1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

En Yüksek Performans/Fiyat Rasyolu Fosfat Tutucu?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Eser tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Günaydın.

Ben bu karşılaştırmayı ürünlerin kutuları üstünde yazan rakamlara göre yaptım. Koskoca yabancı marka, yalan reklam yapar mı, belki de yapar. Yalansa bunu kimse şikayet etmez mi, belki de etmez. Ben mesela Phosguard kullandım, 1 günde 0.05 olan Fosfat' ımı tam sıfır yaptı. Gerçi memnun kalmadım, birkaç LPS ve SPS de kısmi kaybım oldu ama neyse. Sonra ürün 1 ay kadar gitti ve kahverengileşmeye başladı. Sonra baktım Fosfat testimde yine açık mavi birşeyler belirmeye başladı. Sonra ürün komple kahverengiye döndü, Fosfat da eski seviyelerine döndü, ben de çıkarıp attım, bir daha da kullanmam.

Bendeki Fosfat zaten 0.05-0.10 arasıydı her zaman. Ürün bunu hemen sıfırladı ve 1 ay da sıfırda tuttu. 500ml kullanmıştım ve hesaba göre 70.000mg Fosfat emmesi lazım ürün etiketinde yazana göre. Medya reaktörde fokur fokur kaynıyordu, kullanmada falan yanlışlık yapmadım. Şimdi benim 500ml Phosguard 1 ayda toplam 70.000mg Fosfat emdi mi? Bence kesinlikle emmedi. Etiketler galiba yalan söyleyebiliyor. Mesela Phosguard Alüminyum Oksit ve mantıken yüzey alanı ne kadar Fosfat emebiliyorsa ömrü o kadar. O minik topların içi de Alüminyum Oksit ama taa içine kadar emmiyordur ki? Yani şu kadar emer hesabını üreticiler neye göre yapıyorlar ben bunu bilemiyorum. Bu kadar rakam yalansa bunu niye rakipler çıkıp ispatlamamış bunu da bilmiyorum...

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Üzerine sadece Türkiye de üreticiler kafasına göre birşeyler yazabilir. Hele amerika da, tüketici öyle bir güçtür ki, her üretici yazdığı şeylerden 10 kere emin olmak zorunda kalır. Yoksa aptal bir tüketici çıkar, bu ürün bana vaadettiği şeyi veremedi, ben de şu kadar zarara uğradım der çatır çatır alır tazminatını.
    Tutma kapasiteleri ciddi ölçümler yapılarak belirlenir.
    Bu arada o minik toplarda hayal bile edemeyeceğin kadar yüzey alanı olabilir.

3. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Eser yazından sonra üreticinin sitesine baktım, adamlar bu tür şikayetler aldıklarını doğruluyor, birde hesaplamaya bakınca ben şöyle bir şey buldum : adamlar 500 gr phosguardın 600 litre suda 30 mg/lt fosfat temizleyeceğinden bahsetmiş böyle dersek senin hesabındaki gibi 70.000 mg değil 18.000 mg miktarında fosfattan bahsetmiş ki bu da oldukça yüksek bir miktar.

Adamların konu hakkında mantıklı uyarıları var phoguardı küçük miktarlar şeklinde akvaryuma ekleyin diyorlar. Eğer senin akvaryuma olduğu gibi tüm kutuyu koyarsan ne olacağı malum gibi. Ben olsam 50-100 ml., belki daha az bir miktarda başlar fosfatı gözlerdim.

Seachem ürünlerini çok severim özellikle bitkilide müthiş ürünleri vardır, keza tuzlu suya geçtikten sonra da aynı kalitede ürünlerinin olduğunu gördüm. Reklam gibi olmasın. Sitelerinde bu ürün hakkındaki şikayetlere verdikleri uzun yanıt ve test sonuçları bile adamlarda saygı uyandırdı ben de. Hiç gereği yokken phosguard alıp kullanasım geldi :) :)

4. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Özdemir Abi, ilk yazıda yazdığım gibi, ben bu rakamları tüm ürünlerden 100TL lik miktarı ne kadar toplar diye hesapladım. 500ml medya için 600 x 30 = 18.000, doğru ama 500ml si 25TL bunun. 100TL lik miktar 4 kutu oluyor ve o da yaklaşık 70.000mg toplar benim hesabımdaki gibi.

Ben 250lt akvaryumda reaktöre 500ml nin hepsini koydum ve medya reaktörde fokur fokur kaynadı sürekli. 500ml si benim akvaryumda 18.000mg Fosfat emmeliydi ama bence o kadar emmeden doydu ve kahverengi oldu & işe yaramamaya başladı. Bilemiyorum adamlar bu emebilme hesaplarını neye göre yapıyorlar. Sizlerin kullandığı Phosguard lar da böyle 1 ayda doydu mu hemen?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi bir de bu işin portal bakış açısı boyutu var. Eser ilginç bir insansın, burada ilanların kilitlendi diye mi kızdın vb. bilemiyorum ama ortalarda pek yoktun. Çok önemli değil ama kurallarımız ve etik olan kurallarımız bulunuyor. Fakat ortada yokken bu konuyu gelip açtın tamam diyelim.

