1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Evde Yem Yapımı!(dr. Myron Gordon 1943)

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Kemal Kardaş tarafından 23 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Kemal Kardaş

Kemal Kardaş

İsim:
    Kemal Kardaş
    Malzemeler :

-1 kg. dana ciğeri

-100 gr. yulaf ezmesi

-3 orta boy havuç

-250 gr. Ispanak

-1 bardak su

-2 çay kaşığı tuz

Gerekli malzemeler :Mutfak robotu,mikser,çırpıcı,kilitli torba(gerekli miktarda),10 litrelik kova ve elek.

Hazırlanışı :

Havuç,Ispanak,ciğer bir bardak su ilavesi ile mikserden geçirilerek püre kıvamına getirilir.

Bu karışım elekten geçirilerek kovaya aktarılır.Elek üzerindeki parçaların kullanılmaması uygun olur.

Kovaya yulaf ezmesi ve tuzu çırpıcı yardımıyla yavaş-yavaş ilave ederek fıstık ezmesi kıvamına gelene kadar karıştırılır!

Hazırlanan bu karışımı gerekirse parti-parti mikrodalga fırında 5 dakikalık aralıklar ile karıştırarak 15 dak. hafif ateşte pişirin.

Elde edilen karışımı kilitli torbalarla kalınlığı 1 cm. olacak şekilde yassılaştırın ve karışımı en az iki gün boyunca buz dolabının dondurucu kısmında bekletin.

Yemleme miktarı : 3-4 dk. içinde olacak Şekilde olmalıdır.

Eğer dipte kalan yem artıkları varsa en geç iki saat sonra akvaryumdan uzaklaştırılmalıdır.

Yeme alışkanlık zamanla gelişecektir.

Bu karışım vitamin,balık yağı,kırmızı biber takviyesi yapılarak zenginleştirilebilir!

Not : Bu yazıyı Akvaryum Dünyası isimli dergide okudum ve sizlerle paylaşmak istedim.Bu yemin akşamları verilmesi tavsiye ediliyordu!

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Evde Yem Yapımı!(dr. Myron Gordon 1943)

Teşekkürler Kemal, iyi en yapımı yem tarifi. Kırmızı biber fikri güzel ve dergilere girmesi hepten güzel. Hayvan düşmanının biri ilk kırmızı biberi ortaya çıkarmıştı da o bakımdan dedim.saat:gif

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Amerikada bir dergi yazarsa söylem bilimdir olur, senin gibi cesur bir hobici yazarsa söylem delidir olur.
    Gözden kaçırılan nokta, bütün büyük buluşları yapanların bir miktar deli olduğu galiba.
    Unutmamalı insanlık hep çılgın insanlarla yol alır.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

;)
    Kesinlikle Bülent abi

5. Kemal Kardaş

Kemal Kardaş

İsim:
    Kemal Kardaş

Haklısınız Bülent bey. Malesef ki o şekilde değerlendiriliyor.

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Kemal abi elinize sağlık Fakat Ispanağı haşlamak gerekiyor diye düşüyorumsaat:gif

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tuz biraz kafamı karıştırdı açıkçası. :smiley33:

8. Kemal Kardaş

Kemal Kardaş

İsim:
    Kemal Kardaş

Ispanağı haşlasakda olur çiğ versekde olur .Eğer çiğ vereceksek herhangi bir tel ip v.s takıp akvaryumumuzun kenarına asılı koyduğumda oldu balıklar gelip tırtıklayarak yediklerini gözlemledim. Haşlayarak verirsek ıspanağın sinirlerini yani damarlarını ayıklayıp verdiğimde oldu. Ama haşlayarak verirsek akvaryumumuzun dibi biraz kirlilik oluşturuyor. O yüzden tercihe bağlı.
    Tuz evet lepisteslerimde ara ara tuz kullanıyorum ama ölçüsünde ve yeteri kadar tuzu eriterek balıklarımın bulunduğu akvaryuma ekliyorum ve genelde su değişimlerinde dip çekiminde ekliyorum. Tuz derken normal yemekte kullandığımız tuz değil. Marketlerde satılan ve fiyatı gayet ucuz olan KAYA TUZU nu kastediyorum.

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

çiğ verince balığa dokunmuyormu :) Bende lepistes bakıyorum verebilirim hemen Ayrıca bitkiden anlarmısınız ?

10. Kemal Kardaş

Kemal Kardaş

İsim:
    Kemal Kardaş

İp ile akvaryumun kenarına asarsınız onlar gelip yerler. Aman yıkanmış olsun. Dışardan hastalık ilaç kalıntısı v.s gelmesini istemeyiz.

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Teşekkürler

Sayfayı Paylaş