1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Gazbeton Canlı Kaya Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kupeli tarafından 11 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Etiketler:
  1. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Ölçü olarak genelde yukarıdakini kullandım ama harcı dökerken tuzdan aralara biraz daha serpiştirdim gözenek oluşması için.Marka bilmiyorum açıkçası beyaz portland çimento dedim açık olarak aldım.

Murat006 bunu beğendi.
  2. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Çimento suya salınım yapmıyor mu? Yada zamanla çözülme olmuyor mu? Eğer öyle duruyorsa çok iyi.

3. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Portalda anlatılan yapımlarda da var portland çimento aynı zamanda yabancı KYda da bolca kullanıldığını gördüm.Hatta youtube da bolca videoda mevcut.Bir sıkıntı olsa mutlaka dile getirilirdi sanırım.

Murat006 bunu beğendi.
  4. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Tekrar teşekkür ediyorum kısa zamanda denemeyi düşünüyorum. Umarım başarılı olurum. Bana sanki mercan kırığı daha sağlıklı olur gibi geliyor. Anladığım kadarıyla siz midye kırığında verim aldınız. Hangisi ile yapmamı önerirsiniz çok sordum ama cevaplarsanız sevinirim.

5. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Elimde midye kırığı olduğu için onu kullandım fakat mercan kırığı daha iyi olacaktır kendinden de gözenekleri olacağından daha sağlıklı olur gibi geliyor bana.İnşaAllah yardımcı olabilmişimdir.Hayırlı geceler...

Murat006 bunu beğendi.
  6. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Bugün deneme amaçlı derz ile yaptım. Çimentodan daha uygun diye düşündüm. 3-4 küçük parça yaptım. Beklemeye bıraktım 3-4 gün sonra kuruyunca fotoğraf eklerim. Yalnız karıştırması çok zor oluyor.

7. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Derz tuzlu suda nasıl tepki verir yada vermez bilemiyorum ama amerikayı tekrar keşfe gerek yok bence:) Tabi hazır yapmışsınız en azından denenmemişse bile bir tecrübe olacaktır.Hayırlısı olsun bakalım takipteyiz.:)

8. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    [​IMG][​IMG]

Bu şekilde oldular.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Derz tercih etmemdeki amaç arkafon uygulamarında uzun süre dayanıyor olması. Umarım beklediğim gibi olur ve dağılmaz şuan 5-6 saat geçmesine rağmen baya sert 3 gün kurumadan sonra RO suda bekletmeye başlayacağım.

10. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Tatlı suda dayanıyor ama tuzlu suda dayanıklılığı hakkında bilgim yok.İnşaAllah istediğini gibi olur

11. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Umarım sıkıntı olmaz. Sonuçları buradan paylaşacağım. İşin aslı aldığım yerdeki çimrntoya güvenemedim. O yüzden daha önce derzinden memnun kaldığım için derz aldım.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

barf ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  12. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Konuyu güncellemek istedim. Derz dolgu ile başarı sağlayamadım. Kaya, kaya gibi oldu gözenek yok. Derz dolgu işini önermiyorum ayrıca salınım yaptığınıda düşünüyorum. Bir diğer etkende benim kalıp kullanmadan direk elimle sıkıştırmam oldu. Elinizle sıkıştırdığınızda içeriye su girişi kesiliyor haliyle içeride ki tuz eriyemiyor. İnternette izlediğim videolarda kalıba dökerken müdahale etmediklerini gördüm. Ve bir ipucu da kg olarak değil ölçek olarak kullanıyorlar. Yani bir bardak kum 1 bardak çimento (çimento bir bardaktan biraz az 4 te 3 gibi) ve 1 bardakta tuz atıyorlar.

Bir diğer merak ettiğim konuda hiç bu şekilde kurulum yapıp 1-2 yıl sistemi sürdüren var mı? Konuda göremedim. Yani DIY kaya ile kurulum yapıp uzun süre devam ettirebilen varsa gerekirse kalıpta hazırlayacağım. Ancak sıkıntılar oluyorsa hiç riske girmek istemiyorum.

burak ozu bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Arkadaşlar bu tip kaya yapacaksanız kürleme işlemi çok uzun tutulmalı. Aksi halde mutlaka salınım yapıyor.

Ayrı bir kapta tatlı suda defalarca su değişimi sonrasında bir PS yardımıyla tuzlu suda su değişimi ile beraber kürleme işlemi yapılmalı. Bu işin hakkı bu sekildedir. Bu tip uygulama yapılmaz ise mutlaka başınız ağrır.

Yapım detayları bir çok yabancı anlatım ile var nette, yazılanlardan en son okuduğumdan örnek verecek olursam 4-5 ay bu kürleme işlemi ile uğraşıyorlar adamlar. Kullandıkları malzeme kaya tuzu kırılmış istiritye kabuğu mercan kırığı karışımı portland çimento ve kalıp için silis kum.

burak ozu bunu beğendi.
  14. fahri kızılarslan

fahri kızılarslan

İsim:
    fahri
    konuyu canlı tutmak istiyorum. çünkü hala içime sinmedi benim
    diğer canlı kara türlerine göre mercanların gelişimi nasıl.
    dıy kayada salınım oluyor mu beyaz çimento canlılara zararı oldu mu veya yaşadığınız diğer olumlu veya olumsuzluklar oldu mu. şimdiden teşekkürler

15. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Ben de konuyu ayakta tutmak adına bir mesaj paylaşayım. Bahsi geçen kayalardan ben de kullandım. Karışım, gaz beton, çimento, mercan kırığı ve kaya tuzu şeklindeydi. Ortalama 1 sene, belki biraz daha fazla kullandım. Canlılar da herhangi bir sıkıntı olmadı. Kayada parçalanma da olmadı. Tabi bu konuda daha ileri derece, gelişmiş bir projesi olan varsa da onun da fikirlerini duymak isteriz. Ve işin garip tarafı ben bu karışımı 3 gün suda bekletip tanka koydum :)

Diğer bir konu ise canlıların bu durumdan etkilenip etkilenmediği.. Bahsettiğim süre zarfında Allaha şükür tek kaybım bile olmadı. Ancak mercan kalitesinde veya balık kalitesinde gözle görülen olumlu veya olumsuz bir şey söylemek yanlış olur. Bu açıklama bir önceki mesaja cevaben yazıldı. Ki diyelim ki olumlu veya olumsuz bir şey olsa dahi bu durumu bu kayaya bağlamak yanlış olur. Şahsım adına zararsız ve faydalı olacağını düşünüyorum.

Özet olarak bu kayayı kötülemek hobiciye fazladan masraf açmak olur. Standart ölü kayada ne özellik var ki bu kayada olmasın?

16. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    4-5 ay tuzlu suda kürleme yapıp o kadar tuza para ve zaman vermek yerine fiji kaya alırım:koptum:

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aynen dogru, ama prof olarak yapanlar var yabancı memleketlerde ve plate kaya úzerine eğilim daha fazla. Kullanmak için değil ticaretini yapíyorlar. Dev gibi plastik bidonlarda (havuz gibi) yapıyorlar bu işi.

18. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Antalyada olacaksın yapıp yapıp havuzda kürleyeceksin.

veysel bunu beğendi.
  19. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Abi o da iş değil. Bu defa da sudan binbir türlü şey gelir. Misal, yakın zamanda vermetid snail yüzünden tank bozdum. Aslında büyütmek için yine de bozacagim bir tankti ama kayaları kullanacaktım. Onları da bozdum maalesef. Kaya kurlemek adına denize, havuza salmak da yaramaz. Boşta bir tank olacak ve ekipman. On numara..

veysel bunu beğendi.
  20. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

Suyu çekerken kullanacağın 4-5 kg elyaf işi çözer.Suyu havuza eklerken bide filtre çorabı kullanırsın tamamtemo4

Sayfayı Paylaş