1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Çok Parçalı Katkı Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Okurt tarafından 30 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Damacana suyuna refraktometre ile bakmayı unutmuşum
    Baktım 1-2 arasında duruyor yani tuzluluğum düşükmüş bu 1!

Iphone 4s

2. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Ellerinize sağlık tebrik ediyorum.Yürekten kutlarım.

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Konuyu güncelleyelim

Geçen gün Halil'le beraber gidip aşağıdaki malzemelerin siparişini verdik.Yarın gelecekler kısmetse, top sende Özdemir hocam karışımları vs nasıl yapacağız? Ürünler merck'in bu arada.

Kalsiyum klorür (dihidrit) 1Kg
    Magnezyum Klorür (hekzahidrat) 5 Kg
    Magnezyum Sülfat (heptahidrat) 2.5 Kg

Miktarları fiyata göre belirledik.Enteresan fiyatlamalar var.Örneğin magnezyum sülfatın 500gr'ı, 2500gr'ından daha pahalı :)

Bir de iyodin yada stronsiyum hagisini alıp kullanmamız gerekli?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Hakan merhaba çalışıyorum yoğunum, bir zaman bulayım geri döneceğim konuya.

harfuzmani bunu beğendi.
  5. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Hakan ne yaptın maddeler geldi mi?

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Geldi de yanlış geldi, iki kutu magnezyum clorür gelmiş :) (magnezyum sülfat için tekrar sipariş geçecek)
    Kalsiyum klorür ve sodyum klorür hazır gerçi.

7. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Sodyum klorür??

8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Klorürler karışmış :)
    Sodyum carbonat

9. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Şimdi öncelikle şu formülü inleyelim o zaman:

CaCl2 (aq) + Na2CO3 (aq) ----> 2 NaCl(aq) + CaCO 3(s)

Burdan anlayacağımız 1 mol Kalsiyum klorür + 1 mol sodyum karbonat ile tepkimeye girdiğinde 2 mol sıradan tuz ve 1 mol kireç taşı -mercan iskeleti veya bilimsel ismi kalsiyum karbonat oluşturur (işim çıktı gene bilgisayarın başından kalkıyorum bu arada siz formülü inceleyin. bu arada (aq)= suda çözelti , (s): çözünmeyen madde-solid anlamına geliyor.) :) :)

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Vayyy be lise yıllarına döndürdün beni Özdemir hocam.Aslında severdim de kimya derslerini.
    Sen müsait olduğunda anlat, ben takipteyim

11. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Yaa birde şöyle derdiniz değil mi ? "Bunlar gerçek hayatta ne zaman işimize yarayacak?!!..." :) :)

Evet şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

yani formülden de anlayacağımıza göre her 1 molekül sodyum karbonat tüketiminde 1 mol Kalsiyum klorür tüketilmekte.

O zaman >>>

anhidrit sodyum karbonat 1 mol'ü 106 gram gelir ,

1mol kalsiyum klorür dihitrat ise 147 gram gelir

Yani buradan ve yukardaki formülden her 106 gram kh yükseltmek için kullanılan sodyum karbonat için 147 gram kalsiyum klorür ile birleşerek sonuçta 100 gram kalsiyum karbonat yani mercan iskeleti, kireç taşı, korallin, alg vb. katı madde oluşur.

yani iki maddenin aynı anda kütlece 106/147 şeklinde bir oranla katılması gerekir.

Buraya kadar anlaşıldıysa gelecek bölüme geçebiliriz. Şimdi gidip çay demlemem evdekilerle ilgilenmem gerek :).

Erman Pehlivan, halilkocan, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Yukardaki bilgilerin doğrultusunda şimdi molar çözelti kavramından da bahsedelim. Bir molekülün bir Molünün 1 litre suda çözündürülmesine molar çözelti denir. yani yukardaki hesaba göre 106 gram sodyum karbonatı 1 litre su ile çözeltirsek 1 molar sodyum karbonat elde ederiz,
    bunun bilimsel ifade 1 M Na2CO3 olarak gösterebiliriz. yalnız bu oldukça yoğun bir dozlama sıvısı olacaktır bu çözeltimizin Molar yoğunluğunu düşürürsek daha yerinde olur. Aynı miktarda sodyum karbonatı 5 litre suda çözeltirsek ise 1/5 daha düşük yoğunlukta olan 0.2 M Na2CO3 elde etmiş oluruz ve bu şekilde daha sık ve kontrollü bir dozlama yapabiliriz.

Aynı şekilde 147 gram kalsiyum klorürü 5 litrede çözeltirsek yine 0.2 M çözelti ederiz.

Şimdi bu çözeltileri hazırladıktan sonra düşük tüketimli bir tankınız varsa her ikisinden de günlük 100 litreye 15-20 ml ile başlayarak dozlamaya başlayın . dozlamayı makinanın yapabildiği kadar parçalı yapmaya çalışın. kalsiyum ile kh arasına saatler süren aralık vermek tamamen palavradır 5 dakika ara yeterlidir. 4-5 gün sonra kh ve kalsiyum ölçün hala azalma, sabit durmama veya tam tersi fazla artış varsa dozlamayı hafifçe azaltıp veya artırarak dengeleyin.

Erman Pehlivan, halilkocan ve harfuzmani bunu beğendi.
  13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özdemir abi ben bizim yaptığımız KH çözeltisini haftalık 55 ml olacak şekilde 750ml su içinde dozluyorum ve dozlama gece ışıklar söndükten sonra 15 dk da bir oluyor yani ışıklar yanana kadar toplamada 142 ml dozlamış oluyorum. ama KH hala sabit 6 bir yükselme yok arttırma yoluna gideceğim. Tank 250 litre tüketim baya artmış galiba bu aralar.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    kh ı yaparken ne kadar sodyum karbonat kullanmıştınız?
    Ölçü aynı mı?

Tapatalk...

15. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Litrede 190gr. Bu yogunlukta bildigin gibi 10ml si 100 litre suyun kh'sini 1 puan arttiriyor. Ama bu tur kullanim sekli ile dozlamada amac terazisi olmayanlarin enjektorle ayar yapabilmeleri icin buldugumuz bir cozumdu. Kimyasallari 0.2 molar hazirlarsan senin icin cok daha rahat olur. Magnezyum konusunu sonra ekleyecegim.

Cepten

16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    1 ml simi 10 ml simi 100 lt de 1 kh arttırıyor.Ben 10 ml diye biliyorum.
    Bu arada Özdemir hocam bu şekilde 100 lt de yapacağı artışı baz alarak karışımı yapalım ben onu sonra açarak kullanıyorum.
    Örneğin önceki yapılan kh tan 750 ml 'yi 4000 ml suyun içine atıp o şekilde dozluyorum.

Tapatalk...

17. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    10 ml yanlış yazmışım :eek: aman dikkat. Hakan o yazdığımı düzeltir misin? ben yazdıklarımı düzenleyemiyorum.

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Merak etme en çok ben dikkat ederim heralde :D
    Peki aynı şekilde ca içinde bir oran söyleyebilirmisin.Şu kadar ml sıkarsan 100 lt şu kadar ppm artış sağlar diye.

Tapatalk...

19. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    0,37 gr kalsiyum klorür dihitrat 100 lt 1 ppm artış yapar, buna göre bir çözelti hazırlayabilirsin. şu adresi kullan Hakan : Reef Chemistry Calculator

Ama benim tavsiyem yukardaki anlattığım gibi molar derişimleri aynı olan kh ve kalsiyumu çözeltisi hazırlayıp aynı miktarda kullanman, böylece sadece kh ölçerek bile gidebiliyorsun ;) çünkü eklediğin her bir birim kh için o oranda kalsiyum ekliyorsun. kalsiyumuda sıkı sıkı kontrole ihtiyaç kalmıyor.

harfuzmani bunu beğendi.
  20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yani ayrı ayrı değilde tek bidondan dozla diyorsun anladığım kadarıyla.Kh'ı sadece geceleri dozluyordum ph ı sabit tutmak için, bu karışımı da aynı şekilde geceleri verebilirmiyim?
    Bu arada o hesap makinesi nasıl kullanılıyor, beceremedim ben.
    Birde bu akşam mg sülfatta geldi, onun tarifinide alabilirim artık :)

Tapatalk...

Sayfayı Paylaş