hale gelirse hem daha sağlıklı yaşıyor hem de florasan protein üretimi artıyor tabii bu durumun gerçekleşebilmesi için nutrientlerin düşük seviyelerde olması da olmazsa olmaz

12. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Onur bey, tanka canlı fitoplankton eklemenin sps üzerine etkilerine yönelik bilgi var mı bir yerlerde?

13. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Deneyenler var dozajı aşınca spslerde renk kararması olarak tepki vermiş canlılar yabancı bir arkadaş nyos un bir ürününü deniyordu çok memnundu bulursam paylaşırım.
    Ama canlı bakterioplanktonda bu sorun olmuyor benim gözlemlediğim kadarı ile ama onuda amino asit ile desteklemek gerekiyor

14. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Evet ben de canlı olan planktonlardan bahsediyorum, dormansiye sokulmuş durumda olanlardan değil. Ama aminoasit ihtiyacı durumlarından çok bilgim yok.

15. Erdal

Erdal

Madem topik ezber bozan

Sıfır suyada Acro koyabilirsiniz çok irdelemeye gerek yok doğru akıntı ve guzel bir armatürle çok güzel büyüyor renk kaybıda olmuyor yeterki değerlerini sabit tut ;)

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Öhh seninki de direk kafakoparan oldu hocam :)
    Çılgın mucitlerle, canlıların sınırlarını zorlayanlarla dolu bir ortam olduk :)
    Sevgiler...

17. Erdal

Erdal

Denendi sifir suya kurulum yapıldı hatta içine ölmekte olan xenia bile eklendi uzun süre mutlu mesut yaşadılar hala o sıfır tanktan çıkma mercanlar bazı akvaryumlarda yaşamaya devam ediyor.

Kulakları vinlasin sps ler fatih ten hediye idi.

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    O değil de biz bu kadar yırtınıyoruz aman ışık şiddetiydi kelviniydi su sıcaklığıydı diye... Bu mercanlar doğal ortamında kış da yaşıyor biz onu yok sayıyoruz...

19. Erdal

Erdal

Doğal ortamında 6 yıl kalmış birisi olarak soyleyim yaşadığım en soğuk kış ayı 22 dereceydi

3 mevsim abi normalde sıcak daha sıcak çok sicak

Ontheway ve suret bunu beğendi.
  20. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Hee tamam o zaman. E napıyosun daha daha

Erdal bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş