1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Led+T5 aydınlatma nasıl yapılır ?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde halilkocan tarafından 20 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Selam portal ailesi Murat abinin tasarımlarından esinlenerek bir Armatür tasarladım ve yapımına başladım.

Armatür T5+ led şeklinde olacak T5 ler beyaz Led ler mavi rengi verecek. Mavi için 2 çeşit mavi düşünüyorum ama led dizilimi konusunda hala kararsızım. 12cm lik yuvarlak her biri 12 adet led alan 4 yada 5 pcb mi kullansam yoksa serit şeklinde pcb mi kullansam 12 li yuvarlak olan işlem olarak daha kolay geliyor bana.

Birde soğutucular elimde 2 tane cevgaver gibi soğutucu var son resimde görüldüğü gibi üzerine koydum bu şekilde aliminyum plakaya bağlasam mı ? yoksa T5 lerin arasına ince soğutucu lardan mı koysak ?

Ana kasa oluşturuldu.

Burada gördüğünüz gibi T5 reflektörleri yerleştirildi. Arada kalan boşluk Led ler için.

Bu şekilde soğutucular üstte mi olsa diye düşünüyorum ?

cihan karip ve barbs bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: DIY Led+T5 aydınlatma nasıl yapılır ?

Abi sen yaparsın da güzel olmaz mı.Bence soğutucular üste güzel,alt malzemeye sağlam monte edilirse iletkenlik sağlanır ve soğutur diye düşünüyorum...

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bence o kasaya sogutucuya hic gerek yok derim, Halil.

Ledleri 2-3 watt alıp 1,5 watt olarak beslersen, ustunede iki tane fan baglarsin bu iş biter...

Tapatalk

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Halil kasa guzelmis, yuvarlak pcb dense uzun pcb kullanmani oneririm, daha homojen bir aydinlatma olur.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Halil kasa 10 numara kasaymış gerçekten. Murat soğutucu gerekmez diyorsa ekleme bence de. Çok güzel olacak eminim. T5 artı Led bence de doğru seçim.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Murat abi Soğutucu gerek yok demişsin ama yinede ben 1 tanesini yada yarısı kadarını koyayımm diyorum en azından fazla ısıyı alsın.

Driver olarak dim edilebilen driwer kullanmayı düşünüyorum o yüzden pek seçenek az. Ama 700ma yerine 350ma kullanırsam 3 w led 1,5 w olarak çalışır ama 40 tane led seri bağlandığında dengesiz yanma olurmu bilemiyorum.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Halil 3 wattı 350 mA ile beslersen sonuç alamazsın, 3 wattı 1050 mA ile beslersen tam 3 watt alırsın, 700 mA ile beslersen 2 watt alırsın. 3 watt alacaksan soğutuculara ihtiyaç duyarsın, ama 700 mA ile beslersen o kasayı ısıtamazsın, bırak soğutmayı.:) Anladığım kadarı ile toplamda 50 adet led olacak.

Kasanın her yeri alimünyumsa hiç gerek yok derim, iki adet 12 cm fan mükemmel olur.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Murat abi 3w ledlerde genelde 700 ma yazıyor ya ben ondan dolayı yazdım 3w olan ledler benim bildiğim 700 ma ile çalışır demek yanlış biliyormuşum.

Kasa komple aliminyum ama 3 parçadan oluşuyor. Bakarız ısınma eğilimine girerse soğutucu bağlarız gerekirse .

Kullanılacak olan Driver Meanwell Power Supply Products 1w led ile 350ma modeli düşünmüştüm ama çok ısınmaz dersen 3w led ile 700 ma. modeline bakarım.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Murat abi soğutucuları geri verme olanağı yoksa,Halil abi taksın yer varsa fanda taksın.Baya da yakışıklı olur hani. :D

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Pardon Halil doğru söylüyorsun, 3 watt ledler 700 mA, ikili seri bağlantı yapıp, sonra ikisini pararlellersen 1050 mA ile besliyordun. Tabi bu bağlantı sıkıntılı, bir seri arıza yaptığında diğer seri olan gümlüyor.:F

Alparslan, sanırım soğutuculara para vermemişti bildiğim kadarı ile, armatürü ağırlaştırmaktan başka hiç bir yararı olmaz.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Evet soğutuculara para verilmedi sorun yok. 1w led kullanılacak. Driver fiyatı yarın kesin olarak öğreneceğim bakalım ne kadar tuzlu. olmadı dim olayını farklı bir yöntemle yaparım.

12. vkguven

vkguven

İsim:
    güven
    Halil bence soğutucuları kullan.Ledler ısındığında verdikleri Işık tonlarında farklılıklar oluyor.Ayrıca ısı ledlerim ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden.Gördüğüm kadarı ile yer konusunda bir sıkıntı da yok.Ağırlık için bir şey diyemem onun kararını sen ver.Benim tavsiyem hem fan hem soğutucu kullanman yönünde. Fanları 12V yerine daha düşük bir voltaj ile sürerek fan sesinden de kurtulabilirsin.

Bir sorum var:
    Beyaz ledleri kullanmaktan vaz mı geçtin? Eğer vazgeçti isen sebebini paylaşırsan sevinirim.

Çok güzel bir armatür olacak bittiğinde ellerine sağlık.

Sent from my İPhone using Tapatalk

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Beyazlar konusu tartışılır. Nedenine gelince piyasada bulunan ledler 10000 k veya daha fazla diye söyleniyor ama zannetmiyorum ve benim kullandığım ledlerde sudan mı ? led ten mi anlayamadım ama yosun sorunu oldu. Bunun için yeni tankta beyazı T5 ile vereceğim. Söyle bir gerçekte var kaliteli Led armatürler bile ledlerini Özel olarak yaptırıyor ve dığer renkler ile renk spektrumu değiştiriliyor. Tabi bu benim fikrim. Tabi beyaz led kullanıpta yosun sıkıntısı olmayan tanklarda yok değil tabi.

14. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Beyaz ledlerin renk sıcaklık sorunları olduğu en azından 10K veremedikleri muhtemeldir.Neticede elimizde bunu ölcecek ekipmalar yok.Zaten bu nedenle mavi led ile birlikte kullanıyoruz.Bunu burada uzatmayacağım neticede sen kararını vermiş harşeyini hazırlamışsın.

Fakat yinede mavi ledlerin arasına bir sıra beyaz led kullanman mavi yoğunluğunu dengelemek adına faydalı olabilir.Birde düz plaket kullanman bencede daha makul.Neticede floresan lambalara parelel bir şekilde yerleşecek mavi ledler.Bu şekilde homojen bir ışık dağılımı elde edebilirsin.Kolay gelsin.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Güven abi anlayamadım ne demek istediğini.

16. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

laptopun azizliği.Düzelttim.Kolay gelsin.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Armatür biraz ağır gitmeye başladı, Sebeb de led driver Eylül sonu gelecek miş. Driver Dimmable özelliği istetiğimden ithalatçı firmada yok aynı zamanda semiled te royal blue sıkıntısı var.

Ama bunlardan Önce karar vermem gereken bir kaç olay var. Driver ile ilgili bazı teknik bilgiler aldım driver ışığı "0" dan vermeye başlamıyor %10 dan başlayarak ışığı vermeye başlıyor. Acaba %10 luk bir ışık gücüyle başlayıp %100 lük bir ışık gücüne geçiş gün doğumu ve gün batımı similasyanunda yeterli olurmu ?

Birde şu var ki 98*40*50h ebatlarında ki tankım için mavi ışığın led dizilimi . Kaç led koysam diye düşünüyorum seçenek olarak kafamda 2 seçenek var şöyle;

1. Seçenek

1 adet driver ---------------160 tl
    24 adet 3 lü grup line pcb----40 tl
    72 adet 80 derece lens-------41 tl
    72 adet 1w blue led ---------198 tl
    ________________________________+
    Toplam :------------439 tl

2. Seçenek

1 adet driver----------------160 tl
    18 adet 3 lü grup line pcb---30 tl
    54 adet 80 derece lens -----30 tl
    54 adet 1w blue led --------149 tl
    ________________________________+
    Toplam :-------------------369 tl

Acaba seçenek olarak hangisini seçsem benim ölçülerde bir tank için sadece maviler 54 adet yeter mi yoksa daha az mı? yada sayı 72 adet te mi kalmalı.

Fikirlerinize açığım.

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ledler 1-3 wat olacaksa 54 yeterli olur, 1 watt olacaksa 72 adet az bile kalır, Halil...

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ağır olsun ama güzel olsun Halil. Murat bile o kadar geç yaptı Erman'ın armatürü ama güzel oldu. İyi tartıp ölçersen süper olur.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Murat abi 54 adet kullanırsam driver dim edilebilen olmayacak çünkü dim edilebilen driver 350ma ve 700 ma çıkışlı modelleri var. Ben fiyatlandırma yaparken 350ma sabit akımlı driver a göre hesapladım.

Ama dersen ki 54 adet için 1-3 w al 500ma ile sür o zaman tamam. Hem fiyat düşer hemde dim olayı olmaz onun yerine kademe kademe açarım. Oda bir alternatif.

Sayfayı Paylaş