Bu konuyu açmadığın forum kalmamış sanırım.:) Ancak, bu kıymetli mesajlar yazanlara her yere yazdığını kopyalayıp yapıştıramazsın. Bu burada kabul edilemez. Burada farklı yorum getirilmiş, orada farklı yorum getirilmiş ama sen ne alaka ise aynı mesajı kopyalayıp cevap olarak eklemişsin. Burayı bant yayını yapan bir forum mu sandın?

6. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Temel Abi kalbimi kırdın.

Bu forumda fazla zaman geçirmiyorum doğru ve buna zorunlu da değilim sanıyorum ki??? İlanla vb. hiç alakası yok, nasıl bir bağlantı kurdun anlamadım. Bu Fosfat tutucu başlığını her forumda açtım çünkü daha önce hesaplanmamış birşey hesapladım ve mümkün olan en fazla sayıda insana ulaşsın istedim. Yeni akvaryum kuruyorum evet, bu forumda açmadım kurulum başlığı, açmak zorunda mıyım? İstediğim yazıyı istediğim foruma yazmakta serbestim, değil mi? Senin forumunda yazan başka yere gidemiyor mu veya başka yerde yazan senin forumunda yazamıyor mu? İlla tüm forum hayatımı 100% burada mı geçirmem gerekiyor bir başlık açıp birşey paylaşmak için? Dediklerin bana çok saçma geldi.

Gerçekten çok kırıcı yazmışsın.

Sil beni forumundan. Elveda...

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Eser ben senden alışveriş de yaptım gördüm tanıştık.isediğim yerde istediğimi yazarım vede konu açarım özgür değilmiyim dediğin zaman düşünmen gerekir vede başka yere konunu açıp paylaşıp yazı yazıp burayada 4 günde bir gelip 6 ilanın altına güncel yazıp gidersen seninki özgürlük olmaz,başka bir şeyler olur.

Özgürlük herkeste var forumda vede bende de var.

taakaa, BulentS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Mahir canım benim bu forumda kimse hiç bir şey yazmasa yada buradaki gerçek arkadaşlar ,dostlar tek bir nokta koysa bizler yada dostlarımız birbirimize ne demek istediğimizi anlarız.:kucaklıyorum:

9. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Benim ilanım falan yok bu forumda, hatta hiçbir forumda.

Sürekli bu forumda olmak zorunda da değilim. Birşey hesapladım, diğer forumlarda olduğu gibi burada da paylaştım; bana neden paylaştın, git deniyor. Forum hayatının ya 100% ini burada geçireceksin, ya da hiç gelmeyeceksin, birşey yazmayacaksın. Böyle bir mantık olamaz. Böyle bir zihniyeti paylaşamam. Lütfen silin beni bu forumdan...

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hakaret veya düzen bozucu Bir eylem olmadıkça,bu forumdan kimse silinmez,silinemez, bu ortamda bulunmak istemeyen girmez, olur biter.
    Burada paylaşmak için varız, onun için kimin açtığına bakmaksızın herkes konuya yorumunu yazdı.
    Amacın paylaşım ise, yılda bir kere veya günde on kere farketmez, hoş geldin sefa getirdin. Kim kaç saatini hangi forumda geçiriyor, günde kaç saat buradaki insanlara ayırıyor, tamamen özel hayattır,bana olduğu gibi sana da kimse karışamaz.
    İşin içinde başka ince hesaplar varsa, o zaman iş değişir.

ahmetzbfb, veysel, cirol ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Ben bir hesap kitap yapmışım, bunu da girdiğim forumlarda paylaşmışım. Bunun altında birşey arayan, ince hesaplar olduğunu düşünen zihniyet beni çok şaşırtır. Ne ince hesabım olacak, Fosfat medyası mı üretiyorum ben???

Ne biçim anlayış ben bunu çözemedim. Bu forumda, o forumda, şu forumda zaman geçiren, birşeyler öğrenen ve aklı erdiğince öğretmeye çalışan binlerce adamdan biriyim ben. Bu forumda birşey yazmışım, "Sen bu foruma seyrek geliyorsun, yeni akvaryum kurmuşsun ama ilk burada değil de başka forumda paylaşmışsın; biz bunu istemeyiz, en iyisi hiç yazma burada" dendi bana. Bu çok ayıp birşeydir.

Üyeliğimi silmiyorsanız ben Çıkış butonuna basarım ve bir daha da ASLA gelmem buraya. Yeter ki arkamdan bu konu hakkında konuşulmasın, bana cevap hakkı doğacak birşey olmasın çünkü tekrar geri gelip de cevap yazmam...

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Usta yada üstat (değilim,değiliz) salak hiç değiliz.

cirol ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Eser bey bu forum da hiç ilanım yok demişsiniz ama malesef benim bu foruma girdiğimde ilk okuduğum ilan sizin sattığınız fosfat düşürücü refigium bitkileri olmuştu. Not :Küçük bir hatırlatma.

14. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Hiç ilanım yok dedim Mustafa Bey, hiç olmadı demedim...

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Son sayfayı gözardı ederseniz, birçok hobicinin kafasındaki soru işaretlerine cevap bulduğu, değişik bakış açılarının bulunduğu bir konu görüyorum.
    Benim göremediğim, yönetimin gördüğü sakıncalar varsa , konuyu kilitleyip arşive kaldıralım. Aksi durumda, Fosfat tartışmasına dönmeyi tercih ederim.

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Bencede silelim kalp kırmanın manası yok .

17. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Eser keşke her yere ayrı bir cevap yazmak için biraz çaba sarfetseydin, herkez ayrı yaklaşımlarda bulunuyor sen cevap olarak herkeze aynı cevap. Belki böyle olmasını istemiyorsun ama insan farklı farklı şeyler düşünüyor, viral reklam kampanyası gibi algılanıyor.

Bu forum sadece üzerine mesaj bırakılan ruhsuz server'lardan oluşmuyor. Arka planında burayı ayakta tutmak için çabalar, forumu işlevsel ve düzgün tutan insanların emekleri-, herşeyden önce mesajına karşılık yazıldığını düşünen paylaşımcı insanlar var.

Onca yazı, bilgi yazmışım bu başlık altına burada Asıl ben sana teessüf ederim. Çok samimi olarak bunun diğer forumlarda yazan, paylaşım yapan insanlara da saygısızlık olarak düşünüyorum. Yukarda yazılanlara kadar da bilmiyordum durumun böyle olduğunu. İlk başında da sert gidildi arkadaşa diye düşünmüştüm ama...

harfuzmani, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Olum halil yazma dedim kendime zor tuttum kendimi İsteyen istediği yerde yazar paylaşır soru sorar.
    Eser bu yazı sana ait.
    konu da burada Bu Başarıyı Görmedim Ama Hak Ettiği Yerde Değil | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

Böyle düşünceden sonra ne oldu hemen değiştirdin kendini hani farklıydı işte fark burada heryere girip çık seni kimse engellemez ama bir düşün bakalım nerde hata yaptın.

YIKIKTEMO ve cirol bunu beğendi.
  19. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Özdemir Bey, ben yukarıdaki aynı paragrafı bu başlığı açtığım 3 tane forumda da aynen yazdım bu sabah çünkü Seachem kullandım ve üstünde yazan gibi bir sonuç vermedi. Karşılaştırma yaparken ürün etiketlerinde yazan rakamlara göre yaptığımı belirtmek istedim. Ürün etiketlerine yalan bilgi yazılabilir mi diye de sordum. Aklınıza nasıl reklam yapmaya çalışıyorum fikri geldi kesinlikle anlayamıyorum. Neyin reklamını yapacağım Allah aşkına, Fosfat emici mi üretiyorum ben, ne reklamı yapacağım?

Halil Bey, evet bu link verdiğiniz başlığı ben açtım ve forumunuzun gerçekten hak ettiği yerde olmadığını, daha iyi yerlere gelmesi gerektiğini yazdım. DIY konusu ve birçok farklı şeyde birçok farklı bilgi sahibi oldum ben bu forumdan ve buna da teşekkür ettim bu başlıkta. Bu başlığımı neyi işaret etmek için yazdınız yukarıda bunu anlamadım.

İnsan gibi bir bilgimi paylaşmak için açtığım bir başlıkta bana aynen şu dendi: "Sen bu forumda yeterli zaman geçirmiyorsun kardeşim, yeni akvaryum kurulum başlığını başka forumda açmışsın (burada açma zaten), burada yeterli zaman geçirmiyorsan birşey yazmaya da hakkın yok"...

Ben bunu kaldıramam, bu çok ayıp birşey. Bu başlığa başka birşey yazmayacaksanız ve bana cevap hakkı doğmayacaksa ben gidiyorum artık. Bu forumda bu kadar zamandır tanıştığım ve konuştuğum herkese selamlar, umarım hakkınızda herşeyin hayırlısı olur...

20. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Olay bir garip bakıldığında aslında.Başta bu forumun mümkün mertebe her detayını,diğer forumlarında satış ilanlarını sıkı takip ederim.Eser bey diğer forumlarda yazdıklarına bakılırsa genelden farklı bir insan.Bu durum geneldede antipati uyandırıyor gözlemlediğim kadarıyla.Yine gözlemlerime dayandığım kadarı ile Eser beyin art niyet gözetmeksizin bu başlığı her forumda paylaştığını düşünüyorum.Fakat olay kopyala yapıştıra döndüğü için yönetimin yerinde tepkisine katılıyorum.Bence bu başlığın şu saate kadar silinmemeside bu forumun farkını gösteren yeterli delildir...

Sent from my iPhone using Tapatalk

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş