1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Nano Piko Protein Skimmer

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Montimahir tarafından 5 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Daha önce aşağıdaki şekilde bir PS çalışmam olmuştu. Reçine kabı, plastik şişe ve test tüpünden yapılan bu sistem şaka maka güzel iş çıkartmıştı.

Şu an devam eden nano tankım içinse değişik bir prototip denemeye başladım.

-Plastik kokteyl şampanya kadehi(konik)
    -20 lik geçiş adaptörü (düz-dişli)
    -Test tüpü
    -Sander No:1 havataşı
    -Pleksi malzemeler, ufak filtre malzemeleri, plastik tatlı kabı.
    -Hobicinin dostu; Karbonat+Japon.

Kadehin konik özelliğinden faydalanarak, geçiş adaptörünün altında koni, üzerinde test tüpü olacak şekilde sabit gövde oluşturuldu. Tatlı kabı da test tüpü çapında delinerek yine sabit toplama kabı oluşturuldu.

Adaptör kısmında sabit pleksi tutacak eklendi. Dolayısı ile seviye sabit ve toplama ayarı da ince ayar hava vanası ile yapılıyor.

Sonrasında da taşmaya önlem olarak tatlı kabına minik filtre dirseklerinden eklendi ve çıkış ilave bir kaba verildi.

Koni dibinden 2 cm yukarıya Ø6mm delik açılarak Sander havataşı eklendi. Bu marka sanırım 80-90' lardan beri mevcut. Bursa' da araştırdım, "abi artık deniz akvaryumu mu kaldı?" şeklinde gelen yanıtlar üzerine internete yöneldim ve Konya' daki bir akvaryumcuda buldum.

Henüz tam devreye girmedi ancak gelecek için ümit vadediyor gibi..beklenen performansı verirse arka taşırmaya geçirilecek. Bekleyelim görelim.

x1.jpg

x2.jpg

x3.jpg

Güncelleme...

20190710_154204.jpg

20190710_154212.jpg

Düzenleme: 10 Temmuz 2019
    burak ozu, Divin, ataysemerci ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Cengiz Özcan

Cengiz Özcan

İsim:
    Cengiz Özcan
    Mahir bey azminize ve hobiye olan tutkunuza hayranım. Sırf bu çalışmanız değil, genel olarak hobi için harcadığınız emeğiniz ve bunları bizlerle paylaşmanız taktire değer. Gelişmeleri ve tecrübelerinizi paylaşmaya lütfen devam edin. Bir çok kişinin yazmasa da okuyup bilgi sahibi olduğuna eminim.

Montimahir bunu beğendi.
  3. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Mahir abi gayet güzel olmuş. Sendersın performansını tam bulması yaklaşık 2 hafta sürüyor abi eline koluna sağlık güle güle kullan

Montimahir bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    11.gün...güncel. Hava motoru olarak ince ayar vanalı Tetra APS50 de gayet sessiz çalışıyor, başarılı.

burak ozu, hiter ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş