1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

endonezya --mercan yasağı kalktı

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde Ador14 tarafından 4 Ekim 2018 başlatılmıştır.

1. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Endonezya ithalatında almak istediğim tek tür tabi bu fiyata asla
    .
    Zoa yatırımı yaptım tanka bir aksilik olmazsa toplamda 20 çeşit bunun 10-15 çeşiti özel tür zoa fragları ile meyvelerini toplamaya başlayıp daha sürdürülebilir bir hobici olacağım

mekatronik bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu canlıya bu fiyatı biçenin aklından zoru olmalı bence, bir zamanlar beğmeyip tanka dahi koymuyordum bunları ne ara bu fiyatlara çıkmış bunlar.

Erdoğan sanırım bahsettiğin şekilde bu tür satış yapan bir tane ticari var, kendisi her ne kadar fotoğraflarda renkler ile oynayarak vs satış yapsa da en azından üreterek satış yaptığı için kendisini takdir ediyorum.Bende bu düşüncedeyim sürekli canlı geliyor ve bir şekilde hobiciler tarafından öldürülüyor ve sürekli yenisinin gelmesi bekleniyor.En azından monti vs gibi kolay türlerin artık ülkemize girmemesi kanaatindeyim, bu canlıları alan nasıl öldürüyor anlam veremiyorum.Hobiciler arasında bu tür canlılar ücretli yada ücretsiz rahatlıkla dolaşabilmeli.Fakat bahsettiğin gibi insan davranışına anlam verebilmek oldukça zor.Hediye ettiğin canlıyı yada malzemeyi başka platformda üzerine etiket koyarak satması insanın zoruna gidiyor.Bu nedenle samimi olduğum insanlar dışındaki hobicilere frag vermeyi bırakalı hayli zaman oldu.Halbuki ana kolonilerden kopan bir sürü parça kum üzerinde çoğu zaman kaybolup gidiyor.
    Ülkemizin ekonomik durumunun gidişatı hobinin bu günkü durumlara gelmesinde ağır rol oynadı elbette.Sosyal medyaların bu gibi platformlara verdiği ağır darbelerde çabası.Can çekişen bu hobi değil yasakların kalkmasıyla ağzıyla kuş tutsa yinede eski şaşalı günlerine dönemez kanaatindeyim.

Sena, ataysemerci, MESUT_KERİM ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Vivid Aquariums. ;) Görseli görünce aldı beni bi gülme.

Adamlar mevzuyu çözmüş. Sitesine girip incelediğinizde neden bu şekilde yazılar yazdığımı daha net anlarsınız.

Üç kafalı mis gibi özel tür Zoa’yı 40 usd’ye satıyor mesela. Abd’de yaşadığınızı düşünün, pariteyi kenara atın ve birim olarak yani 40 birim şeklinde. 40 tl’ye Zoa, hemde hayvan ateş ediyor. Ütopik değil, yapan yapıyor yani.

Düzenleme: 8 Aralık 2019
    MESUT_KERİM ve Çağatay Utku bunu beğendi.
  4. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bu açıdan baktığımızda radion g4 800 birim, Aquareef pro-3 3000 birim oluyor e biz zengin bir ülkeyiz, paramızı koyacak yer bulamıyoruz zati temo4

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Eskisi gibi olmayacak deniyor :(

https://reefbuilders.com/2020/01/13/indonesian-coral-farming-will-never-be-the-same/

-Her ithalat yüklemeden beş gün önce çevrimiçi kayıt altına alınacak.

-Yüklemeden iki gün öncesinde sağlık sertifikası için incelenecek, yalnızca uzmanların onay verdiği mercanlar gümrüğe sevk edilecek.

-Yerel mercan çiftlikleri arasındaki mercan alışverişi sıkı takip altına alınacak.

-Yeni bir mercan tesisi açmak veya tesiste yeni bir türün üretilmesi çok zor olacak, bununla ilgili bürokratik işlemler ve denetimler sıkılaştırılacak.

-Bunun yanında üretim için doğadan vahşi mercan toplanması tüm bu kısıtlamalar dâhilinde neredeyse imkânsız hale getirilecek.

-CITES izni alınması çok daha zor olacak ve alan üreticilerin sayısı belli bir sayı ile sınırlı kalacak.

-İhracatın kısıtlı olması da fiyatların eskisi gibi olmayacağını gösteriyor, zira üretim ve ihracata getirilen yeni şartlar dâhilinde yerel üreticilerin işi de çok zor görünüyor.

Kısaca Endonzeya mercanları artık bildiğiniz, özlediğiniz, beklediğiniz “ucuz” canlılar olmayacak.

helva.jpg

**Tarçın faydalıdır.

Düzenleme: 14 Ocak 2020
    veysel, hiter, Tarık KÜÇÜK ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Ucuz olmaz sadece çeşitlilik artar. Uzun vadede Mercana yatırım altına yatırımdan daha çok kazandıracak gibi gözüküyor

veysel ve hiter bunu beğendi.
  7. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Ben hep elli liralık aldığımdan beni ilgilendirmeyen durum. :D

veysel, MESUT_KERİM ve Montimahir bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    :D:D:D
    Zaten çiftlik vs derken harcanan emek artacak fiyatlar düşmez.
    Lepistese devam :p

Sayfayı Paylaş