1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eindhoven'den 274 lük Akvarum Kurulum Macerası

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Erhan Beysulun tarafından 22 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Akvaryum kurulum macerasından merhaba arkadaşlar,

Gelir gelir kimin başına gelir tatbiki benim başıma gelir. Nereden başlasam bilmiyorum. Önümüzdeki yaz tatilinde başlamayı planladığım bir akvaryum projesinin çizimlerini yapmakla meşguldüm. Ebatları ve geleceği yer içinde hanımdan izini almıştık. Ben çizimlerin henüz taslak aşamasında ik en hanım aşarıdaki çizimi görünce bizim kavanozun boyu 2 metreyi buldu.

Ben aynı anda içerisinde kullanacağım teknik için araştiırma yapıyordum. Olduysa tesadüfen Almanya'nın akvaryum 2.el sitesine tosladım ve orda kafa karıştırıcı bir ilan gördüm. İsterseniz buyrun birde kendiniz bakın;

riffaquarium.jimdo.com

Sadece İçerisinde kullanılmış olan teknik parçaların fiyatı istenilen fiyatın iki katı. İçindeki canlılar balıklar 150 kilo canlı kaya...... Say say bitmiyor.

Çok para olmasına rağmen bir bakayım dedim kendi kendime, pazarlıkla kaç paraya kapatırız bu işi acaba?

"Ondan sonrada bankadan bir kredi al sana akvaryum" diye düşündüm.

Olurmu olmazmı falan filan derken kaptım telefonu aradım

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Merak ettik hikayenin devamını :)

3. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Erhan bey herşey iyi güzel hoşta keyif yapacam diyerek kredi çekip sonrasındada strese girecekseniz hiç gereği yok. Bir müdded elinizdeki nakit doğrultusunsa ufak akvaryumla başlayarak sonrasında ufak tefek birikimlerle hayalinizi gerçekleştirmek en mantıklı seçim olur. Tatlı su olsa kredi kartı falan birşekilde idare edilir fakat deniz akvaryumları bildiğim kadarıyla epeyce maliyetli oluyor. Kredi çektikten sonra işler istediğiniz gibi gitmezse inanın nakit aldığınızda oluşacak olumsuzluklardan çok daha fazla üzüyor.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Erhan bir işletme kurmakla o iş bitmiyor. İşletmeyi kurduktan sonra elektrik, su, benzin, şöför, yemek gibi giderler gelir. ve hiç hesapta olmayan arızalanan kapı, kırılan merdiven gibi masraflar da çıkıyor. Bu masrafları karşılayabilirsek işletme işletilir. Aksi takdirde işletme aksaklıklarla boğuşmaktan düzene oturamaz ve gün gelir kapatılır.

İşletme giderleri kurulum giderlerinden sonra gelen fakat hiç görülmeyen en ağır masraftır aslında. Bu nedenle kurulumu sağlam yapıp kurulumdan sonraki masrafları en aza indirebilmek eldeki bütçeyi ancak ikiye bölmekle mümkün olabilir. 10 liramın tamamıyla akvaryum kurmamalıyım. bu 10 liramın 5 lirası ile akvaryum kurmalıyım ki kurduktan sonra yaşayacağıom tüm olumsuzlukları bir çırpıda giderebileyim, değişiklikler yapıp sistemi oturtabileyim. Bu ilk defa akvaryum kuracak birinin izlemesi gereken yol olmalı.

Kaç liranız var, ne kadar kredi ile kuracaksınız bilmiyorum, aslınad hiç de önemli değil. Önemli olan siin hayalinize adım adım ama mutlaka adım adım yaklaşmanız. Bir anda değil. Kurun akvaryumu. Ama en iyisini yapmayın, en güzelini yapmayın. En mütevazisini yapın, en olur'unu oldurun.

En mükemmelini yapıp da sıkılma ihtimaliniz var. Yorulma ihtimaliniz var.
    En mütevazisini yapınca sıkılsanız ve yorulsanız dahi kaybınız büyük olmaz. Ve bu geliştirmeye açıktır.
    Evet, en mükemmeli zaten mükemmeldir, geliştirmeye açık değildir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erhan roman gibi girdin valla, ben de merak ettim macera devamını.:)

6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Aynen,gelişmeler neler?

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu dizi olmuş devamı haftaya her hal...:dans:

8. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Verdiğiniz adrese baktım yanlış anlamadıysam 6500 euro istiyor, oldukça iyi para sayılır. Bazı ekipmanlar iyi ama benim kafamda soru işareti yaratan şeylerde yok değil adam bu koca tankın yanında aquabee 3000 motorlu PS veriyor. Nasıl oluyor anlamadım, orda başka bir açıklama var mı ben mi yanlış anladım? Dalga ve akıntı için 2 adet Red Dragon pompayı kapalı devre kullanarak halletmiş. Bu motorların mıknatısları sadece 200 euro ? ve adam bunları akıntı için kullanırken, çok daha dandik motorlu, kapasitesiz bir ps kullanıyor. İlginç görmeden konuşmayın derim.

9. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Arkadaslar merak ettiginiz kadar var. Vakit geç oldu o yüzden devam edememiştim. İşin kredi bölümüne gelindiğinde, bende para biriktirme gibi bir kâbiliyet yok. Kazandığımı harcarım. Borç yiğidin kamçısıdır demişler. Borç geri ödemek benim için para biriktirmekten daha kolay. Yıllardan beri edindiğim herşeyi bu sayede aldım. Herneise ,

Açtığım telefonda aldığım cevap beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Meğerki ilan bayağı eski imiş. Bizim ilan veren arkadaş meğersem yaklaşık bir sene önce iflas etmiş. Adam profesyonel akvaryumcu. İki buçuk sene önce Almanya'da Reef akvaryum dükkanı kurmaya başlamış. Birbuçuk sene uğraşıp içinde toplam 6 tanesi **** akvaryumu olmak üzere 140 adet akvaryum kurulmuş. 15 senenin birikimi para yatırılmış. Herşey hazır dükkan açılacak Hayvan Koruma Derneği binanın izole olmadığını öğrenince Belediye'nin ruhsat vermesini engellemiş. Adam akıllı ! Dediği kadarıyla birikimin yüzde yirmisini kötü gün için ayırmış. Çoğu yatırımı zaten markalar yapmış. Evet beyler alın size AVRUPA !!!! Binanın izolasyonu 140.000 Euro , evet ciddiyim yüz kırk bin Euro. Bizimki gömülmüş kalmış. Kapı mühürlenmiş, mallara el koyulmuş, canlılar koruma altına alınmış falan.... Gerisini siz düşünün. Adam geçen 4 ay evin kırasını ödiyememiş Pazartesi günü evden çıkartılıyor. Kendi evinde dükkan kurulmaya başlarken aynı anda kurulmuş. İçinde bazı hayvanlar 10-15 yaşında. Bügün günlerden Cuma ! ! ! İki gün var. Neyapmalı ? Siz biraz merak etmeye devam edin. 11-12 arası yeni akvaryum geliyor. Vitrin var duracağı yerde. Onu söküp kaldırmam lazım. Şu benim cizimdeki akvaryumun karşısındaki duvara gelecek.....

Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim[​IMG]

Alparslan bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hiç dizim olmamıştı bunu tuttum akvaryumla alakalı...:)

11. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Nasıl bir binaymışta avrupada 140.000 euro izolasyon tutmuş. 11 katlı bir binanın komple izolasyonunu 27.000 liraya yaptılar. Hikaye bana gerçekçi gelmedi:)

12. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Birde ruhsat çıkarılamadığı zaman devletin mührlemeye hakkı vardır fakat mallara kesinlikle el koyamaz:=) Size anlatan biraz yalan anlatmış:)

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ama dikkat ederseniz burası Avrupa güya diyor herhalde kanunların daha acımasız olduğunu anlatıyor...

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Koray Bey ne yalan söyleyeyim bende sizin gibi düşünüyorum.Nasıl bir binaki o kadar fiyat çıkarmışlar.Ayrıca sadece birikimi ile 140 akvaryum yapan adam,nerden baksan tanesine 3bin harcasa 420 bin euro harcamıştır ki 140 bin eoru için o parayı çöpe atamaz.Madem 15 senelik birikimi ile yaptı kalanınıda gidip kredi vs çekip yapabilirmiş...
    Erhan Bey yanlış anlamayın ama benim bu hikayeye inanasım gelmedi...

15. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln

16. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Adam almanca anlatıyor,orada hollandaca konuşuluyor sizinde ingilizceniz var doğru anladım değilmi?:koptum::koptum::koptum:Yalan demiyelimde yanlış tercüme diyelim :)

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Erhan abi anlatmaya devam et derim,gerçi eleştiriler erken geldi,bence eleştiri için sonuna kadar beklemek gerekirdi.
    Ben bekliyorum sonunu abi...:)

18. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Hakan kardeş Eleştiler senin düşündüğünün tersine çok güzel. Benim bu Adam hakkında yazdıklarım onun bana anlattıkları ve benim bundan anlayabildiğim bolumu.
    Aramızda bu konuda bilgisi olan varsa bizi aydınlatmaları sadece hepimiz için daha iyidir.

ayıbı yoktur.

Bu arada Vitrini soktum Red sea kaldı. Sıra onda. Yeni akvaryumda geldi. işim çok , hadi hayırlısı.

Arkadaşlar isterseniz yorum yapmayı bırakın da hikaye bittiği zaman utanılacak söylenmiş sözler yazılmıs satırlar kalmasın.
    Forumda yeniyim ama yolumuz daha çok uzun.

O kadar isimin arasında sizi de olaylardan haberdar etmeye ugrasıyorum. Adam foto albumunu gosterdi ben inandim. Herkez inanmak zorunda degil.

Saruman ve Okurt bunu beğendi.
  19. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
  20. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim: