1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Duman gibi bulanık su Durso sistemi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde aydin_1975 tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Test 4 damla ile yapılmalı onda sıkıntı yok.1 ml sırınga rengin değişmesi için yeterli gelmiyorsa ilk olarak akla testin bozuk olduğu gelir ancak kanımca test bozuk değil.Hine kh ind sıvısı ile kalibrasyonuna bakmakta fayda var.Aynı olay mg testindede tekrarlamış bu nedenle testler bozuk değildir diye düşünüyorum.Hidrometre sıkıntılı bence.Şu anda tankta çok absürt bir tuzluluk değeri olabilir...

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Evet bu akşam testimi yaptım, değişiklik yok. 2 damla veya 4 damla sonuç aynı çıkıyor. :okey:

** En doğrusu testte yazıldığı şekli ile yapılması tabii ;)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne ölçüyoruz Erdem kH değeri mi? Damla sayısı 2 veya 4 olduğunda sonucun aynı olması ilginç değil mi sizce?

Ben de kH testi aldım geçen gün, süper ölçüyor ve sıfır hata, üstelik kullanım ömrü yok.:) Hatta kullan kullan bitmiyor.

Erdem. bunu beğendi.
  4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Zoa polipleri doğal KH testi :D

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Abi bende ona şaşırdım ama demekki o kadar da önemli değil mi? Yada benim tanktamı öyle oldu. :rolleyes:

6. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    merhaba olay cozuldu. sorun hidrometre de 1025 olctugum degeri refraktometre ile olctum 1019 cikti . yani cok fazla tuz eklemisim 1 aydir boyle devam ediyor akvaryumumdaki su simdi ro suyu ile 1025 getirdim
    - mercanlarim var sorun olurmu[ 2 gun oldu alali mercanlari]
    - bulaniklik bakteri patlamasindanmi olustu acaba duman gibi
    - medya reaktoru kapattim.
    -kh testi yaptim 11.5 cikti sorun olurmu[ani dusus oldugu icin]
    - acil yapmam gereken bir sey varsa lutfen belirtin.
    cevaplariniz icin tesekkur ederim

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tuzluluk oranınızı 1019 dan 1025 e ro su ile getiremezsiniz!
    Yoğunluk tuz eklendikçe artar
    Ayrıca 1019 da 1025 te olmayacak kötü tuzluluk oranları değil

Şayet mercan yükünüz yoksa,marin tanklarda 1019 yoğunluk yeterlidir.Bence tekrar sağlıklı ölçümler yapın

aydin_1975 bunu beğendi.
  8. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    Refraktometre ölçümüm 1025 çıkıyor
    Mercan yüküm var , su çekip sadece ro su ilave ettim tuz eklemedim. yapabileceğim başka bir şey var mı. mercanlarım bu durumdan etkilenirmi, suyum hala rakı gibi, bakteri kültürü kullanmam gerekir mi

9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İsmail Bey nitrat testiniz varmı?

Bence tuzunuz varsa güzel bir su değişimi yapın...

10. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    tuzum var, nitrat 5 çıkıyor- 250 litrelik tankımda yaklaşık 50 litre su değişimi yaptım. bulanıklık devam ediyor. mercanlara sorun olurmu

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mercanlarınız açmasında bir sorun yoksa şimdilik birşey olmaz,onlar size haber verir zaten...
    Bahsettiğiniz bu bulanıklığı resimleme olanağınız varmı?
    Bütün değerler normal iken enteresan!

aydin_1975 bunu beğendi.
  12. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Valla işin aslı benim kafam karıştı ne ile suyu ölçüyordunuz? kaç çıkıyordu? şimdi kaç ? Ama tek anladığım sapma farkı 6 puan gibi oldukça büyük bir aralıkta bu durumda suyun bulanıklığıda şuan ölüp erimekte olan mercanlardan geliyor sanırım. iki gün içinde bu kadar değişikliğe dayanabileceklerini sanmıyorum doğrusu.

aydin_1975 bunu beğendi.
  13. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    teşekkürler harfuzmani

harfuzmani bunu beğendi.
  14. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    yoğunluk hidrometre ile ölçüm 1025 , arkadaşın refraktometresi ile ölçtüm 1019 çıktı.
    2 Gün önce gelen mercanlarımdan öncede olmuştu bulanıklık 1 gün sonra geçti. sonra tekrar başladı.

15. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Burada atlanılan birşeyler var galiba.Hidrometre 6 birim kadar fazla ölçüyormuş.Yani aslında sizin 1025 olarak okuduğunuz değer 1019'muş.Sanırım buraya kadar doğru anladım.Peki teslerdeki 1ml artı okunan değer neyden kaynaklanıyor?Hiç katkı girmediğinizi belirtmiştiniz nasıl oluyorda bu değerlerin hepsi birden oldukça yükseliyor??Bunlara bakmak lazım...

aydin_1975 bunu beğendi.
  16. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    Ben tuzlu suda yeni olduğum için yorum yapamayacağım bi dengesizlik var ama çözemedim. inşallah düzelir.

17. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Neyse canınızı sıkmayın siz. Dijital mutfak terazisi--şu simbonun 20-30 tl lik olanlarından-- edinin vede içine su doluyken ağırlığını ölçerek hacmini belirlediğiniz büyükçe bir kova alın .tuzlu suyunuzu hacim suya göre tuzun tarifinde olduğu gibi dijital terazi ile ölçüp hazırlayın. her zaman değiştirdiğiniz kadar suyu bu şekilde yerine koyun, Akvaryumunuzda buharlaşma ile eksilen miktar kadar RO su ile tamamlama yapın. tuzluluk probleminiz olmaz. Ben hidrometremi kırdıktan aylar sonra kendime yeni refroktometre almıştım bu zaman sürecinde bunlara dikkat ederek gittim aylar sonra tuzlulukta bir puan oynama bile olmamıştı.

aydin_1975 bunu beğendi.
  18. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    bu sinir ile bende aldım bi refraktometre :)

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bazı yanlış anlaşılmalar var. Doğrusunu 1019 ölçtüğünüz akvaryum suyuna tuz eklemeden saf ro su koyarsanız tuzluluğunuz daha da düşer. her gün buharlaşan su miktarını tuzluluk bozulmasın diye ro veya damacana tatlı su ile tamamlamanız gerekir.
    Tuzluluğu Canlılar etkilenmeden artırmak istiyorsanız, her gün buharlaşan su yerine tatlı su değil , hazırlanan tuzlu su ile yaparsan bir iki haftaya yükselmiş olur tuzluluk. İstediğin tuzluluğa gelince tekrar tatlı su ile tamamlayıp sabit tutmak gerek. Çoğu canlı 6 derecelik ani değişimi kaldıramaz.
    Bulanıklık için yapılan işlemleri ve akvaryum geçmişini bilmeden sağlıklı yorum yapılamaz.

aydin_1975 bunu beğendi.
  20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Refraktometre sıfırlama denilen bir işlem vardı. Ondan olabilir mi ?

Sayfayı Paylaş