1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dolaba Uygun Sump

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Saruman tarafından 13 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, aşağıda fotoda görüldüğü üzere, tam ortasından bir dikme inen bir dolabım var, her iki tarafta 31*24*35(h) lık bir bölme var.

Ben bu dolaba sump yapmak istiyorum, ne yazık ki ortadaki bölmeyi kaldırmam çok zahmetli olacak.(Akvaryumu boşaltma, profil yaptırma vs ) Ben ortadaki bölümü kaldırmak yerine, birbiri ile bağlantılı iki ayrı sump yapmayı planlıyorum.Aşağıya çizmeye çalıştım.Sizce bu sistem çalışırmı?

Sağ taraftaki sumpa su geçişi ,yüksekliği az tutarak doğal olarak geçiş düşünüyorum.Sizce bu sitem düzgün işlermi, veya işlemesi için ne gibi işlemler yapılmalı...

Bu arada net su hacmi 110 litre. Buble Magus Nac3 düşünüyorum 31*35(h) lik bir alana sığarmı? Su yüksekliği Ps için ne olmalı? Başka hangi marka Ps önerirsiniz?

Ekli Dosyalar:

2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Saruman bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Dolaba Uygun Sump

Bence yaptırabilirseniz aşağıdaki çizdiğim resimdeki gibi bir sistem yaptırınız. Bence daha işlevsel olur.

Saruman bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bağlantılı 2 parça sump sistemi yapmanız gerekecek gibi duruyor. Sumpa su indiren boruya Çekvalf takarsanız ölçülerde size kalmış olur ve yeterli gelir bu 2 parça size.

Saruman bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ortadaki kayıtı kaldırmak daha kolay olur bence hocam.

Saruman bunu beğendi.
  6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Özgün bey, arkada sump konunuzu inceledim, fakat bu sefer akvaryum öne doğru gelecek, zaten oda küçük, zor olur benim için.Temel bey, Fatih beyin belirttiği şekilde yapmayı düşünüyorum, böylece her iki sump da su seviyesi aynı olur.Tabi bu şekilde yapmadan önce, alacağım Ps' de su yüksekliği ne olmalı onu bilmeliyim.Olcay bey, belirttiğim gibi, ortadaki dikmeyi çıkarmak zahmetli olacak, akvaryumu boşaltmam, o dikmeinin yerine geçecek profil döşemem falan gerekecek, profili ise yere kadar uzatarak destek sağlamam gerek, böyle oluncada, profilden dolayı, sump iyice küçülür.

Çekvalf dediğiniz ürünün özelliği varmı? Yani hırdavatçıda mı yoksa su tesisatı yapan yerlerde mi satılır.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ayrıca ortadaki dikmeyi kaldırdığınızda sehbanın çökme riskide olur. Allah korusun. Ama bellibir kısmını keser, deldirirseni problem çıkmaz.

Cekvalfı hırdavatçılarda bulabilirsiniz.

Saruman bunu beğendi.
  8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Kusura bakmayın, madem bir konu açtık, birbirine bağlantılı işleri halledelim.:smiley33: Şİmdi benim akvaryumda delinmemiş durumda, akvaryumu boşaltmak çok zor olacağı için, acaba akvaryumun bir kısmını boşalttıktan sonra, kaliteli bir elmas bıçağı alsam ve akvaryumun arkasından geniş U şeklinde kesebilirmiyim.Yani akvaryum dolu iken deldirmek imkansız sanırım. Ben I--------I bu şekilde kesmek istiyorum.Sonra kesilen yere tarak şeklinde bir şey yerleştirebilirim.Arka kısmınada bir hazne ve oradan sumpa..

Sizce akvaryum dolu iken 6 mm lik camı yukarıdaki şekilde kesebilirmiyim? Yada camcı getirtsem, akvaryum dolu bir şekilde sorun çıkarmı acaba?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

O sekilde deldirmek riskli olur gibi. Dedigin gibi elmas ile kesip onune izgara koyulup arka kisimdan kututa delik delerek suyu sumpa indirmek guzel olur. Cekvalf elektirikler kesildiginde akvaryumdan sumpa inecek olan suyu tutar ve bu sayede sump daha etkin ve risksiz olur. Olmasa da olur ancak olmasi avantajdir.

Cep mesaj...

Saruman bunu beğendi.
  10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gökhan bey akvaryumun camı kaç mm olursa olsun U şeklinde kesmek çok kolay.

İlk önce keseceğin yeri elmasla çiziyorsun.

Sonra o çizdiğin bölgenin içine birsürü daha çizikler açıyorsun.

Daha sonra eline bir pense alıyorsun ve başlıyorsun ufak ufak yontmaya.;)

Ve sonuçsuper:gif

Courageous, fth-94 ve Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş