1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Led Aydınlatma sistemi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde dr_glicocalix tarafından 25 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Gerekli malzemeler:

5 adet beyaz 180 derece superflux 5'li modül
    5 adet mavi 180 derece soperflux 5'li modül
    -------------------------------------------+
    Toplam 13.2 lira

1 adet 12 wolt 500mA adaptör = 8 lira

1 adet ikili fırın anhtarı = 4 lira

Akvaryumunuza uygun boyutlarda gebişliği en az 7.5 cm olmak şartıyla strafor
    = Maliyeti yok evdeki parçaları kullandım...

Toplam maliyet = 25.2 lira

Yapılışı:

Öncelikle Seri bağlı olarak gelen led modülleri straforun üstüne yapıştırıyoruz;

Sonrasında yapıştırdığımız modülleri kapağa monte ettiğimiz anahtarlara bağlıyoruz( Kapağın üstünde anahtarlara uygun bir deliği maket bıçağıyla açıp anaytarları o şekilde monte ediyoruz )

Bu resimler de modüllerin tek başına verdiği ışıklar

Monte edildikten sonra akvaryumun hali(sadece mavi ledlerle olan görüntü)

Bu resimde iki rengin birden çalıştığı görüntü

Bu da tek başına Beyaz ledlerin görünümü

Harcanan watt ve performans göz önüne alındığında kesinlikle normal florasandan daha ekonomik.
    10 modülün toplam harcadığı 4.8 watt, basit bir florasanın 18 watt olduğu göz önüne alındığında kesinlikle ekonomik. Benim akvaryumumda beyaz prenses yavruları var bitki akvaryumu veya resif akvaryumları için daha çok modül kullanılabilir. Ayrıca bu modüller su geçirmez, yani akvayumun içine de monte edilip oldukça güzel bir şov akvaryumu yapılabilir.
    Akvaryum 1 metre ve aydınlatma sadece 5 tane beyaz modül yanarken bile 18 watt florasandan daha güzel. Florasan suyun sarılığını belli ederken ledlerde bu daha az belirgin. Fotoğrafların kalitesizliği yüzünden özür dilerim telefonla anca bu kadar:(

zgrkaralar bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Gökhan bey güzel bir çalışma olmuş öncelikle tebrik ederim.Artık teknoloji ilerledikçe eskilerin yerini yeni ürünler alıyor ve buda güzel bir gelişme. Bahsettiğiniz led modüller reçinelidir ve sizinde dediğiniz gibi sudan etkilenmez hatta suyun içinde bile çalışabilirler. Ancak 500 ma adaptör biraz düşük. Bunun yerine 1 amper yada 2 amper adaptör kullansaydınız ışık veriminiz bundan çok daha iyi olurdu.

3. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Olcay abi 1200 mA adaptörde denedim pek farketmiyor gibi geldi. Muhtemelen ışığın az olduğunu düşünmenizin sebebi benim telefonumun kalitesiz fotoğrafları. 1 adet 18 watt lık florasandan daha ii ışık verdiğine garanti verebilirim çünkü bu akvaryumda birkaç saat öncesine kadar florasan takılıydı :)

4. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Hayırlı olsun ben serit ledleri daha çok seviyorum bunlara göre :D sanki daha fazla ışık veriyorlar gibi geliyor serit ledler

5. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Gökhan Bey bu ledleri nerden edindiğinizi sorabilir miyim tam olarak aradığım şeyler.Satın almak istiyorum.
    Tşk...

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Olcay abi benim bahsettiğim ledler bunlardı. Ne dersin tuzluda kullanılırmı ?

Sayfayı Paylaş