1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eski hava motorlarınızı atmayın.

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde reis tarafından 10 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar, hepimizin başına gelmiştir muhakkak. Zamanla hava motorlarının debisi düşer ve birzaman sonrada neredeyse hiç hava basamaz.Bunun nedeni motorun içindeki diyaframların zamanla tozdan kirlenmesi ve tıkanmasıdır. Birçoğumuz bu şekilde bozulan hava motorunu artık eskidi diye atar ve yenisini alır. Ama artık eskiyen hava motorumuzu atmak yerine onu tekrar eski debisine çıkartacağız. burda:gif

Lazım olan malzemeler

Tornavida
    Cımbız
    Temiz bez
    Bir bardak demli çay.[​IMG]

Bu artık emekliye ayrılmaya aday hava motorumuz.Tabi o emekliye ayrılmak istiyor fakat biz yakasını bukadar çabuk bırakmayacağız. çılgın:

Hava motorunu söktüğünüzde içindeki körüğü göreceksiniz. İşte hedefimiz bu.

Körüğü çıkartıyoruz.

Körük lastiğini çıkarttığınızda içinde siyah bir lastik takoz göreceksiniz.Bu takozu cımbız yardımıyla çıkartıyoruz.

Lastik takozun altında beyaz bir lastikten parça göreceksiniz.İşte tozdan kirlenen ve tıkanan ve bu yüzden özelliğini kaybeden parçamız bu.Bu parçayı cımbızla çıkartarak pislenmiş kısmını beze kolonya damlatarak güzelce siliyor ve temizliyoruz.

Bu malzemenin yatağınıda aynı şekilde temizliyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra körüğün arka tarafındaki lastik takozu çıkartarak aynı işlemi o kısımdada yapıyoruz.

Sonra aynı söktüğümüz gibi parçaları geri topluyoruz. Artık motorumuz aynı sıfır alındığı günkü gibi aynı debiye ulaşıyor. :basardim:

İşte sonuç. :basardim:

Dip not: Hava motoru satışlarınıda engelledikya Vallahi furacaklar. aliye:gif

rizaaslan, Blue Zaire, sadangur ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Bendede bır tane çift çıkışlı rambo var ama tek çıkışlı gibi çalışıyor tası tarağı toplayıp getireceğim dükkana bunada bir çözüm bulursun elbet :heyo: burda:gif burda:gif

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Buluruz hocam bir ara çık gel. ;)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Olcay, güzel bir bakım anlatımı olmuş bence. Bu tarz ekipmanların aylık ve ya 2 aylık bakımları yapılmalı ama kaç kişi yapıyor acaba ? Tabi sen tamirden çok bakım ve temizlik yapmışsın bu performansı süper artırır ama gelelim benim acı sorularıma;

Hava motorlarının çöpe gitmesine engel olmak güzel ama içini açtığımızda körüğü ve ya diyaframı delik, kopuk, yırtık, darbeli, kabartoda çürüme, boyada kusma, son 200 de sprint kötü ise ne olacak ? .8.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel abi sen emekliye ayrılmaya aday motordan değil,pert olmuş motordan bahsediyorsun. :)

Tabi o motorlarıda çöpe atmayacağız. Birçok hava motorunun körüğü otuz.com gibi sitelerde satılıyor.Çok uygun rakamlara bu körükler alınır ve eskisiyle değiştirilebilir.

Gelelim diyaframa. İşte onu bulmak çok zor. .8.. Ama unutmayalımki burası akvaryumportalı ve bulamadığımız yedek parçayı kendimiz yaparız. ;)

Farz edelimki bu diyafram yırtık yada delik.

