1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dondurulmuş Yemde Soğuk Zincirinin Kırılması!

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde -doctore- tarafından 6 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhabalar,

Sipariş ettiğim dondurulmuş kan kurdu ve artemialar 2 günlük kargonun sonunda elime ulaştı. Az önce kutuyu açtım ve yemlerin 2/3 sinin yumuşadığını, daha doğrusu tamamen çözülüp tabletinin içinde çalkalanacak kıvama geldiğini gördüm. Bir kısmı ise yumuşasa da hala küp şeklini muhafaza ediyordu.

Yemler strafor kutuda, içinde 0.5 lt lik buz şişesiyle geldi. Dondurulmuş yemlerin soğuk zinciri kırıldığında bozulacağını duyardım hep. Yemlerin durumu videoda var. Hatta videoya çekmeyi sonradan akıl ettiğim için görüntüler yemlerin 20-30 dk dondurucuda kalmış hali. İlk halini siz düşünün.

Sizce bu yemler tekrar dondurularak kullanılır mı? Satıcıyla irtibata geçmeden bilgi almak istedim.

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bu arada az önce satıcıya ulaştım. Çözülse bile + 5-10 derecelere çıkmadıysa, yem elimizi koyduğumuzda hala soğuksa sıkıntı olmaz dedi. Yani soğuk zincirinin kırılması kavramı tam olarak nedir onu çözemedim. Bu zincirin sınırları nedir? Sonuçta buz halinden çözülen madde + ısılara geçmiş demektir. 10 derecelik suya da dokunsak elimize soğuk gelir.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 6 Şubat 2015
  3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Normalde soğuk zincirin kırılmaması gerekir diye biliyoruz, bunun içinde normal buz ile değil kuru buz ile nakliye işlemleri yapılıyor.Benim aldığım bir kaç yer vardı ve bu şekilde gönderiyorlardı.Sizin satıcının söylediğine gelirsek, evet belki çok ısınmadıysa ve el değince soğukluk hissediliyorsa muhtemelen bozulmaz ama raf ömrünün büyük ölçüde kısalacağı kesin.

-doctore- ve YMR_AY bunu beğendi.
  4. HTeS

HTeS

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil İbrahim TÜRKMEN
    Dondurulmuş bir ürün çözündükten sonra tekrar dondurulsa bile bozulma devam edecektir. Elinizdeki ürünü hızlı bir biçimde tüketmenizi tavsiye ederim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

-doctore- bunu beğendi.
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Elimde 5 paket ürün var. 30 dan 150 tablet. Her gün versem bile 2-3 ayda ancak tükenecektir. Bu sorun olur mu acaba?

6. HTeS

HTeS

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil İbrahim TÜRKMEN
    Ürünlerin içindeki malzemelere bağlı olarak sorun olabilirde olmayabilirde. Aynı zamanda üretim şartlarının hijyenine bağlı olarakta bu süre değişir ürünleri çözündürdükten sonra koklamanızı tavsiye ederim çürük bir koku geliyorsa vermeyin derim balıklarınıza.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende aldığım dönemde daha erimeden gelenini görmedim. Dondurucuya koyup doldurup kullandım hep, bir sorun çıkmadı. Tabii yazın ortasında uzun sürelerde bazılarında sorun çıkabilir. .

8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Daha önce de aynı yerden Ocean Nutrition ürünleri almıştım ancak otobüsle ve buz aküsüyle geldikleri için tamamen katı gelmişlerdi. Şimdi kargoyla 2 günde ve buzlu şişe eşliğinde geldiği için çözülmüş. Bu arada şişedeki buz çözülmemişti. Koku olacağını sanmam şimdilik ama her seferinde bakarım. Belki zamanla sıkıntı olursa keserim.

9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Bende benzer bir durum yasadim kullandim paketi iki ay kadar bir sorun yada koku olmamıştı.

-doctore- bunu beğendi.
  10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Eğer elinizdeki ürün paketlenmeden önce UVC filtresinden doğru şekilde geçirilmemiş ise, kan kurtlarının yumurtaları bozulma yapmamış olur. Bu erime esnasında aktif hale gelip balıklarınıza verdiğinizde balıklarınıza ve size zararlı olabilir. Altını çizerek söylüyorum, olur demiyorum, milyonda bir de olsa zararlı olma ihtimali var diyorum. Hangi türlerde kullandığınızı bilmemekle birlikte kankurdu yerine artemia kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

-doctore- ve Alparslan bunu beğendi.
  11. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Özgün hocam yemler nutris marka dondurulmuş tablet yem. Açıkçası paketleme şartlarını bilemeyeceğim. Apistogrammalarda ve discuslarda kullanıyorum. Kullanmaya da başladım açıkçası. En azından temas etmemeye özen göstereceğim.

ozgun_cyprus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş