1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

Başlığı 'Anket Forumu' kategorisinde Neverlander tarafından 27 Ocak 2009 başlatılmıştır.

?

Özellike Akvaryum Portalı'nda gördüğünüz DIY'ların mamülleştirilip ücret karşılığında hobiciye arz e

1. Hayır, gerek yok.

oy sayısı 0
    0,0%
  2. Hayır, güvenli olmaz.

oy sayısı 0
    0,0%
  3. Hayır, hobiciye yakışmaz.

oy sayısı 0
    0,0%
  4. Evet ama böyle bir ürünleri alıp kullanmam.

oy sayısı 0
    0,0%
  5. Evet, bu ürünlerden memnun kalanlar olursa ben de satın alırım.

50,0%
  6. Evet ve bu ürünlerden almak isterim.

oy sayısı 0
    0,0%
  7. İlgilenmiyorum.

50,0%
  1. taygun

taygun Guest

Ben "Hayır" dedim. Dıy ürünlerin çoğunluğu amatörce, estetikten uzak ve geniş hacimli oluyor. Yani olması gerektiğinden fazla yer kaplıyor. Fonksiyonları değil ama güvenlilik durumları bence tartışılır. Bu nedenle de hayır dedim.

Bu ortaya koyduğum sebeplerin birkaç istisnası var. Bunlardan da birisi Murat'ın yaptığı kapak ki mükemmel bir şey. Ona Dıy demem mümkün değil. Bir de sump gibi akrelik ürünler. Bunları zaten akvaryumcularda görmüyoruz.

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Ben de hayır dedim,
    Hayır çünkü ancak bir kişi buradan görüp birebir aynısını veya benzerini kendisi yapınca o bir DIY olur.
    Ben yapar verirsem hediye,satarsam da ticaret olur.

3. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Abdullah abi teşekkürler çok güzel bir konu olmuş ve çok güzel düşünce. Ben diş filitre alcam ama malum fiyatlar zorluyor, arkadaşlar kendileri yapmiş ama bakiyorum acaba yapabilirmiyim hiç denemedim. Biraz tecrübe birazda yetenek bilgi lazim açikcasi ve vakit lazim. İş yoğunluğu , malzeme alimi v.s bunlar zorluyor.Alsak bile yapabilcezmi bu düşünce var. Ne yalan söyliyim böyle bir satiş olursa kesin alicam ve başka arkadaşlarda alicandan eminim umarim gerçekleşir . saygılar:gif

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Diy urunlerin mamulestirilmesi konusunda fikrim yok acikcasi ama bence birbirinden ayrilmasi gereken konular var. DIY yapmak Tamer abinin sabit makalesinde cok iyi anlatilmis ama katilmadigim goruntuden uzak olmasinin dusunulmesidir. Platform olarak sizlerin yani tatli suyla ilgilenenlerin belki takip etmedigi son derece gorsel ve profesyonel Diy yapimlara imza attik. Murat'in armaturu yaninda toplu yapilan 12 adet porotein skimmer, UV filtresi, Sogutucu bunlara ornektir.

Seffaf olarak baktigimizda toplanip milyarlik aleti toplu olarak ceyregi olarak motor dahil ortaya gorunumuyle estetik olarak cikarmanin artik mumkun oldugunu goruruz.

Elbette toplanip bu yapimlara esit rakama katilanlara kazandirma hedifinde ticari dusunemez hatta disardan on ayak olanlarin manyak oldugu bile dusunulebilir. Bu yuzden bu bu yapimlara guvenip katilanlar elindekileri satabilir. Bu bir ticari amacli hareket gorulemez. Cunku ortaya cikan ekipman ticari amacla yapilmamis herkese adet olarak kazandirilmistir.

Ben diger yaptigimi ps modelini kullandigimdan bu modeli satmayi dusunuyorum mesela.

Bu sizin ticari taniminiza girer mi ornek olarak ? Satmayi dusunen baska arkadaslarda olacaktir.

Bence bu onemli bir soru ve sizlerin yaniti genel bakis acisini ortaya koyar.

Imla klavyeden...

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Bencede hayır ,birkere bu yapılan ürünlerin satılma şansı hiç yok diye düşünüyorum zira bizler bir ürün alırken illede marka diyoruz başkada birşey demiyoruz alan yada yapan kişiler yani bizler bu yapılan alet vede edavadın çalışmasını vede gücünü daha önceleri bir sürü para verip aldığımız markalarla kıyaslıyınca ya bizde bunları yapabilirmişiz diyerek yapıyor vede kullanıyoruz dolayısıyla Temel kendi ps 'sini 750 Tl ye satıp 2000 Tl masraf yapıp yeni şeyler üretmeye çalışıyor bu doğrumu yanlışmı tartışılır ama dıy bu :heyo:

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ps motorunu yaparsam işte onu mamülleştireceğim. :) Teoman abi,illaki marka dersen al sana marka: OLTEM ps motoru. burda:gif :F

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teoman abi iste bu yuzden satis sekillerinin ayrilmasi gerektigini yazdim.

Benim bu islemlerim belki istisna ama sen cok kaliteli bir ps sahibi olarak son toplu yapimdan elde ettigin 3/1 rakamli ayni verim ve gorsellikteki Diy yapimin eksikleri olsa da kazaniminin farkinda olmalisin. Elindeki orjinal ekipmani satmayi goze aliyorsun ama ne yazik ki ve malesef digerini rahatlikla kullanacagini biliyor ama satilmayacagini dusunuyorsun.

Ben sifir ve verimli psk motoruyla bu DIY ekipmani satmaya karar verdigimde birileri satiyor diyecek diyecek diye satamamazlik acimasizlik ve bu islerden sogutucudur diye dusunuyorum.

Zaten dikkat cektigimde bu iki farkli DIY yapim ve satis seklinin farkidir.

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Temelim ben farkındayım elimdeki dıy ps nin kıymetinin ama söylemek istediğim bu işlerden hiç anlamayan yada deniz akvaryumu na yeni başlayacak olan kişilerinde anlaması yada ikna olması :heyo:

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Benim ps satılıktır, arkadaşlar fiyat ise, siz yabancı değilsiniz 300 olur. :F :F :F

10. Portnoy

Portnoy

Çok mantıklı ve yerinde bir anket olmuş.Sonuçta herkesin el becerisi aynı değildir mesela ben :D baktığım şeyi yapamam :D

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Piyasayı düşüruyorsun abi. Biz onu 600 den satışa çıkartacaktık. :)

12. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Evet, bu ürünlerden memnun kalanlar olursa ben de satın alırım.

-------------------------------------------
    Renkli yazı kullanımı.M.D

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bana 600 TL değil, 1.000 TL verseler satmam, Olcay. O ps nin manevi değeri bende paha biçilemez. burda:gif

Sayfayı Paylaş