Bu diyaframların ana maddesi bildiğimiz bulaşık eldiveninin hemen hemen aynısıdır. Eski bir bulaşık eldiveninden bu diyaframın aynı büyüklüğünde kesip kullanabiliriz. :basardim:

lades bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bak şimdi oldu işte. Konuyu tamama ve tam netliğe getirdik. öp: Sen iyi bir insan ve süper bir akvaristsin. Bulaşık eldiveni demek. .8.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aynen abi bulaşık eldiveni. ;) Benim geçen sene atman hp 800 hava motorunun diyaframını silerken yırttım. Tabi bunun gibi büyük hava motorlarında bu diyafram üst üste iki tane oluyor.Ve bulaşık eldiveninden iki tane kesip üst üste koydum ve bir yıldır hala süper bir şekilde çalışmaya devam ediyor. burda:gif

8. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Süpersin Olcay hocam. :heyo:
    Ne zamandan beri bekliyordum bunu biliyorsun. :basardim:
    Bakalım bende becerebilecekmiyim? :bilmem:

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Becerirsin Özgür kolay bir işlem bunlar. Motorunu revize ederken resim çekmeyi ve sonucunu paylaşmayı unutma. ;)

10. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Tabiki Olcay abi resimlerle buraya koyacam. Ama şu anda şehir dışındayım çarşamba günü inşallah resimler ve olumlu sonuç bu başlık altında olacak. saygılar:gif

11. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Evet arkadaşlar Olcay hocam sayesinde bende hava motorumu çöp olmaktan kurtardım. :heyo:
    İlk olarak parçaların ayrılmış hali:
    Temizlenen parça:
    Motorun toparlanmış hali:
    Ve son durum; tabiki başarı :heyo:

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Özgür kutlarım hava motorunu kurtarmışsın. em34:

13. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Evet Olcay abi sayende başardım. :heyo:

Olcay hocam bu motorun sesini azaltma gibi bir imkanımız var mı peki? :heyo:

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sesten kasıt nedir Özgür ?Motorun içindeki mıknatıs bir yeremi sürtüp ses yapıyor yoksa motorun normal titreşiminden kaynaklanan sesmi ? .8.

15. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Motorun titreşiminden kaynaklanan ses hocam. Strafordan bi yatak yaptım biraz kesti sesi ama normal koyduğum zaman yere hotor dans ediyor kendi etrafında :D

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Motorun altına koyacağın bir sünger parçası sorununu ciddi oranda çözecektir. ;) Fakat biliyorsunki bir miktar ses herzaman olur. Ben hava motorunu iple tavandan akvaryumun arkasına sallamıştım. :D

10.KÖY bunu beğendi.
  17. İmparaToR

İmparaToR

İsim:
    SeRCaN KaRaCa

Ellerine sağlık olcay hocam sayende hava motorumu kurtaracağım paylaşım için teşekkürler.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Rica ederim Sercan.

Seninde motorunun kurtuluş hikayesini bekliyoruz burdan. ;)

19. İmparaToR

İmparaToR

İsim:
    SeRCaN KaRaCa

en kısa zamanda moturun kurtuluş hikayesini resimli anlatacağım Olcay hocam Zafer bizim ;)

20. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Ben hava motorunu yeğenime vermiştim.Sonra bana geri verdi bu ses ne abi böyle bide hava vermiyor dedi :D Eniştem al şunu yoksa atıcam dedi kafa bırakmıyor :D Bende aldım eve getirdim araştırmaya başladım. Türkler yeni çıkan 3 geye nerde oldunu göstermeyen mantıkla icat bulmuşlar bunumu bulamazlar fikriyle. :F Ve amacıma ulaştim burda olcay abinin konusuna başaldım sökmeye.Babam grldi çarpılcan patlatcan gene birşeyler ben her parçalayip sökmemde kesin ya sigorta atar yada patlar. :D Dedim yapıcam olcak iyice temizledim ve yeniden söktüğüm parçaları topladım, pirize taktım patlayan birşey olmadı hava hortumunuda akvaryuma koydum eskisinden iyi hava verdi. Babamın yüzünü görmek isterdiniz :D

Sayfayı Paylaş