1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dove Conch "Strombus maculatus"

Başlığı 'Anemonlar ve Omurgasızlar Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 5 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Akvaryum camında gördüğüm yumurta kesesi içindeki yumurtaları araştırırken, bunların @burak ozu ' den aldığım minyatür conch' lara ait olduğunu okudum. Bugüne kadar bu minyatür canıların bildiğimiz büyük (yerli) conchların yavruları olduğunu düşünüyorduk. Hatta pelajik dönemlerinden dolayı akvaryumlarda üremesi çok zor olan bu türlerin üretim denemesine girmiştik.

Conch-strombus-sp-üretim-denemesi

20180505_151711.jpg

Bu yumurtalar Strombus maculatus türü yumuşakçaya ait. Akvaryum dünyasında; Dove Conch, Nano Conch, Dove snail olarak biliniyorlar. Salyangoz gibi her türlü yüzeyde dolaşabiliyorlar ancak görünümleri minyatür conch şeklinde.

Tür: Strombus maculatus
    Sınıflandırma: prosobranch gastropod mollusc
    Anavatan: Indo-Pasifik
    Maksimum büyüme: 13 mm.
    Beslenme: diatom, yosun tabakaları, kısa algler (Cyano yediğini söyleyenler var).
    Üreme: Akvaryumlarda kolaylıkla ürediği biliniyor. Hatta ticari üretimi yapılıyor(http://www.ipsf.com/strombusfaqs.html).
    Her seferinde 2-4 arası kese bırakılıyor ve her kesede 4-10 adet yumurta bulunuyor. 3-4 hafta içerisinde bentik doğan yavruların larva (serbest yüzme/pelajik) dönemi bulunmuyor.

strombus.gif

20170831_212325.jpg

1strombus_maculatus.jpg

indir.jpg

Düzenleme: 5 Mayıs 2018
    veysel, burak ozu, ataysemerci ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Cyano yediklerine sahit oldum. Ancak tam olarak yemek sayilmayabilir. Ortaligi dagitiyor bile olabilirler :) pek minnak yaratiklar, bir sure sonra her yer bu keselerle doluyor. Ben snail zannediyordum meger conchmus :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 8 Mayıs 2018
  3. Gökhan Erdağı

Gökhan Erdağı

Yer:
    İstanbul-Göztepe
    İsim:
    Gökhan
    Benim eski Tankımda'da çok ürediler eşe dosta verdim çoğunu çöpe attım çünkü küçük olduklarından dalga motorlarının içine girip pervanelere yakalanıyor ve kırıyorlar dikkat edin derim örümcek gibi arkalarında ip üretiyorlar yüksekten düşünce asılı kalıyorlar :)

Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş