1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Zamanı...

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde -doctore- tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Fena değil :p

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler arkadaşlar, hastalıksız ilerliyoruz şükür, önemli olan bu benim için.
    Mesut hocam sadece senin mesajını beğenmedim, dikkatini çekerim. :rolleyes:

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Sen en iyi şartlarda elinden geleni yapıyorsun ve karşılığınıda alıyorsun. Boylanma cok güzel. Niye süper demedim? Bir ikisinde senden kaynaklanmayan üst ön yüzgec gelisim eksikliği var. Bunun tam sebebi bilinmemekle birlikte yavru boyda sudaki mineral eksikliginden olur diyen var genetik diyenler var kesin bir kanı yok yani. İşin iyi tarafı sen bunların icinden zaten secme yapacaktin ;)

-doctore- bunu beğendi.
  4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Resimler de yanıltıyor olabilir. Kastimt ustten 4. Resim. Orda balığın on yüzgeci deforme görünüyor. Ama ışık dan oyle görünüyor sa sorun yok ;)

-doctore- bunu beğendi.
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yok hocam şaka yapıyorum, süper desen de süper değiller zaten. :)
    Yüzgeçlerde deformasyon veya gelişim geriliği yok aslında, fark etmediğim bir şey mi var bilmiyorum. 4.resimde soldaki bantlı balığın yüzgeçini diyorsan ön camın damla lekesiorya denk gelmiş. :)

TencoMelih ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Maşallah.jpg

-doctore- bunu beğendi.
  8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    E olmuş bunlar :D ama bu videoyu yemlemeden hemen sonra cekmediysen suyun havalandirmasini artir ;)

-doctore- bunu beğendi.
  9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Eyvallah hocam. Videoyu çekmek için havayı kapattım, su durgunlaşınca gezmeye başlıyorlar çünkü. Yoksa hava 7/24 açık.
    Malesef balıkları yavaş yavaş bitkili akvaryuma almak zorundayım. Ne kadar bunun için sabırsızlansam da aklımdaki tarih haziran sonuydu. Fakat haftanın 5 günü balıklarla ilgilenen eşimden en sonunda veto yedim. Artık bunaldığını ve bakımda zorlandığını söyledi. Malum hem çalışıyor hem günde 2 kez dip çekip su değiştiriyor, hem de el yordamıyla. Çok bile dayandı bence. :)Daha fazla yüklenmek istemem.

Sularını 30 dereceden 29 a indirdim. Sonraki hafta da 28 yapacağım. Bu süreçte bitkiliyi de yavaştan 28-29 aralığına getirip aktarımı yapacağım inşallah. Orada artık ağırlıklı olarak kuru yemlerle, fakat 2 günde bir yürek ve dondurulmuş yem takviyeleriyle gideceğim inşallah. Haftada 1 de %50 değişim. Olduğu kadar, olmadığı kader. :) Zaten kanlarının çok iyi olmadığını düşünüyorum. Bir zamanlar konuştuğumuz konuda haklı olduğumu düşünüyorum. Ama formları bence düzgün. Büyüklerinin boyları 8-9 cm civarına geldi. Ben de görsel amaçlı aldığım için sorun yok.
    Bundan sonrası ya nasip.

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yok balıklar çok güzel olmuşlar maşallah. Bence eşini yormadan biraz daha sabret. Bunun yöntemi su günde iki dip çekimi yerine 2-3 gunde bir dip çekimi ;) hatta haftaici birkez o çeksin hafta sonu sen. Yemleme miktarini biraz azaltin yalniz vakit olarak degilde miktar olarak. Baliklar cok güzel gelişiyor biraz daha sabir ;)

-doctore- bunu beğendi.
  11. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hocam biraz daha sabır edeceğiz de çok gibi durmuyor. Su değişimi asıl sıkıntılı kısım zaten, dip çekimi 2 dk iş. Dipte balık pisliğinden başka bir şey olmuyor zaten yem artığı kesinikle bırakmıyorlar. Hacim de artık dar geliyor.
    Bakalım ben mümkün olduğunca uzatmaya çalışacağım süreyi.

12. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Evet yenleri dar gelmeye baslamis belli. Ama maşallah cok güzeller baliklarin burdan yataya geçmesi seni de beni de üzer :) eleminasyonu şu asamada yapabilirsin diyeceğim ama o zamanda sen büyüklükleri sececeksin sonra hepsi erkek cikacak muhtemelen :) su dehisiminden yildiysaniz dedigim gibi bir çözüm bitkiliye suaralar gecmekten daha sağlıklı olacaktir inan bana

13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Öncelikle çözümü anlamadım ben hocam.:)
    Yani dip çekimi ve su değişimini haftada 2-3 e düşür, fakat cama camda dursunlar mı diyorsun? Öyle ise bir anlamı kalmıyor ki. Bu meretin olayı su yani suyun yenilenmesi değil mi? Geliştiren unsur suyun içindeki mineraller, suyu ne kadar yenilersen o kadar çok gelişiyor. Bitkili akvaryumlarda çok gelişmemesinin sebebi de nitrat düşük olsa bile bitkilerin sudaki elementleri emip değerini kaybettirmesi. Yanlış mıyım? :)

Bir de şu "yataya geçme" tabiri formlarının bozulması anlamında mı?

14. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Evet dip cekimini haftada 2-3 e indir cama camda biraz daha kalsinlar. Cama camin amaci mineralden ziyade nittit nitrati düşük tutmak. Kum cok tortu tuttuğundan bu döngü fazla oluyor.

-doctore- bunu beğendi.
  15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yataya geçme evet buyume hizlarinin yavaslayip formun bozulmasi

-doctore- bunu beğendi.
  16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Valla bilemedim hocam. Yapacağız bir şeyler artık. Destekler için çok sağ ol.

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Maşallah, dün seyrettim videoyu şirkette fazla nete girdiğimden kısıtlama var seyredemiyorum.:D Baya bir büyümüşler renkler formlar iyice belirginleşmiş.:nazar::nazar:

-doctore- bunu beğendi.
  18. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Eyvallah Veysel hocam. Büyüdüler keratalar. Büyüdüler de başıma bela oldular. :D

veysel bunu beğendi.
  19. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhabalar.
    Malesef balıklar öldü. Evde olmadığım dönemde çıkan bir sorun ve eşimin anlamaması/müdahale edememesi sonucu en büyük 6 balığımı kaybettim. Sebep olarak bir balığımın tek gözünde oluşan buğulanma için kullandığım metilenden başka bir şey bulamadım. Sık su değişimi ve bol havalandırma uyguluyorduk. Göz düzeliyor diye haber alıyordum ve dün sabah ne olduysa balıklar ölmeye başlamış. Eşim de evde yoktu, olsa da pek anlamadığı için müdahale edemedik ve malesef kayıp.
    Büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. Bu şartlarda bu duruma getirmeyi beklemiyorken bu şekilde bir ölüm olması çok üzücü. Kalan 4 adet de şaka gibi, elden çıkarmayı düşündüğüm, daha vasat olanlar. :) Onları bitkili akvaryuma aldım bugün. Şimdilik maceranın sonu.

20. hasan1958

hasan1958

Yer:
    Ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Çok üzüldüm, başın sağ olsun.

-doctore- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş