1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Protein Skimmer önemli soru? YARDIM!!!

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde sessegnon tarafından 3 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
    Cevap: DIY Protein Skimmer önemli soru? YARDIM!!!

Sizlere bir sorum daha olacak;
    Madem ps de önemli olan gövdesi değilde takılan kafa motoru ise ben hava taşlı bir ps yapsam veya alsam da iyi bir motor taksam 200lt ve daha fazlalık bir verim alırmıyım?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Demek istenen bu değil. Ayrıca hava taşlı ps gövdeleri kayda değer bir ps motorunun basacağı suyu kaldıramaz ve taşar yani küçük gelir haznesi. Gövde önemsiz olmaz önemlidir ama gövdeye hayat verecek olan motordur. Motor kalitesi en yüksek verimde büyük rol oynar. Yani mükemmel bir gövden varsa ama dandik motoru varsa işi az yapar. Yine mükemmel bir motorun varsa ama gövde hacim olarak uygun tasarım olarak uygun değilse de motor kalitesiyle toplama yapar ama orantılı iyi bir gövde de çok daha verimli olur.

3. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Peki kendim yapacağım dıy ps de çırpıcılı motor şartmı?yoksa normal kafa motoru kullansam olurmu?

4. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

veya sump motoru da olabilir.çünkü elimde olanlardan yararlanmak istiyorum.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Protein skimmer motorunun temel çalışma prensibi zaten mikro köpükler yaratmaktır. Biz, elimizden geldiği kadar normal pervaneleri diplerinden kesip enkamat telleri ile daha çok köpük verecek şekilde modifiye etmeye çalışıyoruz.. Yani kısaca sanırım normal kafa motoru pervanesi ile olmaz.. Ancak normal kafa motoruna uygun hava emiş ve köpürtme teknolojisini DIY olarak yapabilirsen, neden olmasın?

Temel abi'nin açtığı konularu oku, orada tasarım olarak bir çok model var, incele, anlayacaksın. :ay:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Erman'ın belirttiği gibi sıradan bir kafa motorunun standart pervanesiyle olmaz. Tabii venturi sistem denilen yani iç filtre mantığı ile çalışan bir ps gövdesi tasarlanmamışsa. Venturi sistemin de verimi düşüktür.

Kafa motorları modifiye edilebilir ama her kafa motoru modifiyesi de verim vermez. Pervane alan genişliği, modifiye sonrası dur kalklarda sorun çıkarmaması gibi noktalara dikkat etmek gerekir. Böyle bir motor fiyatı ve modifiye sonrası maliyeti aşağı yukarı 120 Lira tutabilir. O yüzden modifiye işine girişmeden hazır ps motorlarını araştırıp değiyorsa yapmak gerekir.

7. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Yapacağım dıy ps yi 2 adet hava taşlı ps yapsam benim için dezavantajları ve avantajları neler olur?yetersiz mi kalır?(elimde 2 adet hava motoru olduğundan kullanmak istiyorum.)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ufuk daha geniş ve yaratıcı düşünmeni öneririm. İki adet ps yapmak yerine 1 adet yaparak 3-4-5 tanesinin yerini alacak verimi yakalamaya çalışsan daha iyi yaparsın. Hava taşlı ps yapmana karşı değiliz tecrübe eder öğrenirsin ama eninde sonunda yaptığında kalırsın. Biraz araştırma yap bence, 2. ellere bak bakalım.

9. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Temel abi haklısın ama elimde iki adet hava motoru olduğu için kullanmak istiyorum o yüzden,eğer aynı verimi alabilirsem hava taşlı bana daha avantajlı.Birde ikinci eller nasıl ve nereden bulunuyor bu konuda hiç fikrimde yok.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İki adet hava motoruna 2 adet ps yapmak yerine mesela 2 hava motorunu tek ps'de kullanma düşüncesi daha zekicedir. Demek istediğim budur. İkinci el ps forumdaki ilanlardan veya başka forumlardaki ilanlardan bulmak mümkün. Yeni ps modellerine de bak fikir açısından.

Seni yapmaya zorlamıyorum farkındaysan çünkü motor vs seni zorlayacak anlaşılan, bence alabileceğin ekipmanların haddine göre mütevazi ama güzel bir akvaryum kurmaya yönel.

11. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Yapacağım ps sumpa sığmayacağı için ps sumpdan ayrı dışarda olamasını nasıl yorumlarsınız?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Askılı ps modeli gibi bir tasarım olmalı. Dışarda derken sumpun neresinde duracak? Asılacak mı yoksa arada mesafe mi olacak?

13. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Akvaryumdan hariç, zaten biraz büyük ve güçlü motorlu yapacağım için bu sorun çıktı, sumpun yanında ama dolabın içinde başka hiçbir sulu birşeyin içinde falan olmayacak,harici ama temiz su sumpa gidecek.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Protein skimmerin fazla su çıkışını o zaman üstten tasarlaman gerekir yani eğer standart kolay şekilde alt taraftan yaparsan su yukarı doğru yükselip sumpa karışana kadar ps su seviyesi taşar. Kısaca ps dışarda motor suyu basacak ps'den çıkan su sumpa hortumla gidecek şeklinde düşünceyle olmaz.

15. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Peki resimdeki yapılmış DIY ps nasıl? Sumpın içine mi yerleştirilecek,hem de bu büyüklükteyken ?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sump içi ps modeli evet. Yüksekliğine bir şey diyemem kişinin dolap içi müsaittir yapar kullanır. Basit bir şekilde ama bence zekice yapılmış bir ps, doğal olarak kullandığı malzemelerden dolayı yüksek olmuş.

Ufuk kardeşim ne yapmak istediğini ortaya net koyman gerekiyor. Askılı bir ps modeline ihtiyacın var sanırım çünkü bir sump sorunun var yanılmıyorsam. Overflow yapımı vs ile uğraşıyorsun eğer yanlış hatırlamıyorsam. Ps sump dışında olacak gibi söylediklerini hatırlıyorum. Bu şekilde düşüncelerin gerçekleşmez. Çabalarını taktir etmekle birlikte işi yokuşa sürdüğünü düşünüyorum, bence sen sump sistemi olmayan mütevazi ama sağlıklı bir akvaryumu iyi bir askılı hazır ps ile kurmalısın.

17. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Temel abi sump sorunum yok herşey tamam ancak sumpım biraz küçük heralde ondan(40x25x25).askılıyı en başta düşünüyordum onuda çok hassas olduğum ses sorunundan overflow yaptım ve sumpa geçtim.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi güzel ama şimdi de sump dışında ps kullanmayı düşünüp yine askılı ps modeline kendine mahkum ediyorsun. İki yolun var; Askılı ps kullanmak veya sumpu delerek ps koyacağın taraftan fazla suyu direk sumpa gövdenin vermesini sağlamak. Askılı şart değil elbette sump yanına askılı olmayan bir ps'de koyarsın ama yapacağım dediğin ps'nin fazla su çıkışı askılı modellerdeki gibi üstten olmalıki sumpa kolay suyu boşaltsın.

19. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Bu arada ps ye,450lt/h olan bir kafa motorumu çırpıcılı yapacağım(dıy-modifiye) bu benim 90 lt akv. yetermi?Sorum temel abiye,forumda başka kimse konulara özen göstermiyor çünkü!

20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Yanılıyorsunuz. Herkez kendi bilgi, birikim ve tecrübesine göre elinden geldiğince cevap veriyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş